SZABÓ SÁNDORNÉ (MSZP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Mindenkinek van egy álma; lehet egy a nemzetéért, honfitársaiért felelősséggel tartozó politikusnak, pártnak is. Jövőképének viszont kell lennie - van a Szocialista Pártnak is. A mi jövőképünk olyan, amely családszerető, gyermekszerető, emberséges, toleráns és demokratikus. Olyan a jövőképünk, amelybe beletartozik például Molnár Tomi és Évi, akiket egyedül nevel az édesanyjuk, amelybe beletartozik Nagy Peti és testvérei, akiknek szülei pillanatnyilag munkanélküliek. Olyan a jövőképünk, amelybe beletartozik a rokkant Kovács János, aki gyermekeket nevel gyesen lévő feleségével együtt; amelybe beletartozik Horváth Kati és öccse is, akiket esztergályos édesapjuk és ápolónő édesanyjuk nagy szeretetben nevelnek.

Olyan a jövőképünk, amelybe beletartozik a fogyatékkal élő, gyermekeket nevelő család éppúgy, mint képviselőtársaim családja vagy más, magas jövedelem után adózó polgár családja. A mi jövőképünk olyan, amely nem tesz különbséget gyermek és gyermek között a szülők jövedelme alapján, mert mi tudjuk: aránytalanok a bérek, a jövedelmek, az esélyek, a munkavállalás esélye is eltérő térségenként. Elsősorban azért, mert mi tudjuk, Magyarország nem csak a polgároké - mindannyiunké: a szegényeké is és a gazdagabbaké is. A gazdaság '97 óta javuló teljesítményének életminőség-javító hatását jó lenne, ha érezhetné már lassan-lassan mindenki e hazában. Ehhez egy igazságosabb, szolidárisabb családtámogatást fogalmazunk meg. Tudjuk, ma a szegénység még mindig gyermekarcú, ez számunkra elfogadhatatlan.

Tisztelt Képviselőtársaim! A családi életre nevelést, a felvilágosítást, az oktatást, a tudatos családalapítást, a gyermekvállalás feltételeinek megteremtését kiemelten fontosnak tartjuk. Ezért a fészekrakó családok számára a gyermekvállalás anyagi terhein is szeretnénk segíteni. A várandósság negyedik hónapjától családipótlék-szerű ellátást nyújtunk a kismamáknak az adókedvezmény helyett. Ez, azt hiszem, az egészséges életmód feltételeit jobban megteremti egy jövedelem nélküli kismama számára, aki nem tud adókedvezményt igénybe venni. A szüléskor a szülő nőket megillető, a kisgyermek alapvető szükségleteihez való hozzájárulást anyasági támogatásként biztosítjuk, amelyet duplájára emelünk, és értékállóságát is garantáljuk. A gyermeket nevelő családok számára azt a gyest, amit a világon először '67-ben Magyarországon vezettek be, a minimálbér százalékában határozzuk meg jövőre. Terveink szerint ez az 50 ezer forintos minimálbér 70 százaléka lesz. Amennyiben egy családban két háromévesnél fiatalabb gyermek van, a gyest negyedével, három kisgyermek esetében terveink szerint a felével növeljük. Ez az ikres szülők számára is nagyobb segítséget jelent majd.

Gondolkodunk azon, s keressük a forrásait annak, hogy a nagymamák számára a gyes összegének felét biztosítjuk a saját nyugdíj változatlan folyósítása mellett. A családtámogatás fő formájának az alanyi jogon járó családi pótlékot tekintjük. Az egyszeri jelentős emeléssel pótoljuk azt az értékvesztést, ami '98 óta bekövetkezett, hiszen azóta változatlan az összege a családi pótléknak. A családtámogatás, az adókedvezmény jelenlegi formáját megőrizzük, a munkaviszonnyal rendelkező, alacsony jövedelmű vagy egykeresős családok részére, akik nem tudják a családtámogatás teljes összegét igénybe venni, az adókedvezmény száz százalékáig kiegészítő családi pótlékot biztosítunk. Mi ezt nevezzük kiegészítő családi pótléknak, tehát ami kipótolja az adókedvezményt.

Ezzel a jelenlegi perverz újraelosztást, hogy a magasabb jövedelmű többet, az alacsonyabb jövedelmű keveset tud igénybe venni a gyermekkedvezményből, meg fogjuk szüntetni. Így például az a család is érdemi segítséget kap a gyermekneveléshez, ahol a szülők jövedelmének adója kevesebb, mint amit igénybe vehetnének. Visszaállítjuk a családi pótlék egységét, megszüntetjük a Szociális és Családügyi Minisztérium által is sikertelennek tartott iskoláztatási támogatást. Mi a rendszeres gyermekvédelmi támogatást - amit tavaly például 810 ezer gyermek jogán fizettek ki, és átkereszteltek ebben az évben kiegészítő családi pótléknak - visszakereszteljük rendszeres gyermekvédelmi támogatásnak. Szeretjük a tiszta beszédet, és érdemi segítségként a minimálbér százalékában határozzuk meg az összegét.

Az iskolaköteles korig a tömegközlekedési eszközökön ingyenes utazást tervezünk a gyermekeknek biztosítani. A tartósan beteg gyermekek számára a megemelt családi pótlékon kívül a gyermek és szülője részére a betegség időtartamára ingyenes utazást biztosítunk. Mi valóban segíteni akarunk a kisgyermekes családokon, azon az 54 százalékon, akik az átlagjövedelem alatti szinten élnek, és azokon, akik ebben a szegénységi kategóriában és az elszegényedők között élnek. Tervezzük visszasorolni a nullaszázalékos áfakulcsba a gyermekpelenkát, a bébiételt, az autóba kötelező gyermekülést. Tudjuk, itt és most kellene segíteni a leszakadókon, az elszegényedőkön, a szegénységben élőkön.

 

(14.00)

 

Tudjuk, itt és most kellene segíteni, mert közös az érdekünk, közös az ügyünk, közös a felelősségünk. A szegénység, az elszegényedés nem a szegények gondja, terhe csak - mindannyiunké; ugyanúgy, ahogy Magyarország is közös hazánk, mindannyiunké. Nem elég a jót akarni, de tenni, tenni kell - írta Váci Mihály. Nem elég píárolni, hanem érdemi, valós, szolidáris, társadalmi bizalmat erősítő politikát kell megvalósítani - mi ezt akarjuk. Számunkra nincs polgár és polgárabb.

Tudjuk: közös a terhünk, közös a múltunk, közös a jövőnk a rendszerváltás veszteseivel és nyerteseivel. A vesztesek, a gyengék azonban védelemre szorulnak. És esélyt várnak - mi ezt szeretnénk nyújtani.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps az MSZP és az SZDSZ padsoraiban.)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage