ÉKES JÓZSEF (MDF): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Részben igazat adok Kiss Gábor felvetésének, Dornbach Alajos úr felvetésének, Iványi Gábor felvetésének, de a felvetésekben ellentmondást látok a magam részéről is, annak ellenére, hogy a Magyar Demokrata Fórum nevében, a magam nevében is elfogadásra javasolom ezen önálló képviselői indítványt. Dornbach Alajos úr azzal a részével foglalkozik, hogy bírói úton kell végrehajtani. Ez ellentmond annak, amit Iványi úr mond a maga részéről, hogy szociális alapon kell a kérdést megközelíteni.

Mit tesz a törvénymódosítás ebben a kérdésben? Egyfajta jegyzői hatáskörbe teszi át az eljárás felgyorsítását. Tehát a másik oldalon is egyfajta eljárással, csak egy lassúbb folyamattal zárul le, kiköltöztetéssel és egyéb más kérdésekkel. Itt viszont fel tudja gyorsítani.

A törvény, a módosítás maga közigazgatási úton kíván eljárni és eljáratni; jegyzői hatáskörbe teszi át. Egészen biztos, hogy a jegyző is elsősorban az önkormányzati tulajdonú lakásokat ért sérelem esetén, önkényes elfoglalása esetén fog elsősorban eljárni. Tehát olyan magánlaksértést, önkényes elfoglalást nemigen fog kezdeményezni és felvállalni, amely kimondottan és teljes egészében magántulajdonban van, hanem elsősorban önkormányzati tulajdoni kérdést fog kezelni.

Ha mi a szociális alapon való megközelítést figyeljük és nézzük... - elhangzott az is, hogy kétszer annyi lakás van, mint amennyi önkényes lakásfoglaló van. Én szeretném önöket megnyugtatni, hogy nálunk tízszer annyi lakásra lenne szükség, mint amennyi szociális rászorult van például a mi városunkban. De furcsán nézne ki, ha öt-hat éve várakozó és évente 60-70 igénylővel szemben valaki azt az eljárási módot választaná, hogy önkényesen elfoglal egy lakást, akkor egészen biztos, hogy az önkormányzat is arra törekedne, hogy elsősorban szociális alapon a jogosult és arra valóban rászoruló személy kerüljön be abba a lakásba.

Minden önkormányzat területén hasonló jellegű problémákkal tudunk találkozni. Ez elsősorban a közép- és nagyvárosokra jellemző. De minden önkormányzatnak megvan az a lehetősége... - és a kormányzat is a maga részéről szorgalmazza a hajléktalanok elhelyezésének a kérdését. Szorgalmazza a családjukat egyedül nevelők átmeneti szállásának a kérdését, az idősek elhelyezésének a kérdését, a fiatal házasok lakáshoz jutásának a támogatását. Tehát valahol meghúzódik egy rendszer mögötte - mert meghúzódik egy rendszer mögötte -, és amit Iványi Gábor is a maga részéről mondott, maximálisan egyetértek vele, mert valóban, az elesettek, a szociálisan rászorultak kérdését kezelni kell.

De erre tudok egy ellentétes példát is mondani, amikor azt mondjuk, hogy a lepusztult lakásokat kell nekik odaadni, mert én nagyon sajnálom, ha esetleg egy önkényes elfoglaló lepusztult lakást kap vagy szerez meg magának hét gyerekkel, és három gyerek rövid időn belül vesebeteg, tüdőbeteg lesz, vagy olyan kóros elváltozásokat fog megélni, amelyek alapján hosszú távú kórházi kezelésre szorul, vagy adott esetben még súlyosabb állapotba kerül.

Tehát nem a lepusztult lakásokat kellene odaadni, hanem valóban szociális alapon olyan intézkedési sorozatokat kellene elindítani, ami teljesen kizárja... - megszüntetni soha nem fogjuk tudni, azt hiszem, mindannyian teljesen tisztában vagyunk ezzel a kérdéssel, hogy megszüntetni soha nem fogjuk tudni a szociális feszültségeket, problémákat, de egyfajta helyzetbe tudja hozni a szociálisan rászoruló személyeket.

Azért is mondom, hogy elsősorban az önkormányzati tulajdonú lakások esetében van szó a jegyzői hatáskörről, mert ezáltal valóban az önkormányzati tulajdonú lakásokat igenis rászorultság elvén lehet kiutalni, kiutaltatni. Nem kell itt berlini példát, hannoveri, frankfurti vagy bukaresti példát mondani, Magyarországon is nagyon sok önkényes lakásfoglaló van. Ha így vesszük, és ha nem a szociális rászorultság elvén történik maga a lakásfoglalás - és tudom, hogy ezzel a kérdéskörrel maga a törvényjavaslat nem kíván foglalkozni, vagyis nem tud foglalkozni -, az önmagában bűncselekmény. Mert ha jogi úton rendezik, bírói úton rendezik, a végeredmény akkor is az, hogy bűncselekmény, csak sokkal lassúbb eljárással. Itt viszont a jegyzőnek adja meg azt a hatáskört, hogy egy gyorsított eljárásban ezt a kérdést rendezni tudja.

Azért is kérném Dornbach Alajos úrtól... - és nem bántva egymást, mert nem az a cél, hogy egymást bántsuk a parlamentben, hanem hogy megpróbáljunk egy törvényjavaslatot vagy akár egy módosítást úgy szakszerűvé tenni, hogy valóban a megfelelő módosító indítványokkal kiegészülve egy végrehajtható módosítás és törvényalkotás kerüljön ki belőle.

Szeretném még egyszer kihangsúlyozni a magam részéről - mert nálunk sajnos szociális alapon több igénylő van, mint amennyi lakással az önkormányzat önmaga rendelkezik -, hogy valóban ezekben a kérdésekben sokkal hatékonyabban kellene lépni, akár szociális alapon, akár más területen is, de magát a módosító indítványt támogatni tudom én is, és a Magyar Demokrata Fórum is tudja támogatni. Ahogy elmondtam, igenis pontosan egyfajta feszültséggóc keletkezhet abból, ha 60 szociálisan rászorult ember vár egy lakásra, és azt valaki önkényesen elfoglalja. Ebben igenis egyfajta jogot meg kell adni a jegyzőnek, főleg önkormányzati tulajdonú lakásoknál, hogy ebben egyfajta gyorsított eljárással, a megfelelő intézkedés alapján, a jogosan rászorult szociális alapon juthasson hozzá lakáshoz.

Nagyon jól tudjuk, hogy Magyarország önmagában a lakáskérdésben nem mobil. És elsősorban minden önkormányzat a maga részéről a saját bejelentett - ugyan nem lakással rendelkező, de adott esetben a településen születő - állampolgára számára próbálja a saját megoldását megkeresni és megtalálni szociális alapon. De precedens - és ez általában elsősorban Budapesten jelentkezik -, hogy más településekről próbálják meg önkényesen elfoglalni a kiürült vagy megüresedett lakásokat. Tehát itt nem az az elsődleges probléma, hogy azon a településrészen vagy településen élő személy, személyek élnek vissza ezzel a fajta cselekménnyel, hanem sajnos pontosan más településről vagy máshonnan odakerült személyek próbálják ezt az eszközt használni arra, hogy valamilyen úton-módon saját lakhatási kérdéseiket megoldják.

Szeretném tényleg még egyszer kihangsúlyozni a magam részéről, hogy szociális alapon is kell vizsgálni a kérdést, de ez egy olyan jogkategória és egy olyan lehetőség, amely a jegyzők számára és pontosan a szociális feszültségek megoldása érdekében egyfajta gyorsított eljárási lehetőséget ad, mert mint ahogy Dornbach Alajos úr is elmondta, bírói úton is végre lehet hajtani ezt a kérdést, de az sokkal hosszabb, és így az önkormányzat saját tulajdonú lakásához sokkal később tud hozzájutni.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

 

(11.50)

 

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage