DR. PINTÉR SÁNDOR belügyminiszter, a napirendi pont előadója: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! A kormánynak a szervezett bűnözés visszaszorítására, megfékezésére irányuló eredeti jog- és kriminálpolitikai célkitűzései változatlanok maradtak. A jelen törvényjavaslat a korábban benyújtott, az alkotmánybírósági felülvizsgálat tárgyát képező, a szervezett bűnözés, valamint az azzal összefüggő egyes jelenségek elleni fellépés szabályairól és az ehhez kapcsolódó törvénymódosításokról szóló T/272. számú törvényjavaslat vázára épül.

A kormány üdvözli a korábbi törvényjavaslat felülvizsgálatáról szóló alkotmánybírósági határozatot. Ennek alapján egyértelművé, világossá vált a kétharmados törvények módosításával kapcsolatos alkotmánybírósági álláspont.

A korábbi parlamenti viták meggyőzték a kormányt arról, hogy valamennyi politikai erő szükségesnek véli a szervezett bűnözés elleni, a jelenleginél hatékonyabb jog- és kriminálpolitikai stratégia kialakítását.

Az egyes érdemi kérdésekben felmerült nézeteltérések feloldása érdekében ezért két ízben folyt hatpárti egyeztetés. A legfontosabb kérdésekben az álláspontok közeledtek, egyes kérdésekben pedig egyezségen alapuló megoldások születtek. A módosítások a bűnmegelőzési ellenőrzés feltételrendszerére, a megelőzési szolgálat hatáskörére, illetve az idegenrendészeti eljárásokban a személyi szabadságot korlátozó intézkedésekre vonatkozó szabályokat érintették.

Külön kell szólnom a halaszthatatlan intézkedések körében a személyes adatok megküldése iránti megkeresés ügyészi jóváhagyásának kérdéséről. A bizottságok előtt ismét fellángolt a vita. A megfogalmazás azonban a rendőrségről szóló 1994. évi törvény szó szerinti átvételét tartalmazza. Itt egyidejű értesítését írja elő a törvény a titkosszolgálati eszközök, módszerek alkalmazásának.

Szeretném ismertetni a képviselő hölgyekkel, képviselő urakkal, hogy 1994 óta nem volt törvénysértés ezen a területen. Tehát nem volt olyan eset, amely a rendőrség visszaélésére utalt volna vagy az igazságszolgáltatásban részt vevő szervek visszaélésére utalt volna. Tehát úgy gondolom, hogy kellő gondossággal kezelték ezt a kérdést, és ez kellő garancia arra a későbbiekben, hogy e törvényben ugyanilyen megfogalmazással e kérdéskörben is hasonló gondossággal járjanak el a kollégáim. Úgy hiszem, hogy ez kellő érv és kellő garancia.

A törvényjavaslat egyébként további pontosító, a korábban megfogalmazott normaszöveget egyértelműbbé tevő rendelkezéseket is tartalmaz. Célunk változatlanul az, hogy az állam kezelni tudja a szervezett bűnözés jelenségét, képes legyen felderíteni, bizonyítani mindazt, amit jelenleg a hagyományos bűnözéssel szembeni küzdelmet szolgáló eszközök alkalmazásával nem tud eredményesen elérni. Meggyőződésünk, hogy az új, szigorúbb szabályokat magába foglaló, illetve a nyomozó szervek eljárását számos tekintetben új alapokra helyező jelen javaslat jelentősen növeli a bűnüldöző szervek esélyeit.

Azzal szeretném befejezni az expozémat, amit a korábbi törvényjavaslat expozéjában is elmondtam: a szervezett bűnözés visszaszorítására kevés a bűnüldöző tevékenysége, kevés az igazságszolgáltatásban részt vevők tevékenysége. Társadalmi összefogás szükséges ahhoz, hogy ezt a nemkívánatos jelenséget vissza tudjunk szorítani. Mindenkinek tenni kell ennek érdekében. Tenni kell az állampolgároknak, tenni kell a parlamenti képviselőknek is.

Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Országgyűlés! Mindezekre tekintettel kérem az előterjesztett törvényjavaslat elfogadását, és köszönöm megtisztelő figyelmüket. Köszönöm szépen. (Taps.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage