DR. GYIMESI JÓZSEF (Fidesz): Tisztelt Elnök Asszony! Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Tisztelt Vendégek! A politikai vitanap lassan a végéhez ér, a reánk kimért idő elfogy, így gondolom, számot adhatok arról a tapasztalatomról, miszerint sajnos a hosszú vita és a kezdeményezők hozzászólása után sem tudom megfejteni azt a kérdést, hogy a Szabad Demokraták Szövetségének kezdeményezése miért itt és most történt, mi volt a kezdeményezők eredeti szándéka. Arról tudok, hogy a parlamenti jogalkotásban korábban egy országgyűlési határozati javaslatot terjesztettek elő, de a parlamenti többség hozzájárulása nélkül ez eredményre nem vezethetett. Nyilvánvalóan egyszerűbb volt a politikai vitanap kezdeményezése. Ez tulajdonképpen helyeselhető is lenne, ha a kezdeményezők szándéka valóban az lenne, hogy a Magyar Honvédség helyzetéről, véderőnk helyzetéről, jövőbeni elképzeléseinkről eszmét cseréljünk, és azokról a honvédelemmel kapcsolatos lényeges kérdésekről tárgyaljunk és osszuk meg gondolatainkat a szélesebb nyilvánosság előtt, amire egy jogalkotás zártabb rendszerében nem nyílik lehetőség.

Találgatom az ellenzéki képviselők vitanapot kezdeményező szándékának okait és indokait. E találgatásokat hadd osszam meg önökkel is.

A Fidesz-Magyar Polgári Párt választási programját összegző, "Szabadság és jólét" elnevezésű kiadványt valószínűleg lapozgatták az ellenzéki képviselők, de abból bizonyosan nem azt olvasták ki, amit a Fidesz-Magyar Polgári Párt kormányra kerülése esetére programként ígért. Hadd idézzek ebből: "A NATO-csatlakozás következményei és a modern haderőkre jellemző professzionalizmus szükségessé teszik a magyar hadsereg átállítását a hivatásos állományú többségre. Az átállás közvetlen költségei túlságosan magasak ahhoz, hogy ezt azonnal, egy lépcsőben be lehessen vezetni, ezért a hivatásos és a sorozott hadseregek előnyeit kombinálva olyan vegyes rendszerű honvédség kialakítása a célunk, ahol békeidőben minden feladatot hivatásos és szerződéses katonák látnának el, és ahol a sorállomány egyetlen dolga az lenne, hogy magas szintű kiképzésben részesüljön." A Fidesz-Magyar Polgári Párt - koalíciós partnereivel együtt - a meghirdetett kormányprogramban most már ezeknek a honvédelemmel kapcsolatos elképzeléseknek ütemezett módon is hangot adott, az "Évezred küszöbén" elnevezésű program tehát a rövid, közép- és hosszú távú terveket is lebontva e koncepciónak megfelelően tartalmazza.

Ha találgatásaimat tovább folytatom, akkor kénytelen vagyok a vitanap egyik kezdeményezőjének a televízió nyilvánossága előtt tett kijelentését felidézni, amely szerint a sorkatonai szolgálat az ifjúság szabadsága elleni támadás, és a fiatalság kizsákmányolása. Az én nemzedékem is ennek a "kizsákmányolásnak" volt a szenvedő alanya. A mai 40 éves korosztály számára Kalocsa, Kiskőrös, Szabadszállás, Jánoshalma - és sorolhatnám tovább a helyőrségeket - jelentették ezt a fajta "kizsákmányolást" - amelyet a jegyzőkönyv remélhetőleg idézőjelben rögzít -, ahol is az úgynevezett előfelvételis állomány sorkatonai kiképzése folyt. Ekkor még a Varsói Szerződés tagjai voltunk, és a Magyar Néphadseregben szolgáltunk - volt, aki ellenforradalminak nevezett ezred kötelékében.

Ez a kiképzés azonban olyan sorkatonai szolgálat volt, amely alatt a szellem kizsákmányolására tett kísérletet a diktatúra. A legfontosabb beosztás a politikai helyettesé vált, aki többnyire eredménytelen kísérletet tett az ideológiai megfelelőségünk kialakítására. De erre a sorkatonai szolgálatra, nemcsak a múló idő szépítő hatásaként mégis sokan úgy emlékezünk, mint a férfiasság, a felnőtté érés, a fizikai megmérettetés idejére; az akkori technikai színvonalnak megfelelő katonai ismeretek megszerzése is hasznos, de remélhetőleg nem használandó ismeretanyag számunkra. Olyan új értékekkel is megismerkedtünk, mint a szolidaritás, a tolerancia, és egyáltalában a közösség személyiségformáló erejével. A ma sorkatonája a rendszerváltás eredményeképpen minden ideológiai-politikai befolyási törekvéstől védett, és ezt a védettséget törvényeink biztosítják.

A Szabad Demokraták Szövetsége önmagát liberális pártnak vallja, és lényegében ezen eszmeiség kizárólagos képviselőjének aposztrofálja magát, tehát ezt a kizárólagosságot, ha úgy tetszik, vindikálja magának. A Fidesz-Magyar Polgári Párt is magáénak vallja a liberális értékeket. De ezek az értékek valószínűleg nem tejesen azonosak. A sorkatonai szolgálatot a szabadság megsértésének tekinteni ugyanis ezzel a felfogással nem egyeztethető össze. Mert el kell ismerni, hogy nincs abszolút szabadság, a szabadságjogokat szükséges korlátozni esetleg egy nagyobb közösség - társadalom, haza, család - védelme érdekében.

A mi felfogásunktól ez a fajta liberalizmus távol áll, mert mi nem tudjuk ebbe a körbe sorolni például a kábítószerek mindenki által való elérhetőségét. Nyilvánvaló, hogy ennek az összefüggése csak az előtt nem ismert, aki a sorkatonai szolgálat tapasztalataival, a sorkatonai állomány jelenlegi helyzetével nem találkozott. Ez a fajta felfogás egyébként nem idegen a Szabad Demokraták Szövetségétől, hiszen korábbi kormányzati szerepvállalásuknak mintegy folytatásaként is tekinthető.

A Magyar Honvédségnek a rendszerváltás óta, illetve az elmúlt négy évben tett visszafejlesztésére irányuló törekvésekről ma már szakemberek is nyilatkoztak. De azért hadd utaljak konkrétumokra. Tízmilliárdokba került a struktúra és az úgynevezett diszlokáció; konkrét csapatmozgásokat is tudnék említeni az önök számára. A tisztek kétharmadának elbocsátása az 1996. évi XLIII. törvény alapján szintén a honvédség egyfajta leszerelése vagy lefegyverzése volt. Az ötezer szolgálati lakás elvesztése, a kiképzés feltételeinek nem kellő szintű biztosítása, a költségvetési juttatások reálértékben történő folyamatos leépítése, a vezérkar integrációjának az elmaradása mind-mind olyan körülmény, amelyek összességében arra engednek következtetni, hogy a honvédelem érdekeit másként közelítik meg a kormányzó pártok, mint az ellenzék egyik legkisebb pártja.

(13.10)

Végezetül, ha találgatásaim végére érek, akkor mindenképpen hivatkozni kell arra, hogy remélhetőleg a vitanap kezdeményezőinek nem az volt a szándéka, hogy 2004-ben és a későbbiekben esetleg arra hivatkozhassanak, hogy az általuk egyébként a jelenben nyilvánvalóan kivihetetlen megoldásra ők már 1999-ben hivatkoztak, és hogy esetlegesen a jövőben, amikor ennek a feltételei valóban megérnek, és amikor a kormány a tervezett módon a hadsereg átszervezését végrehajtja, arra hivatkozhassanak, hogy ők ezen törekvést és igényt már 1999-ben kinyilvánították.

Végezetül egy veszély is látható ebben a politikai vitanapban. Ezeknek az ellenzéki véleményeknek a közkinccsé tétele azzal a veszéllyel is járhat, hogy a bevonulási, szolgálatteljesítési morál bizony sérülést szenvedhet. Nagyon bízom abban, hogy a kezdeményezők tisztában vannak azzal - azt nem feltételezem, hogy szándékukban állt -, hogy a szándékon túli eredmény esetlegesen bekövetkezhet. Bekövetkezhet akkor, ha ehhez egyébként különböző engedetlenségi és egyéb mozgalmakra való felhívás is csatlakozik.

Végezetül: 2002-2006-ban a most kezdeményezők valószínűleg, de talán nem bizonyosan ugyancsak megtehetik a politikai vitanap kezdeményezését, és akkor a polgári kormány majd arról adhat számot, hogy időben és tervszerűen, a kormányprogramban meghatározott módon végrehajtotta a most még csak felkészülés szintjén megérett átszervezési folyamatot.

Köszönöm a figyelmüket! (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage