HAJNAL MIKLÓS (Momentum): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Hegyvidék és Bel-Buda országgyűlési képviselőjeként kötelességem, hogy behozzam a jövő évi költségvetés vitájába azokat a helyi ügyeket is, melyek változtatást, fejlesztést és bizony sokszor állami támogatást is igényelnek. Egy olyan helyzetben, amikor a kormány kizsigereli az önkormányzatokat, akkor sajnos egyre több, a helyiek számára fontos ügy és fontos projekt az állam anyagi támogatását igényli. Én több ilyen ügy mellett álltam ki a választási programomban ‑ nekünk volt ilyen. Azokról a hegyvidékieknek és bel-budaiaknak fontos ügyekről szeretnék most beszélni, amelyek mellett én személyesen is kiálltam, ezekre kértem és kaptam felhatalmazást, amikor országgyűlési mandátumot szereztem.

Tisztelt Országgyűlés! Több pénzre van szükség az egészségügyben, ezt rengetegen mondjuk ma, és ezt azért mondjuk, mert ez nekünk magától értetődő, és nem értjük, hogy önöknek miért nem az. Én tisztában vagyok azzal, hogy a Fidesznek ez sokadlagos kérdés. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint hogy a Kútvölgyi-tömb homlokzatfelújítása öt évig csúszott, és csak a mostani választási kampányban pörgött fel igazán. A János Kórház felújítása pedig még mindig várat magára, pedig már az előző ciklusra azt ígérték, hogy befejezik.

Tisztelt Képviselők! Amikor a János Kórházban penészedik a fal, és szét van verve az ajtó a baleseti osztályon, akkor félre kell tenni a puccos látványberuházásokat, és inkább fel kell újítani a kórházat. Ahogy azt a hétfői felszólalásomban is elmondtam, lassan minden választáskor megígérik a teljes körű felújítást, most is biztos elmondják majd, hogy ez egy fontos cél, a szavak helyett azonban tettekre lenne szükség.

A budaiak, a Buda környékiek és a magyarok egészsége nem egy elhanyagolható kérdés, éppen ezért ebben a költségvetésben forrásokat kell biztosítani a Szent János Kórház teljes körű felújítására. És ezt nemcsak én mondom, hanem egyébként a kormánypárti jelölt is ezt vállalta a kampányában, tehát a választók 90 százaléka ezt támogatja. Így tud fejlődni Buda, így tud megújulni a Hegyvidék, és egyébként így javulhat a magyarok egészségügyi ellátása is.

Tisztelt Országgyűlés! A tiszta, modern kórházakon túl most a XXI. század most már immár harmadik évtizedében nem árt arról is beszélnünk, hogy az egészségügyben innovatív technológiai megoldások alkalmazására lenne szükség. Ezek ugyanis egyszerűsítik a diagnózist és rövidítik a várólistákat. Éppen ezért digitális egészségügyi távdiagnosztikai eszközöket kell biztosítani a kórházak és háziorvosok számára. A járványhelyzet alatt ez egyébként különösen fontossá vált, de járványhelyzeten kívül is hasznos, hogyha nem kényszerítjük be az idősebb honfitársainkat, hogy egészségüket veszélyeztetve kelljen elmenniük egy-egy rendelésre.

Kapcsolódva a János Kórház-felújítási javaslatomhoz, javaslom, hogy egy ilyen projektet akár a Hegyvidéken kezdjünk is el, és ha működőképesnek bizonyul, és én szinte biztos vagyok benne, hogy az lesz, akkor ki kell terjeszteni országos szinten. Így tud fejlődni Buda, így tud megújulni a Hegyvidék, és így javulhat a magyarok egészségügyi ellátása.

(15.50)

Tisztelt Országgyűlés! Nemcsak az egészségügy kérdésében gondoljuk azt, hogy sokkal többet kellene tennünk, hanem a zöldterületen, a klímavédelem területén is. A zöldfordulat egyébként megjelenik a közösségi közlekedésben, és a kényelmes közlekedés jegyében sokat kellene javítanunk ezen. Ez mindenhol igaz, de a Hegyvidéken különösen. A hűvösvölgyi vonalak megújítását már magára vállalta a főváros, de a Márton Áron térig tartó 59-es villamosvonal felújítására, illetve alacsonypadlós, klimatizált villamosok beszerzésére már egyszerűen nem marad elegendő forrása a kormányzati megszorításokkal sújtott fővárosnak. Az önkormányzatoktól elvett pénzt persze leginkább nem kellene elvenni, de ha már elveszik, akkor abból legalább ezt ki lehetne pótolni.

Budapest egyik legidősebb átlagéletkorú kerülete a miénk, valamint az idősek mellett sok fiatal család is itt talál új otthont, így itt különösen fáj, ha több lépcsőfokon kell felmászni a villamossal utazóknak, amelyhez egyébként a nehéz autóktól hepehupássá vált, és télen egyébként még sokszor csúszós utakon is lehet hozzáférni. Éppen ezért kell felújítani az 59-es villamos vonalát, éppen ezért kell támogatni a megállók akadálymentesítését, és korszerű, alacsonypadlós, klimatizált villamosok beszerzését. És ezt megint csak nemcsak én mondom, hanem a kormánypárti jelölt is, megint csak a hegyvidéki és bel-budai választók több mint 90 százaléka egyetért ezzel. Az ilyen kezdeményezésekben a kormánynak kutya kötelessége támogatnia a fővárost és a budapesti lakosokat, ahelyett, hogy kicsinyességből és bosszúból elvonnák a forrásokat. Így tud fejlődni Buda, és így tud megújulni a Hegyvidék.

Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Kormánypárti Képviselők! Ahogy önök közül is sokan a kerületben laknak, biztos tisztában vannak azzal, hogy a Hegyvidék autóforgalmának csillapítása sokat emelne a kerület életszínvonalán, és ebben meghatározó a Böszörményi út sorsa, mivel itt megvan a potenciál arra, hogy egy pezsgő, zöld, kulturális és közösségi központja legyen ez a kerületnek. A „Hegyvidék főutcája” projekt egy ilyen kezdeményezés, azonban állami támogatás szükséges hozzá, mivel a fővárostól egyszerűen megvonják azokat a forrásokat, amelyek ezt lehetővé tették volna, és ezért is fontos, hogy támogassák a Hegyvidék zöldítését, gyalogosbaráttá alakítását és közösségi funkcióinak fejlesztését. Így tud fejlődni Buda, így tud megújulni a Hegyvidék.

Tisztelt Országgyűlés! Van egy előnye annak, hogy nyáron vitatjuk meg a költségvetést ‑ azon túl, amiket elmondtak önök, hogy így lehet előre tervezni már most a jövő évre ‑, ez pedig az, hogy a klímakatasztrófát talán ilyenkor kell a legkevésbé önöknek bemutatni. A sokszor totálisan lebetonozott, letérkövezett, nyáron könnyen felmelegedő közterületeken az államnak kellene támogatnia azt, hogy több párakapu, több ivókút telepítésre kerüljön, és az üzemeltetése biztosítva legyen. Erre is tettünk javaslatokat, teszünk javaslatokat a költségvetési módosítóinkban.

Kérem, hogy akár a mostani kánikulára tekintettel, de egyébként ez folytatódni fog valószínűleg a következő években, évtizedekben is, és ez a klímaválság nem fog elmenni magától, támogassák ezeket a javaslatokat önök is. Ezáltal tud fejlődni Buda, így tud megújulni a Hegyvidék, és egyébként az összes városunknak komoly szüksége lenne párakapukra, ivókutakra, arra, hogy az embereknek ne folyamatosan tikkasztó hőségben kelljen élni a mindennapjaikat.

De ha már a klímaváltozásról van szó, elengedhetetlen a zöldfelületeink megóvása és kibővítése is. Ezért arra kérem a kormányt, hogy támogassa a Városmajor és a Vérmező felújítását ‑ emellett szintén kiállt a kormánypárti jelölt korábban ‑, és támogassa a kerületi önkormányzatokat is utcazöldítési programmal. Utóbbi területen az állami költségvetésben eltörpülő, már néhány száz millió forintos összegekkel is szinte csodákra lehetnének képesek az önkormányzatok. Kevesebb betonozásra és több zöldfelületre van szükség.

Tisztelt Országgyűlés! Országosan, ahogy a Hegyvidéken is, a régebben épült házak, lakások hőszigetelésének a kérdése meghatározó annak tekintetében, hogy mennyi rezsit kell fizetni az ott élőknek, és ezeknek a korszerűtlensége megsokszorozza valójában a rezsiköltségeket. Tehát a fenntartható rezsicsökkentés ennek a problémának a megoldásával kezdődik. Javasoljuk tehát, hogy fektessünk be önkormányzati ingatlanok és bérlakások felújításába és energetikai korszerűsítésébe. Ez egy olyan program, amely ha sikeresnek bizonyul, akkor kiterjeszthető az ország összes ingatlanára, de megint csak mi nagyon örülünk annak, ha ezt akár a Hegyvidéken vagy Bel-Budán elkezdhetjük, bőven van elég idős ingatlan, amely korszerűsítésre szorul. Ez az út a rezsidíjak alacsonyan tartásához és a zöldátállás megkezdéséhez is, hiszen egyébként így a károsanyag-kibocsátás is csökken az egész országban. Ezt a programpontomat is támogatták áprilisban Hegyvidék és Bel-Buda lakói, javaslom, támogassa ezt az Országgyűlés is. Így tud fejlődni Buda, így tud megújulni a Hegyvidék, és így tudjuk megvédeni Magyarországot hosszú távon a rezsi emelkedésétől és a rengeteg káros anyag kibocsátásától.

Én összességében azt gondolom, hogy ezek a javaslatok bőven kellő mértékű támogatással bírtak akár a kormánypárti, akár az ellenzéki szavazók részéről. Nagyon örülnénk annak, ha befogadnák ezeket a módosítókat, és ha nem különböző pártpolitikai vitáknak az áldozatává válna ez a költségvetés, és tekintettel arra, hogy zömében ezek elenyésző összegek ‑ bár a János Kórház lehet, hogy már egy nagyobb tétel ‑, azt gondolom, hogy a 2023-as költségvetésben ez igenis kellő, kiemelt prioritást kell hogy élvezzen. Reméljük, hogy ezt önök nem fogják megtagadni. Köszönöm szépen a megtisztelő figyelmüket. (Taps az ellenzéki oldalon.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage