DR. TÓTH BERTALAN, az MSZP képviselőcsoportja részéről: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! A bizonytalanság a legtalálóbb szó, amely az előttünk fekvő költségvetést és időszakot jellemzi. A Fidesz-kormány a bizonytalanság költségvetését hozta ide elénk. Bizonytalan a geopolitikai helyzet, bizonytalan a jogállamisági eljárás kimenetele. Bizonytalan az uniós felzárkóztatási forrásokhoz való hozzáférés, és ezért bizonytalan a költségvetésben letett összes sarokszám. Ami biztos, az a brutális infláció, a Fidesz-kormány által elkezdett megszorítások, leépítések sora. Ez utóbbiak viszont a megélhetés biztonságát ássák alá. Létbizonytalanság alakul ki a nyugdíjasoknál, az alulfizetett pedagógusoknál és a szociális ágazatban dolgozóknál, a családoknál, lényegében a társadalom bő kilenctizedénél.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mielőtt a részletekbe belemennék, nézzük meg, melyek azok a körülmények, amelyek a tervezést befolyásolják és elbizonytalanítják! Minden jel arra mutat, hogy a világ és benne Európa nehéz évek elé néz. Putyin esztelen háborújával az agresszor Oroszország már nemcsak az Európai Közösség országait fenyegeti, de a kárpátaljai magyarságot közvetlen életveszélybe sodorta. Ennek a háborúnak a hatásait, bármit is próbálnak a fideszesek elhitetni, a szenvedő ukrán emberekkel együtt mi is mindannyian érezzük, mert a háború következtében élelmiszerhiány, nyersanyaghiány, elbocsátások, munkanélküliség, drágulás, elszegényedés alakulhat ki a térség országaiban, és éhezés az ukrán gabonaimportra szoruló afrikai országokban. Az ennek következtében előálló elégedetlenség újabb helyi konfliktusokhoz, háborúkhoz vezethet, humanitárius válságok alakulhatnak ki, amelyeket kezelni kell.

Mondhatnánk, hogy a sok nehézség ellenére Magyarország biztonságban van, és az Európai Unió tagjaként, közösen a többi állammal könnyebben meg tud majd birkózni a nehézségekkel. Magyarország helyzete azonban különösen nehéz. Egyfelől azért, mert az elmúlt időszakban az Orbán-kormány a magas államadóssághoz és államháztartási hiányhoz Európa egyik legnagyobb pénzromlási ütemét és egyik legalacsonyabb versenyképességét társította. Az államadósság nagyobb, mint 2010-ben a válság után. Az év elején adott 13. havi nyugdíjat és az adó-visszatérítést már rég elvitte az infláció, elvitte a boltokban tomboló brutális drágaság. 450 ezer idős ember él a létminimumnál kevesebb nyugdíjból, minden ötödik magyar gyermek szegénységben születik. Családok százezrei élnek lakásszegénységben, és esélyük sincs a szegénységből való kitörésre. Ez tehát az egyik ok, ami miatt nehéz helyzetben vagyunk. Az Eurostat legfrissebb kimutatása szerint Magyarország az Európai Unió második legszegényebb országa a jövedelem tekintetében és az egy főre jutó GDP tekintetében is.

Azért is vagyunk nehéz helyzetben, mert a Fidesz az elmúlt 12 évben fokozatosan leépítette Magyarországon a jogállamot és a demokráciát, hátat fordított az uniós értékeknek. A szövetségeseink pedig mostanra megelégelték a felzárkózásunkat szolgáló uniós pénzek központilag szervezett ellopását. Úgyhogy most ott tartunk, ha nincs jogállam, ha nincs javulás a korrupciós helyzetben, nincs uniós pénz. Ha nincs uniós pénz, nincs gazdasági növekedés. Ha nincs gazdasági növekedés, nem lesz felzárkózás. Akkor pedig jön az elszegényedés és leszakadás.

Az Orbán-kormánynak kompromisszumokra kellene törekedni az Unióval legalább az Európai Ügyészség és a korrupcióellenes harc kérdésében, hiszen mindannyiunk érdeke, hogy jöjjön az uniós pénz, és a korrupció is visszaszoruljon. Sajnos azonban ebben sem látunk változást, ezért az uniós pénzekhez való hozzáférésünk is bizonytalan. Látjuk ugyan, hogy Navracsics miniszter úr próbálkozik, sőt ő még a pedagógusok béremelése ügyében is mellénk állt, de úgy látjuk, szélmalomharcot vív a Fideszen belül.

Tisztelt Képviselőtársaim! Önök tehát a bizonytalanság költségvetését tették most elénk, a létbizonytalanság költségvetését. A tervezés alapját képező számokat, például az 5,2 százalékos inflációt, a 377 forintos eurót szerintem önök sem hiszik el.

(12.00)

De az egyértelműen látszik, hogy arányaiban megint kevesebb pénz lesz az oktatási, egészségügyi és szociális kiadásokra, mert az Orbán-kormány most elveszi azt a családoktól, fiataloktól, nyugdíjasoktól, amit kegyként osztogatott novembertől februárig. Sokkal több adót szed be, ahogyan nőnek az árak. Közben azonban nemcsak fosztogat, hanem osztogat is: osztogat a kegyeltjeinek, és azoknak, akiknek amúgy is sok van. Persze, az is lehet, hogy amit most tárgyalunk, abból nem lesz semmi, hiszen a 2021-es költségvetést is négynaponta írták át, összesen 85 alkalommal.

Ami ebben a költségvetésben van, csak blöff és bizonytalanság. Ha ezt fogadnák el, akkor az anyagi bizonytalanságba taszítaná az egész országot, dolgozókat, nyugdíjasokat, kisvállalkozókat, a családokat, szinte mindenkit. Az MSZP szerint ezt a költségvetést nem szabad elfogadni, nem szabad végrehajtani, mert ez az egész országgal szembeni bűn lenne.

Tisztelt Képviselőtársaim! Mi, szocialisták és szociáldemokraták egy igazságos és szolidáris társadalomban hiszünk, ahol az állam mindenkinek esélyt ad a felemelkedésre, ahol erős a szociális háló, garantált a megélhetés biztonsága. Deák szavaival élve: ahol nem a gazdag sok, hanem ahol a szegény kevés. Nekünk, szocialistáknak, szociáldemokratáknak az az elsődleges célunk, hogy a fizetésből élők életszínvonala javuljon, a megélhetés biztonsága mindenki számára garantált legyen. Ehhez igazságos adóztatásra van szükség, ami az igazságosság elve mentén járul hozzá a közcélok megvalósításához. Az újraelosztással, vagyis a költségvetéssel kapcsolatban pedig a szociáldemokratáknak a legfontosabb az esélyteremtés, mert az államnak ez lenne az elsődleges feladata, esélyt adni, esélyt biztosítani mindenkinek a biztos megélhetésre, a színvonalas oktatáshoz, az egészségügyhöz való hozzáférésre.

A mai helyzetben egy szociáldemokrata kormány a következő elveket rakná össze Magyarország költségvetésében. Senki ne legyen szegény azért, mert beteg, és senki ne legyen beteg azért, mert szegény. Egy szociáldemokrata kormány garantálná minden magyar állampolgár számára a jó minőségű háziorvosi ellátást, a szűrővizsgálatokat, a megfelelő szakorvosi ellátást, valamint az indokolt kórházi szolgáltatást. Ehhez növelné az egészségügyre fordított költségvetést, hogy a növekvő és bővülő gyógyítási lehetőségek hozzáférhetőek legyenek, és biztosítani lehessen az orvosok, ápolók és más egészségügyi dolgozók méltó megélhetését. Mi az egészségügyi közkiadásokat fokozatosan az uniós átlag szintjére emelnénk.

Egy szociáldemokrata kormány átfogóan és igazságosan növelné minden egészségügyi dolgozó bérét úgy, hogy az fejezze ki a megbecsülésüket, és tegye lehetővé tisztességes megélhetésüket. Az egészségügyi szakemberek fizetése 2024-re vásárlóerőben elérné az uniós átlagot. A háziorvosi praxisok finanszírozását növelnénk, hogy biztosítható legyen az orvosok számára az emelt összegű személyi juttatás. Az ápolók, asszisztensek és más egészségügyi dolgozók alapbérét és pótlékait 50 százalékkal emelnénk meg, és a háziorvosi praxisok számára is gondoskodnánk az alkalmazottjaik bértöbbletének fedezetéről. A Fidesz és az Orbán-kormány azonban ezeket a törekvéseket ellenzi, ez pontosan látszik sajnos az elénk terjesztett költségvetésből is.

Egy szociáldemokrata kormány törekvése az is lenne, hogy az oktatás egyaránt szolgálja az egyéni és a közösségi célokat, valamint az oktatási egyenlőtlenségek, a szociális szelekció csökkentését. Ahogyan Szent-Györgyi Albert fogalmazott: „Olyan lesz a jövő, mint amilyen a ma iskolája.”

Egy szociáldemokrata kormány az alulfinanszírozottság és a súlyos hatékonysági problémák párhuzamos enyhítése érdekében 6-6,5 százalékra növelné a közoktatás GDP-arányos költségvetését. Szükségesnek tartaná, hogy ne legyen különbség a közoktatási intézmények finanszírozásában.

Egy szociáldemokrata kormány olyan bérrendszert vezetne be az oktatásban, amely ösztönöz a pedagóguspálya választására; olyan alapbér- és pótlékrendszert, amely már a fiatal pedagógusok esetében is értelmiségi életformát biztosít. Indokoltnak tartjuk a pedagógusbérek felzárkóztatását a diplomások átlagbéréhez.

A szociáldemokrata kormány a pedagógusbérek vetítési alapját hozzárendelné a mindenkori minimálbérhez, és a minőségi munka elismerése újra része lenne a pedagógusok előmeneteli rendszerének. A felsőoktatás költségvetési támogatását is a GDP 1 százalékára emelnénk. Olyan bérezést vezetnénk be, amely lehetővé tenné a minőségi oktatói utánpótlás biztosítását. A Fidesz és az Orbán-kormány azonban ezekkel a törekvésekkel nem ért egyet, mert ez a költségvetésből nem látszik.

Mi, szociáldemokraták a mai nyugdíjasok érdekében azonnali korrekciót vezetnénk be, mert az idősek felé a tisztelet és a megbecsülés a szavakon kívül az egyik legfontosabb. Ezt kézzelfogható módon is ki kell fejezni.

Egy szociáldemokrata kormány indokoltnak tartaná, hogy az öregségi nyugdíjkorhatár lefelé rugalmas legyen. A nyugdíj-megállapításnál a jelenlegi óriási különbségeket mérsékelné a járulékplafon visszaépítésével és a degresszió növelésével a 2022 utáni keresetekre. Azt is kezdeményezné, hogy 2023-tól a teljes jogú öregségi nyugdíj minimuma érje el az adott esztendei nettó minimálbér legalább 50 százalékát. A korábban megállapított, ennél alacsonyabb nyugdíjakat kipótolná erre az összegre. Ennél kisebb teljes jogú öregségi nyugdíjat nem lehetne megállapítani később.

Egy szociáldemokrata kormány bevezetné 2023 januárjától az évenkénti nyugdíjemelés vegyes indexálását, amely az infláció mellett figyelembe venné a nettó keresetek növekedését is. Az alacsony nyugdíjak felzárkóztatása érdekében azonban már 2023-tól egy átmeneti időre mindenki megkapná az inflációnak megfelelő emelést a nyugdíjának arányában, az afeletti részt, vagyis a béremelkedés alapján járó összeget viszont egyenlően, azonos összegben osztanánk el a nyugdíjasok között. Így minden nyugdíjas jogosult lenne nyugdíja reálértékének, azaz a korábbi fogyasztásának a megőrzésére, viszont a gazdasági növekedés eredményeiből azonos összegben részesülve az alacsony nyugdíjjal rendelkezők százalékosan az átlagnál nagyobb emelésben részesülnének. A Fidesz és az Orbán-kormány azonban lenézi az időseket, és ellenzi az életszínvonalukat növelő, biztos megélhetést garantáló javaslatokat.

Egy szociáldemokrata kormány biztosítaná, garantálná a szociális megélhetési minimumot mindenkinek. A gyermeket nevelőknél az anyasági támogatást radikálisan emelné. Az alanyi jogon járó családtámogatásokat ‑ a családi pótlék, gyes, gyet ‑ megduplázná. Megmaradna a gyermekek utáni adókedvezmény, de összege nem növekedne. Az adókedvezményeken keresztüli gyermektámogatásokhoz kiegészítő családtámogatást vezetnénk be kiegészítő családi pótlékként, amellyel minden adókedvezményre jogosult család hozzájutna a gyermekenkénti támogatáshoz. Az álláskeresésben aktívan részt vevők megkapnák a bérük 60 százalékát, de minimum a létminimumot elérő jövedelempótló támogatást, amelynek folyósítási időtartama kilenc hónap lenne. A Fidesz és az Orbán-kormány azonban az út szélén hagyja a társadalom nagy részét.

Egy szociáldemokrata kormány segítséget adna az önálló felnőtt életkezdéshez, a generáción belül és a generációk közötti vagyoni egyenlőtlenségek mérsékléséhez, és bevezetné a minimumörökség intézményét. Az állam takarékszámlán gyűjtene a fiatalok számára kötött felhasználású megtakarítást, amit minden 18. évet betöltött fiatal felhasználhatna. A minimumörökséget egyrészt lakhatásra, albérletre, rezsiköltségre, új lakás vásárlására, másrészt felsőoktatási képzés vagy másfajta felnőttképzés tandíjának finanszírozására lehetne költeni. A Fidesz és az Orbán-kormány számára azonban nem fontosak a fiatalok.

Egy szociáldemokrata kormány gondoskodna arról, hogy ne fázzon senki. Sávos árrendszert vezetne be, és széles körű energiahatékonysági, lakásfelújítási támogatási programot indítana, amely egyszerre követne fenntarthatósági és szociális szempontokat. Ennek részeként támogatná az épületek szigetelésének korszerűsítését, a szénnel, fával és gyakran szeméttel fűtött kályhák lecserélését. Ezekkel az intézkedésekkel jelentősen csökkenteni lehetne a szegény háztartások rezsiköltségeit, valamint a súlyosan egészségkárosító bel- és kültéri légszennyezést. A program ösztönözné a megújuló energiaforrások lakossági felhasználását még a legszegényebb háztartások számára is. A Fidesz és az Orbán-kormány azonban az orosz olaj és gáz minél nagyobb felhasználásában érdekelt.

Egy szociáldemokrata kormány megélhetést biztosító, igazságos bérpolitikát vezetne be, adómentes lenne a minimálbér, és a minimálbér másfélszereséig a jelenleginél kisebb adó terhelné a fizetéseket, így több pénzt vinne haza a munkavállaló.

(12.10)

Kezdeményeznénk, hogy maximalizálják a vállalatokon belüli bérkülönbségeket, és így is útját álljuk az irreálisan magas vezetői fizetéseknek. A vállalatvezetők bónusza nem haladná meg az alapbérük 20 százalékát, és a minimálbér tízszeresét meghaladó vezetőibér-rész nem lenne levonható a vállalat adóalapjából költségként. És olyan rendszert alakítanánk ki, amelyben a vállalatok nyereségének egy része nyereségrészesedésként egyenlően kerülne felosztásra a mindenkori munkavállalók között. A közszférában olyan ágazati szakmai illetményrendszereket alakítanánk ki, amelyek díjazzák az adott terület szakmai értékeit, miáltal ösztönzik a magasabb teljesítményt. A Fidesz és az Orbán-kormány azonban kiszolgálja a multik vezetőit, egyebekben csak a saját fizetésüket helyezik előtérbe.

Egy szociáldemokrata kormány visszaadná a helyi közösségek, az önkormányzatok szabadságát. Az önkormányzati adóbevételek nagy részét biztosító helyi iparűzési adó rendszerének átalakítását kezdeményezné, hogy a kivetés alapja ösztönözze a vállalkozásokat a magasabb hozzáadott érték elérésére és az önkormányzatok saját bevételének növelését. Teljes egészében önkormányzati bevétel lenne újra a gépjárműadó. Az üzemanyag után beszedett jövedéki adó 20 százaléka az önkormányzatokat illetné, amelyet az általuk kezelt úthálózat arányában kell köztük felosztani, és utakra kellene fordítani. Minden önkormányzat bevétele lenne a közigazgatási területén képződő személyi jövedelemadó 20 százaléka, mert az ellátandó feladatok arányosak a lélekszámmal. A szociáldemokrata kormány az önkormányzati költségvetési rendszert gyökeresen átalakítaná, mert nincs önállóság pénz nélkül. A GDP-arányos önkormányzati kiadások az önkormányzatok által végzendő feladatokkal összhangban elérnék a 11 százalék körüli mértéket.

Tisztelt Képviselőtársaim! Amit a Fidesz jövő évi költségvetésként beterjesztett, az csak megszorításokat és bizonytalanságot hozna a magyar emberek számára, pedig lenne más út a létbiztonság, a megélhetés biztonságának garantálására. Mi, MSZP-sek azt mondjuk, hogy itt az idő, hogy a kormány végre az emberek érdekében kezdjen cselekedni. Mi ezt a munkát javarészt elvégeztük. Konkrét, a magyar nép jólétét szolgáló javaslatokat teszünk le a parlament elé, önöktől már csak együttműködésre van szükség. Gondolják át és szavazzák meg közös jövőnkért, Magyarországért! Köszönöm szépen.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage