RITTER IMRE, a Magyarországi nemzetiségek bizottságának előadója: Sehr geehrter Herr Vorsitzender! Sehr geehrtes Parlament! Erlauben Sie mir bitte, dass ich im Namen und im Auftrag des Ausschusses der in Ungarn lebenden Nationalitäten unseren Standpunkt bezüglich des Gesetzesvorschläges „in Zusammenhang den Titulierung Kulturhauptstadt Europas 2023, Bestimmungen zur erfolgreichen Veranstaltung und Organisierung der Veranstaltung Kulturhauptstadt Europas 2023.“ mit Nr. T/13668 erörtere.

Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Engedjék meg, hogy a Magyarországi nemzetiségek bizottsága nevében kifejtsem álláspontunkat a T/13668. számú, az Európa Kulturális Fővárosa 2023 cím viselésével összefüggésben, az Európa Kulturális Fővárosa 2023 programsorozat sikeres megrendezéséhez és megszervezéséhez kapcsolódó rendelkezésekről című törvényjavaslat kapcsán. Tájékoztatom a tisztelt Házat, hogy a törvényjavaslathoz bizottságunk 2020. november 24-ei ülésén mint kapcsolódó bizottság lefolytatta az indítvány részletes vitáját, és megállapította, hogy a törvényjavaslat megfelel a határozati házszabály 44. § (1) bekezdésében foglaltaknak. A törvényjavaslathoz nem érkezett képviselői módosító javaslat, és a bizottság további módosításra irányuló szándékot sem fogalmazott meg, ezért a bizottság részletes vitát lezáró módosító javaslatot nem nyújtott be.

A törvényjavaslat 2020. november 20-ai általános vitájában felolvastam a tisztelt Háznak a Bid Book, „Veszprém-Balaton 2023 program Európa Kulturális Fővárosa” hivatalos honlapján fellelhető bemutatkozó kiadvány egy rövid részét, mely a magyarországi nemzetiségek bevonásáról szólt, és amelynek tartalma számunkra felháborító volt és totális tájékozatlanságról tanúskodott. Amint az akkori felszólalásom végén is jeleztem, másnap felvettem a kapcsolatot az „Európa Kulturális Fővárosa 2023” programsorozat szervezésével, lebonyolításával megbízott Veszprém-Balaton 2023 Zrt.-vel, Markovits Alíz vezérigazgató asszonnyal és természetesen dr. Navracsics Tibor úrral, az Európa kulturális fővárosa programért felelős kormánybiztossal, valamint Porga Gyula úrral, Veszprém polgármesterével. A térség országgyűlési képviselőjével, Ovádi Péter úrral már a felszólalásomat követően személyesen egyeztettünk, aki segített a találkozó megszervezésében is.

Így 2020. november 26-án Veszprémben az érintettekkel, mondhatom, hál’ istennek a kényes téma ellenére, egy nagyon jó hangulatú személyes megbeszélésen átbeszéltük a nemzetiségek szerepvállalásának lehetőségeit, módjait a 2023-as rendezvénysorozatban. Ezt megtesszük a következőkben részleteiben közvetlenül Veszprém és Veszprém megye német nemzetisége, tágabban az Országos Nemzetiségi Önkormányzatok Szövetsége bevonásával valamennyi magyarországi nemzetiségre vonatkozóan is. Külön garanciát jelenthet a magyarországi nemzetiségek részére, hogy 2021 januárjától a Veszprém-Balaton 2023 Zrt. alkalmazásába kerül egy programszervező szakember, aki a közelmúltban kiemelkedő nemzetiségi munkája elismeréseként a „Veszprém megyei németségért” díjat kapta a Veszprém megyei német önkormányzattól.

Úgy gondolom, hogy a 2023-ban, Veszprémben megrendezésre kerülő Európa kulturális fővárosa rendezvénysorozat szervezői ezzel jelentős lépést tettek nemcsak annak érdekében, hogy a hazai őshonos nemzetiségek méltóképpen megmutathassák egyedülálló nemzetiségi kulturális értékeiket mind a hazai, mind a külhoni vendégeknek, hanem annak érdekében is, hogy egy még látványosabb, sokszínűbb kulturális rendezvénysorozatot tudjanak bemutatni, ezzel erősítve közös hazánk, Magyarország jó hírét.

Tisztelt Ház! Mindezek alapján is a parlament Magyarországi nemzetiségek bizottsága a törvényjavaslatot természetesen támogatja és azt a parlamentnek is elfogadásra javasolja. Végezetül idei, várhatóan utolsó felszólalásom kapcsán meghitt adventi várakozást, áldott karácsonyi ünnepeket és egészségesebb, boldog új esztendőt kívánok mindenkinek a magam és a Magyarországi nemzetiségek bizottsága nevében is. Köszönöm, hogy meghallgattak. Danke für Ihre Aufmersamkeit! (Taps.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage