GŐGÖS ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Én is úgy gondolom, hogy hároméves, sőt több mint hároméves, négyéves adósság került most elénk. Hogy jól vagy rosszul, ez majd persze kiderül.
Annyit szeretnék mondani Pócs képviselőtársamnak, hogy ezt a gazdák tömegei nem várják, ugyanis rájuk ez nem fog vonatkozni. Tehát a gazdálkodók döntő többsége abba a körbe esik, aki eleve saját használatra kötelezett földművesként, vagy magánvállalkozó, vagy őstermelő formájában. Tehát őket ez nem érinti. Akiket érint, az két nagyon-nagyon különböző kör, és a probléma igazából ebből számunkra az egyikkel van.
Az első kör, amely miatt ez valóban egy használható javaslat, azok a családi gazdaságok, amelyek termelőszervezet formájában működnek, tehát magyarul kft. vagy betéti társaság vagy egyéb formában működnek, és ott a családtagok tulajdonában van alapvetően maga a vállalkozás. Ott, én azt gondolom, hogy ez a történet működik. Ott nyilván van egy árbevételi határ, amit ha tartalmazna ez a javaslat, akkor nyilván meg kellene nézni, hogy mi az a határ, ameddig ez a kkv-kat segíti. Igaz, hogy kkv-kategóriába soroljuk mi a lényegesen nagyobb cégeket is az általános kkv-határok miatt. Ott viszont, én azt gondolom, hogy következetesnek kellene lenni, és a földtörvény logikája kapcsán nemcsak konkrétan a tulajdonosra, hanem a közvetlen hozzátartozókra is ki kellene terjeszteni, tehát ha egy családon belül többeknek van földtulajdona, de a tulajdonos, mondjuk, egy fő, de a közvetlen hozzátartozónak is van, akkor neki se kelljen illetéket fizetni. Úgy gondolom, ez logikus megfontolás. És egyébként a földtörvény ilyen.
A 25 százalékot ‑ ezt Staudt Gábornak mondanám ‑ az indokolja, hogy maga a céglogika mondja azt, hogy annak van befolyásoló tulajdona, akinek legalább 25 százaléka van. Egyébként tényleg lehetne ez több is, de az általános cégjog szerintem a 25 százalékot mondja, az már befolyásoló tulajdonnak számít.
Amivel nekünk bajunk van ‑ és óhatatlanul a kisördög a fejünkben van a holnapi kamarai választás kapcsán, bár persze szerintem most sem lesz választás, kivétel azokban a megyékben, ahol nem egy listára lehet most választani, most szándékosan mondtam, hogy „választani”, hanem többre, mert ott valóban választás van; ahol meg egy lista van, ott meg szavazás van. Hogy miért csak egy lista van, az bonyolult. Tudom, hogy nagyon kevesen vállalják fel a jelenlegi hatalommal a szembenállást, érthető okokból, mert aki ezt megteszi, annak utána sok babér nem terem ebben az országban. (Pócs János közbeszólása.) De világos, hogy lesz legalább kilenc olyan helyszín, ahol valós választás lehet. Én…