DR. LEGÉNY ZSOLT (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Képviselőtársaim! Mind a vezérszónokunk, mind frakciótársaim már, mondhatjuk úgy, hogy eléggé alaposan, eléggé mélyen kivesézték ezt a törvényjavaslatot, mármint a szakmai oldalát. Természetesen arról is szeretnék majd néhány szót ejteni, azonban én ismételten azt a nemtelen és igaztalan eljárásmódot szeretném itt a hozzászólásomban megemlíteni, amellyel kapcso­la­to­san ezzel a törvényjavaslattal is ismét élt a Fidesz.

Jelesül mi történik? Egy képviselőre, ez most Tiba István képviselő úr, mondjuk úgy, hogy ráírják a törvényjavaslatot, és azt mondják, hogy a be­nyúj­tó­ja ennek a törvényjavaslatnak egy egyéni képviselői indítvány formájában egy országgyűlési képviselő, és nem a kormány az, aki benyújtja egyébként ezt a tör­vényjavaslatot, holott valószínűsítem, hogy ez a tör­vényjavaslat valahol a kormány valamelyik nagyon mély sötét bugyrában készült el.

Lehet, hogy éppen Tállai államtitkár úr talán többet tudna erről be­szélni, de nem ez történik, hogy a kormány hozná be ezt a törvényjavaslatot, hanem ismételten a jól be­vált, jól megszokott fideszes módszer szerint: egyéni képviselői indítvány for­májában hozzuk a Ház elé, mert így egyébként nagyon-nagyon sok egyeztetési eljárástól és nagyon sok úgynevezett társadalmi egyeztetési eljárástól meg tudjuk menteni a tör­vényjavaslatot. Így sokkal hamarabb be lehet hozni, így nem kell végigmenni azokon az egyeztetési folyamatokon, és nem kell azokkal a társadalmi szervezetekkel, civil szer­vezetekkel lefolytatni azt az egyeztetést, amely egyébként előírt lenne.

Szóval, ismételten ennek látjuk, mondhatnánk, hogy az egyik iskolapéldáját, de sajnos ez nem meg­lepő, mert a Fidesz elmúlt 7 éves kormányzásában jobbára a törvényjavaslatokból, amelyek egy picit is, mondjuk úgy, hogy neccesek lettek volna, azokat mindig így nyújtották be. De azt gondolom, hogy Tiba képviselő úrnak minden elismerésünk, hiszen ő a nevét adta ehhez a törvényjavaslathoz, de egyéb­ként azért itt azt megjegyezném, hogy az is egy viszonylagosan furcsaság, és ez többször is előjött már több szakmainak álcázott törvényjavaslatnál is; példának okáért, ha azt mondom, hogy a Magyar Agrárkamara elnöke országgyűlési képviselő a Fidesz színeiben, és ő nyújt be olyan törvényjavaslatokat, amelyek saját magukra vonatkoznak, ez azért mini­mum, hogy törvényalkotási, jogalkotási, erkölcsi aggályokat és kérdéseket vet fel.

De most is itt az a helyzet, hogy Tiba képviselő úr egyébként egy sportegyesületnek a vezetője, ez jelesül a Balmazújváros, amelynek én örülök egyéb­ként, hogy az NB I-ben szerepel, mert Kelet-Magyar­országon, ha egy csapat ilyen magasra jut, az szá­momra mindig öröm, hiszen a focit én is nagyon szeretem, azonban azt gondolom, hogy ez nem egy erkölcsileg elfogadható dolog, amikor is egy sport­egye­sület vezetője ‑ természetesen a sport­egye­sülete­ket meg a sportolókat helyzetbe hozni kívánván ‑ a saját egyesületének kedvező törvényjavaslatokat nyújt be. Szóval, azt gondolom, hogy ettől min­den­képpen tartózkodni kellene.

Természetesen nem vagyon naiv, és nem gon­dolom azt, hogy most magába szállna a fideszes gépezet, és azt gondolná, hogy a jövőben nem fog így tör­vényjavaslatokat benyújtani, de egyébként azt gon­dolom, hogy ha Tállai államtitkár úr Mező­kö­vesdjét hozzuk fel példának, akkor szintén egy olyan sportklubot tudunk megemlíteni, amelynek a veze­tője egyébként egy politikai vezető is. Azt gondolom, mindenképpen méltatlan, hogy ez így történjen meg. (Tállai András: Harminc éve vagyok a vezetője. Ez kerüljön be a jegyzőkönyvbe! Kérem, írják be a jegyzőkönyvbe.) Értem, államtitkár úr, a harminc évet tisztelem, önnek is tisztelem a szakmai mun­káját. (Tállai András: Még egypártrendszer volt, amikor a vezetője lettem, azt sem tudtam, hogy Fidesz van.) Csak tudja, egy gond van, hogy ez gya­korlatilag az önök szervezeteit hozza helyzetbe, és ez, azt gondolom, hogy kifejezetten méltatlan, és azt gondolom, hogy a törvényalkotás megcsúfolása, amit önök művelnek. Így, ilyen módszerekkel hozni hely­zetbe különböző klubokat, szerintem kifejezetten álságos, és azt gondolom, hogy a törvényalkotás meg­csúfolása, még egyszer szeretném kihang­súlyozni.

Azt egyébként pedig természetesen szeretném hozzátenni, de nem fogom megismételni a képvi­selő­társaim által elmondott kritikákat, hogy gyakor­la­ti­lag itt most egy olyan adókedvezményt kívánnak nyújtani a sportegyesületeknek és a sportolóknak, amely bizony a mai magyar közállapotokat tekintve szerintem felháborodást fog kiváltani nagyon sok em­berben.

Természetesen a focit mindenki szereti, mondjuk, Horváth képviselőtársam említette, hogy saj­nos a napokban a kispesti utánpótláscsapat milyen, sajnos csúfos vereséget szenvedett. De elég lenne, ha megemlítenénk ‑ például Szilágyi kép­vi­selő­társam említette ‑, mondjuk úgy, hogy a dicső­sé­ges Eb-szereplést, aminek szerintem az egész ország örült, és mindenki azt gondolta, hogy talán elindul valami a magyar futballban.

Sajnos nem ez történt, mert azt láttuk, hogy az történt, hogy egyébként a magyar csapatok a nem­zet­közi kupákban bizony úgy szerepelnek, hogy álta­lában augusztusban, szep­tem­ber elején nekik már nem jut szerep. Ugyanez, hozzá­teszem, egyébként igaz Real Madrid, meg Bayern München meg ha­sonló csapatokra is, csak azért, mert ők még nem sze­repelnek a kupákban, a magyar csapatok meg már nem szerepelnek a kupák­ban, mert addigra kies­nek a selejtezőkben.

Azt én elfogadom, hogy a sportot támogatni kell, a focit ezen belül természetesen ismételten támo­gat­ni kell, azonban azt gondolom, hogy valami ered­mé­nyességi mutató is kellene hogy legyen. Ha An­dorrához mérjük az eredményességünket, akkor sajnos ott is azt tudjuk megállapítani, hogy Andorra is megverte inkább a magyar válogatottat.

(13.00)

Tehát azt gondolom, hogy rendszerszintű és rendszerszerű a probléma, azt gondolom, hogy ezzel a törvényjavaslattal semmi jót nem fognak tenni, csupán megint néhány egyesületet és néhány sportolót helyzetbe hoznak, de ez a rendszerszerű problémát nem fogja megoldani. Elnök úr, köszönöm a lehetőséget.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage