HORVÁTH ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Ház! „GMO-k Magyarországon és az Unióban ‑ merre tovább?” ‑ ez volt a címe annak a közelmúltban tartott konferenciabeszélgetésnek, melyen a GMO-mentes Magyarország megteremtésének lehetőségeiről és az eddig elért eredményekről volt szó.

Az eredményekről, hála Istennek, van mit beszélni. Mindannyian emlékszünk a tavaszi eseményekre. Több mint négyéves, kemény tárgyalási folyamat nyomán elfogadásra került az az európai uniós jogszabály-módosítás, amely lehetővé teszi, hogy a tagállamok maguk dönthessenek arról, hogy kívánnak-e GMO-s növényeket termeszteni a területükön vagy sem. Hazánk a tiltás lehetőségét elsőként ültette át a honi jogrendjébe, és azonnal meg is tette a végrehajtáshoz szükséges lépéseket. A jogszabályi környezetben megteremtett lehetőségekkel élve a Földművelésügyi Minisztérium megküldte az Európai Bizottság számára azokat az értesítéseket, amelyekben kéri, hogy az engedélyezés alatt álló vagy már engedélyezett GMO-s növények termesztési engedélyének területi hatálya ne terjedjen ki Magyar­országra.

Kérdezem tisztelettel államtitkár urat: hogyan zajlik az eljárás a továbbiakban? Minden esetben biztosított, hogy hazánkban nem kerülhetnek termesztésre az Unió más tagországaiban már engedélyezett GMO-s növények? Mely tagországok tették meg a szükséges jogi lépéseket annak érdekében, hogy területükön GMO-s növények termesztése elleni tiltást vezessenek be? Mi a helyzet a szomszédos országokban? Biztosítható-e a Kárpát-medence GMO-men­tessége a növénytermesztés területén? Mik a hazánkban bevezetett tiltás perspektívái? Milyen lépéseket tesz a kormány az egyes termékpályák ‑ tej, hús, tojás ‑ teljes GMO-mentességének megteremtése érdekében?

Várom megtisztelő válaszát. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage