DR. MIKOLA ISTVÁN külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Köszönöm szépen mindenkinek, aki fölszólalt és jelét adta, a támogatást. Néhány felvetett kérdésre, megjegyzésre szeretnék röviden válaszolni.

Igen, az UNICEF nagy presztízsű intézmény, Magyarországon nagyon sokan ismerik. Ez a kiválasztásban is szerepet játszott, hiszen amikor az Anthony Lake vezette delegáció itt járt Magyarországon, négyszer-ötször jártak itt, meglepődtek azon, hogy szinte mindenki, gyerektől felnőttig, ismeri az UNICEF-et. Magyarországon nagy presztízse és ismertsége van ennek a szervezetnek.

Az is szerepet játszott Magyarország sikerében, hogy ez a harmadik nagy szervezet, amelyik Magyarországra jön. A FAO, ugye, az agráriummal, élelmiszer-biztonsággal foglalkozó, mezőgazdasági jellegű szakosított szervezete az ENSZ-nek, nagyon sikeresen működik Magyarországon. Az UNHCR, az emberi jogokkal foglalkozó ENSZ-szervezet is nagyon sikeresen működik itt, bizonyították, hogy jó helyen van az ENSZ-szervezet, és azt remélik, hogy az UNICEF szolgáltató központja is ilyen sikeres működést produkál a következő 15 évben. Aztán 10 évente lehet majd még 10 évekkel meghosszabbítani az ittlétüket.

Egyébként valóban kiválasztásos pályázat volt, de 24 érdeklődő volt, amikor én ebbe bekapcsolódtam, és a végén 5-6 pályázó maradt. Nekünk Prágával volt a legnehezebb dolgunk, mert Prágában is nagyon jól ismerik az UNICEF-et, nagyra értékelik, és nagyon jó körülményeket tudtak volna biztosítani a szervezet működéséhez.

A szolgáltató központ székhelye a VII. kerület Wesselényi utca 16. szám alatti épületben lesz, Central Udvar Irodaház, ez a neve ennek a nagy irodaközpontnak, 6000 négyzetmétert fognak bérelni ebben az épületben. Az első időszakban, és ez az első két évet jelenti, 350 embert fognak foglalkoztatni, majd két év múlva 500 főre tervezik emelni a foglalkoztatottak számát. Terjeszkedésben vannak, éppen ezért már a bérlemény is, ez a 6000 négyzetméter úgy van az épületen belül kialakítva, hogy azt körülbelül 9000 négyzetméterig még növelni lehessen a következő években.

A dolgozói összetétel úgy fog kinézni, hogy számításaink szerint és az előzetes megállapodások alapján az alkalmazottak 80-85 százaléka magyar állampolgár lesz. A többieket az UNICEF valószínűleg az Egyesült Államokból és más európai országokból fogja kiválasztani. Tudok arról például, hogy Genfből, Svájcból fognak érkezni ide, de együtt fogjuk az interjúkat lebonyolítani. Bár ők jelölik ki a céget, de magyar HR-céget fognak kijelölni, és az állásinterjúkat együtt fogjuk lefolytatni. Óriási a tolongás, valóban ‑ képviselő úrnak mondom ‑, hiszen magas presztízsű intézményről van szó, számításaink és információim szerint jó fizetéssel. És természetesen azt is tudni kell, hogy aki ott fog dolgozni, az például az ENSZ egységes nyugdíjalapjához tartozik, hiszen a munkáltatója maga az ENSZ lesz. Mindannyian tudjuk, hogy ez sokféle előnnyel jár.

Nem került szóba a kiválasztásnál az olcsó munkaerő, mert jó fizetéseket fognak kapni ezek a dolgozók itt, Budapesten, a nemzetközi fizetésekhez mért összegeket fognak kapni a munkájukért. Elsősorban informatikusokat, közgazdászokat, és ahogy hangsúlyoztam már a rövid bevezetőben, nyelveket beszélő munkatársakat fognak keresni. Annyit tudok mondani, hogy nálam pillanatnyilag körülbelül 300 önéletrajz van, és tudok arról, hogy nemcsak nálam vannak ilyen mértékben, hanem az Emmi vezetőinél is és másoknál is. Valóban nagyon nagy az érdeklődés az álláspályázatok iránt.

Nem tudok pontos összeget mondani még a hely kialakítására vonatkozóan, hiszen csak a tervekkel készültünk el. Ugye, először az úgynevezett host country agreementet, a fogadó állam megállapodását kellett aláírnunk New Yorkban. Én voltam kint két héttel ezelőtt, Anthony Lake-kel aláírtuk ezt a megállapodást; majd ez a parlamenti ratifikáció szükséges ahhoz, hogy mi valóban költségvetést tudjunk csinálni, amit itt is be tudok jelenteni. Százmilliós nagyságrendről van szó a következő 15 évben, amibe Magyarországnak kerülni fog ez az új szolgáltató központ.

Mivel kérdés hangzott el, és örülök ennek a kérdésnek, szeretném elmondani, hogy sokan közreműködtek ebben a sikerben. Elsőként megemlíteném a két nagykövetet, aki ebben a folyamatban érdekelt volt, Kőrösi Csaba nagykövet úr, New York nagykövete, és Bogyay Katalin, ő a végén folyt bele, új nagykövetünk New Yorkban. De meg kell említenem a többi tárcát is, hiszen például az Emmi-vel, az Emmi vezetőivel együtt dolgoztunk a pályázat kimunkálása során, ők támogattak sok szakmai munícióval bennünket ebben. És szeretném kiemelni az UNICEF Magyar Bizottság közreműködését. Egy 15 fős szervezetről van szó, amelynek vezetője Danks Emese asszony, aki nagyon intenzíven bekapcsolódott, és sokat segített ebben a folyamatban, hogy idáig eljuthattunk.

Nagyon érdekes volt, és szeretném elmondani, hogy négyszer-ötször járt itt az UNICEF New York-i delegációja, két alkalommal Anthony Lake is, az első számú vezetőjük is itt járt Magyarországon. Széleskörűen tájékozódtak, elmentek civil szervezetekhez, alapítványokhoz, és kiemelték azt, hogy az egyik nagyon fontos vonzóerő Magyarországon az, hogy mindenki támogatja az UNICEF-et, párthovatartozástól, felekezeti hovatartozástól függetlenül. És ők ezt nagy értéknek tudták be. Ami még elhangzott a mérlegelés során, és aminek nagyon örültünk, hogy ők természetesen Magyarország geopolitikai helyzetét is jónak találták, megnézték, hogy a külföldi alkalmazottak számára milyen iskolák, elhelyezési lehetőségek vannak; ezt ideálisnak, jónak találták. Magyarországon a gyermekjóléti intézkedéseket és gyermekjogokat jónak találták.

(21.10)

Természetesen ezt úgy kell értelmezni, hogy az UNICEF most a fő problémával, 42 millió árva gyereknek az ügyével foglalkozik elsősorban, tehát ha nemzetközi összehasonlításban nézzük, mondjuk, a magyar problémákat, akkor eltörpülnek amellett, ami Irakban vagy Szíriában vagy éppen a szubszaharai térségekben van. Nagyra értékelték a kiválasztás szempontjai között a közbiztonságot, amit Magyarországon ők jónak találnak; és említettem már, hogy az iskolákat is, a személyzet gyermekeinek az iskoláztatási lehetőségeit is itt kiválónak találták.

Azt hiszem, hogy a felszólalásokban tulajdonképpen minden másra elhangzott a válasz, én köszönöm szépen mindenkinek a támogatását. Természetesen fontosnak tartjuk, hogy a parlament támogatását a továbbiakban is élvezze ez az ügy. Nagyon érdekes, hogy Anthony Lake, az UNICEF New York-i igazgatója megkért engem, hogy ha itt véget ért a vita, akkor hívjam fel telefonon. Nagyon rajta vannak ezen az ügyön, ugyanis nagyon kíváncsi arra, hogy széles körű politikai támogatást élvez-e az UNICEF ügye, hiszen mint említettem, ők az első lépést fogják most megtenni, és ők további építkezést folytatnak, létszámot növelnek, újabb területek kellenek nekik. Nagy vonzása lesz az UNICEF-nek, sokan fognak idejönni, természetesen konferenciák lesznek, meglehetősen élénk szakmai, közéleti, tudományos tevékenység is fogja övezni az UNICEF itteni térnyerését. Tehát, ha szabad, akkor én Anthony Lake urat úgy fogom tájékoztatni, hogy a parlament támogatja, kérdéseik vannak, érdeklődő vita volt, de a politikai támogatást, ha valóban ez lesz a vége ennek a törvény-előterjesztésnek, akkor élvezni fogja az ügy. Köszönöm szépen, elnök úr. (Taps.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage