DR. MIKOLA ISTVÁN külgazdasági és külügyminisztériumi államtitkár, a napirendi pont előadója: Köszönöm. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Az Egyesült Nemzetek Gyermekalapja, az UNICEF döntést hozott arról, hogy hatékonysága növelése érdekében egyes feladatok ellátását a New York-i központból kiszervezve globális szolgáltató központot hoz létre. Az ENSZ Gyermekalapja a nemzetközi programok finanszírozásához szükséges fedezetet a kormányok önkéntesen nyújtott hozzájárulásaiból, a vállalatok és magánszemélyek adományaiból nyeri, nem részesül az ENSZ költségvetéséből.
Magyarország a Fülöp-szigetek, Kenya, Csehország, Dánia, Malajzia mellett szerepelt az UNICEF többéves vizsgálódásai alapján kiválasztott lehetséges helyszínek szűkített listáján. A központ létrehozására kiírt meghívásos pályázat kapcsán 2014 októberében az ENSZ Gyermekalap küldöttsége Budapestre érkezett előzetes helyszíni tájékozódás céljából. A magyar fél és az UNICEF közötti megbeszélések eredményeként a magyar kormány tavaly decemberben megküldte a teljes pályázati anyagot az ENSZ Gyermekalapjának. 2015 februárjában Anthony Lake, az UNICEF végrehajtó igazgatója a Magyarország által benyújtott anyagot értékelve és az ország komparatív előnyeit szem előtt tartva valamennyi pályázó közül Magyarországot választotta a globális szolgáltató központ helyszínéül.
A központ 2015 második felétől kezdi meg működését Budapesten, előreláthatóan 350 fővel. A központ Budapesten történő felállítása hozzájárul az új munkahelyek teremtéséhez, amely révén a kvalifikált, idegen nyelveket beszélő szakemberek hazai környezetben tudnak elhelyezkedni, továbbá lehetőség nyílik a szolgáltató központra épülő hazai beszállítói kör, elsődlegesen a HR, a pénzügyi és az informatikai szolgáltatások érvényesülésére is.
Az UNICEF döntését követően a kormány tárgyalásokat kezdeményezett az UNICEF-fel a központ Budapesten történő létesítéséről szóló megállapodás létrehozása érdekében. A két fél között létrejött megállapodás 17 cikkből áll, és a kormánynak a központ felállításával kapcsolatos azon kötelezettségvállalásait tartalmazza, amelyek többek között biztosítják a Budapesten már működő nemzetközi szervezetekhez hasonlóan és az uniós jogszabályokkal összhangban az UNICEF globális szolgáltató központ és a nemzetközi tisztviselői számára a központ tevékenységéhez kapcsolódó úgynevezett funkcionális kiváltságokat és mentességeket, továbbá a behozatali és kiviteli korlátozások alóli mentességet, illetve az áfa visszatérítését, valamint valamennyi működési költség vállalását legalább 15 éven át.
A megállapodást a felek 2015. június 15-én írták alá New Yorkban, amelyre a felhatalmazást a kormány 1380/2015. (VI. 12.) számú határozata adta meg. A megállapodás tartalmát tekintve a jogalkotásról szóló 2010. évi CXXX. törvény alapján törvényhozási tárgykört érintő szabályokat tartalmaz, továbbá a nemzetközi szerződésekkel kapcsolatos eljárásról szóló 2005. évi L. törvényre figyelemmel a megállapodás kötelező hatályának elismerésére az Országgyűlés ad felhatalmazást, és az törvénnyel kerül kihirdetésre.
A megállapodás összhangban áll a kormány deklarált céljával, azaz a nemzetközi szervezetek regionális képviseleteinek és szolgáltató központjainak Magyarországra vonzásával, illetve Budapestnek humanitárius háttérközpontként való kiépítésével.
Kérem a tisztelt Házat, hogy fogadja el a beterjesztett törvényjavaslatot. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypártok soraiban.)