DR. JÓZSA ISTVÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Szeretném megerősíteni Bárándy Gergely képviselőtársam megállapítását, hogy néha már kezd parlamenti vitára emlékeztetni a kormány hozzáállása a mai napirendi pont tárgyalásakor, és megerősíteni, hogy Répássy Róbert képviselő úr, államtitkár úr nem gyáva. Teszem ezt azért, mert tegnap a levezető elnök megrótt, miközben Kósa Lajos többször kihasználta azt a lehetőséget, hogy nem szólt hozzá a vitához, viszont zárszóként olyan aljas dolgokat mondott, amelyek hatására kénytelen voltam közbevetni, hogy gyáva, mert nem vállalja a vitát, hanem mint a fociban, amikor elment a csatár, utánarúg egy jó nagyot.
Tehát megerősítem, hogy Répássy képviselő úr nem gyáva, viszont akik ezt az előterjesztést megrendelték, azok igenis gyávák. Ugyanis az egész törvényjavaslat arra irányul, amit Bárándy Gergő már kifejtett ‑ elnézést, hogy a becenevén említem, de hát fiatal korára tekintettel, azt hiszem, ez még nem annyira dehonesztáló ‑, hogy az egész változási irány abba megy, hogy minél nehezebb legyen hozzájutni a közérdekű adatokhoz, minél nehezebb legyen azokat megismerni, és nem a transzparencia irányába hat, hogy minél könnyebben meg lehessen ismerni. Államtitkár úr említette, hogy micsoda munka anonimizálni egy-egy szerződést vagy anyagot. Mi lenne, ha a digitális technika felhasználásával rögtön az adat vagy dokumentum készülésekor kvázi kitakarásra, kiszínezésre kerülnének azok a részek, amelyek az adatvédelem alá tartoznának, és attól kezdve egy gombnyomással kikerülnek a dokumentumból, és ezt követően, a készülést követően nyilvánosságra is hozhatók?
(20.00)
Ha egy ilyen javaslatot hozna ide, akkor elhinnénk a jó szándékot, hogy önök a közérdekű adatok megismerhetőségét akarják. Köszönöm. (Dr. Bárándy Gergely tapsol.)