DR. STAUDT GÁBOR, a Jobbik képviselőcsoportja részéről: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Ház! Nem a legfajsúlyosabb napirendi pont, ami előttünk fekszik. Nagyon sokan az előttem felszólalók közül elmondták nagyjából a lényegét, egy nemzetközi szervezethez való csatlakozásunkról szól. Én ennek részleteit, mármint hogy milyen előnyünk származik abból, hogy ehhez csatlakozunk, pontosan nem látom. Nem találtam tanulmányokat, amelyek mélységeiben érintették volna a témát, és ettől a szervezettől elérhetőek lettek volna. De természetesen lehet, hogy ez csak azt jelenti, hogy itt a nagy törvényjavaslat-dömpingben nem tudtunk elég mélyre ásni.
Ettől függetlenül támogatjuk a javaslatot, bár várjuk a konkrét eredményeket, hogy mit lehet elérni a szervezetben betöltött tagságunktól. Illetőleg, és ez egy fontos pont, nem tagság abban a tekintetben, hogy támogatási kötelezettségünk, tehát fizetési kötelezettségünk nem származik ebből, hála istennek, mondhatnánk. Hiszen amikor olvastam az alapokmányt, és ez megelőzte az indokolás elolvasását, akkor felmerült bennem, hogy mennyibe fog ez kerülni. Tudjuk, hogy az ilyen nemzetközi szervezetekben nagyon komoly tagdíjak szoktak röpködni, és most nem hoznék példákat, hogy melyik szervezetben mennyit kell fizetni. De így, hogy egy megfigyelői státusba lép be Magyarország, ehhez kéri a kormány az Országgyűlés támogatását, úgy gondolom, nem veszítünk azzal, ha ott vagyunk, nem veszítünk azzal, ha legalább megfigyelőként részt tudunk venni ennek a szervezetnek a működésében.
Bár hozzáteszem azt, hogy a mostani görög csőd közeli vagy talán már technikailag a csődöt is elért állapotban érdekes, hogy mondjuk, egy athéni központtal milyen formában tud működni ez a szervezet. Annál is jobb, hogy Magyarország nem lesz tagja, csak megfigyelő státusban lesz tagja pontosabban ennek a szervezetnek, mert ez jogutódja lesz a korábbi, itt már elmondott, 1995-ben megalakult Európai Közjogi Központnak. Úgy rendelkezik a 21. cikk, hogy a részes felek kötelesek elfogadni a kötelezettségeket, miszerint részvételi megállapodásuknak megfelelően egyrészről támogatják a szervezetet, illetőleg az átveszi a jogelőd jogait, kötelezettségeit, kedvezményeit, vagyonát, érdekeltségeit.
Tehát azt kell mondjam, hogy azért ez megfelelő garanciának tűnik, hogy egyelőre csak megfigyelőként veszünk részt. Bár tudom, hogy önmagában egy teljes jogú tagság sem jelentené azt, hogy ha mondjuk, a jogelőd szervezetnek valamiféle tartozása vagy olyan körülményei vannak, amihez nehéz lenne a nevünket adni, mármint anyagilag gondolom, mindenesetre azért most a görög állapotokat figyelembe véve, ha egy teljes jogú tagságot kellene megszavaznunk, akkor ennek a jogelőd szervezetnek egy alaposabb átvilágítását javasolnám. Mert a görögök részéről néhányszor előkerült már az, hogy bizonyos adatokat nem megfelelően továbbítottak, akár Brüsszel részére vagy a nemzetközi közösség részére.
De hogy ne húzzam sokáig a mondandómat, így, ebben a formában tudjuk támogatni az előterjesztést, és várjuk a jövőben a kormány részéről, hogy bebizonyítsák, a megfigyelői tagságunknak konkrétan milyen előnyei lesznek. Köszönöm szépen, elnök úr.