SCHMUCK ERZSÉBET (LMP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! A sokadik szociális salátatörvény összegző módosítója az LMP szerint két darab igazán lényeges elemet tartalmaz. Egyrészt eltörlésre kerül az eredeti irományból a házi segítségnyújtás térítési díjával kapcsolatos szigorítás. Ezt az általános vitában már Czibere Károly szociális államtitkár is beharangozta. Azzal indokolta ezt, hogy „a tervezetben szereplő javaslat formája nem elég árnyalt”. Illetve még a kormánypárti frakció is jelezte, hogy ezt így nem fogja támogatni. Tehát mire a javaslat a parlament elé került, elfogyott mögüle a kormányzati támogatás, és a szociális államtitkárságnak visszakoznia kellett.

Az LMP egyetért a szigorítás eltörlésével, egyetért azzal, hogy a kormány meggondolta magát. Mi is jeleztük korábban, nem tudjuk elfogadni, hogy jelentősen szűkítsék azon rászoruló idős, beteg emberek körét, akik ingyenesen vehetik igénybe a házi segítségnyújtást. Nem értünk egyet a szigorítással, főleg azok után, hogy az év elején jelentősen megemelték a szolgáltatáshoz hozzájutás jogosultsági küszöbét. Most már csak a több szempontból is ápolásra szoruló embereknek jár a gondozás. Akik a kormány szerint kevésbé betegek, közlekedni, bevásárolni, takarítani, magukat ellátni kevésbé nem tudják, nekik nem segítenek. Sok esetben viszont nekik is szükségük van az ellátásra. Mi alapján mondják azt, hogy nekik nem jár a segítség?

A kormány az állítólagos potyautasokra vadászik, amikor ki akarja őket szorítani a házi segítségnyújtásból, akár a gondozási szükséglet pontozásának szigorításával, akár az ingyenesség megvonásával ahelyett, hogy a szolgáltatók ellenőrzésével akarná ezt elérni. Nem az idős, beteg embereket kell nyakon csípni, hanem a rendszerrel visszaélő szolgáltatókat kell büntetni. A gondozási szükséglet szigorítása vagy az ingyenesség megszüntetése igazságtalan, mert rászoruló embereket lökhet ki az ellátásból.

(Az elnöki széket dr. Latorcai János,
az Országgyűlés alelnöke foglalja el.)

A másik fontos módosítás a szociális szolgáltatások alapköveit érinti. Egészen elképesztőnek tartjuk, hogy ilyen fontos módosításokat egy zárószavazás előtti indítványban vezetnek át, még akkor is, ha nemrég már pedzegették ezeket a változtatásokat a sajtóban. Ez a hozzáállás a jogalkotási folyamat lezüllesztését, a társadalmi egyeztetések és a parlamenti vita lenézését tükrözi. Még akkor is erről van szó, ha egyébként inkább pozitív irányú lépéseket látunk. Ezeket nem az utolsó pillanatokban kellene bevarrni a törvényszövegbe.

Konkrétabban: összevonják a családsegítő és a gyermekjóléti központokat, egy új integrált intézmény jönne létre. Régi szakmai vita, hogy van-e értelme a családsegítők és a gyermekjóléti központok szétválasztásának, vagy ez felesleges, és egyesülniük kellene. Mindkét megoldásra találunk kiemelkedő szakmai példákat. A tapasztalat azt mutatja, hogy ahol jó szakmai műhelyek jöttek létre és kiváló az együttműködés a fenntartó önkormányzattal is, ott a külön intézményi modellnek is van létjogosultsága.

Összességében mégsem ellenezzük az összevonást, hiszen sok helyen komoly szakmai dilemmát okoz annak megítélése, hogy egyáltalán melyik intézmény vigye az esetet, a család vagy a gyermek oldaláról közelítsék meg az adott szociális problémát. Az új egydossziés esetkezelés a kapacitások felszabadítását, a párhuzamosságok megszüntetését hozhatja el sok helyen, miközben sajnos lesznek olyan települések, ahol a különállás eddig is szakszerűen és hatékonyan működött, és ott szakmai értékek veszhetnek el az összevonás után. Lesznek ennek a módosításnak tehát veszteségei is.

A család segítésére, illetve az új család- és gyermekjóléti központok létrehozására vonatkozó feladatellátási kötelezettséget pedig úgy módosítják, hogy az kedvezhet a segítségnyújtáshoz való hozzáférésnek. Az LMP számára viszont nagy kérdés, hogy az alapszolgáltatások megerősítéséhez rendelkezésre fog-e állni a megfelelő anyagi forrás és szakmai kapacitás a településeken is. Ez a törvénymódosításból nem derül ki.

(14.00)

Ha nem egy kiérlelt folyamatban, hanem az összegző módosítóban hozzák be ezeket a kardinális változtatásokat, akkor erre nem is lehet megnyugtató választ kapni. Köszönöm a figyelmet. (Taps az MSZP soraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage