VÁGÓ SEBESTYÉN, a Népjóléti bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! A bizottság részletes vitájában problémaként merült fel az ellenzék részéről ellenzéki módosító indítványok kapcsán, egyik részről a családsegítő szolgálatnál az első interjúról készült adminisztrációs kötelezettség kapcsán MSZP-s országgyűlési képviselő, bizottsági tag nehezményezte, és adatvédelmi aggályairól szólt a módosító indítványunkkal kapcsolatban.
Ezenkívül elég komoly vita alakult ki a bizottsági módosító indítvánnyal kapcsolatban. Én magam nehezményeztem a bizottsági ülésen azt, hogy egy elég komoly bizottsági módosító indítványról van szó, egy elég részletes és szakmailag is elég fontos módosító indítványról, komoly módosító indítványról van szó. Ehhez képest a bizottsági tagok ezt a módosító indítványt csak a bizottsági ülés előtti este ismerhették meg, tehát felkészülni sem volt rá idő elég rendesen, sőt akár még azt is mondhatnám, hogy a gyermekjóléti és családsegítő szolgálat munkatársaival, illetve az érintettekkel való egyeztetést is ellehetetlenítette ez a hirtelen benyújtása a bizottsági módosító indítványnak, pedig az ő életüket elég komoly módon befolyásolja.
Még ha egyet is értünk azzal, hogy célszerű összevonni ezt a két szolgálatot bizonyos szakmai szempontokból, akkor sem értünk egyet ezzel az eljárásmóddal, hogy bizottsági módosító indítványként pár óra áll rendelkezésre ahhoz, hogy feldolgozzuk és érdemben nyilatkozni tudunk róla.
Másrészről pedig magában a bizottsági módosító indítványban is vannak kérdések, amelyek felmerülnek az emberben. Az egyik ilyen kérdés az volt, hogy ezt a fontos szolgálatot miért lehet akár egészségügyi, akár oktatási intézményhez integrálni, amikor profiljában egészen más szolgáltatásról, illetve más tevékenységről beszélhetünk.
Ezenkívül felmerültek financiális kérdések is. A módosító indítványból következtetni lehet arra, hogy nőni fog az ezt a szolgálatot ellátó személyek száma, ugyanis úgy is lehet olvasni a módosító indítványt, hogy több településnek van most már kötelezettsége önállóan működtetni ezt a szolgálatot. A kérdés az volt az ellenzék részéről, hogy erre majd az önkormányzatok pluszfinanszírozást kapnak-e, hogy ezt a szolgáltatást ellássák. Erre megnyugtató választ nem kaptunk, illetve arra sem kaptunk konkrét és megnyugtató választ a bizottsági ülésen, hogy társulásban ezentúl is végezhető lesz-e ez az integrált gyermekjóléti szolgáltatás. Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiban.)