BÁNKI ERIK (Fidesz): Köszönöm szépen a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! (Lukács Zoltán: Mégse mentem haza!) Szeretnék mindenképpen reagálni a vitában elhangzottakra, már csak azért is, mert ismét egy tanulságos vitán vagyunk túl.
Azt korábban is megszoktam, hogy ellenzéki képviselőtársaim egyrészt nem feltétlenül olvassák el azokat a törvényjavaslatokat, amelyekről vitázunk, másrészt, ha netán el is olvasták volna, akkor egyáltalán nem beszélnek arról.
A mostani helyzetben, azt gondolom, ugyanennek lehettünk szemtanúi: Lukács Zoltán gyakorlatilag semmi másról nem beszélt, mint az őáltala fantomizált beruházások körüli összefonódásokról (Lukács Zoltán: És még haza se mentem, Erik!), az ön által egyébként teljesen alaptalanul összekevert beruházási költségekről.
Ebben a Házban is többször elhangzott, de a kormánybiztos maga is több fórumon elmondta, az államtitkár úr éppen a tegnapi nap folyamán itt a parlamentben adott erre választ három alkalommal is: 25 milliárd forint az uszoda építésének költsége, 47 milliárd forint a teljes beruházás utakkal, közlekedőterekkel, mindenféle egyéb infrastrukturális beruházással, megjegyzem, amelynek nagy része éppen az MSZP-s polgármester és MSZP-s többségű közgyűlés által vezetett XIII. kerületet fogja gazdagítani. (Lukács Zoltán: Meg azt, aki felépíti!) Ezért gondoltuk azt a kezdetektől, hogy ilyen esetben, amikor a beruházás egyébként alapvetően, szinte 100 százalékban a XIII. kerületet fogja gyarapítani és gazdagítani, akkor legalább arra veszik a fáradságot, hogy a polgármester úrral és a képviselőkkel ők, önök maguk egyeztessenek ilyen kérdéskörökben.
Egy technikai jellegű törvényjavaslatról volt szó, ehhez képest általános politikai vitát folytattak le néhány esetben az ellenzéki képviselők. Ehhez csatlakozott Ikotity István is, és most már azt kell mondjam tényleg, képviselő úr, ha bármi felmerül a magyar parlamentben, bármilyen kérdés az űrkutatástól a Tudományos Akadémia működéséig, két dolog tud az eszükbe jutni: Paks II. és a fenntartható fejlődés, a zöldügyek.
Tisztelt Képviselő Úr! Ezeken az egyeztetéseken, amik a beruházás kapcsán történtek, fáról fára, méterről méterre lett végigegyeztetve minden, a beruházással kapcsolatos várható fejlemény a XIII. kerületi polgármester úrral. Nem hinném, hogy egyébként egy közvetlen úton megválasztott, így igen erős legitimációval rendelkező polgármester és képviselő-testület hajlandó lett volna egy olyan programot támogatni, ami a XIII. kerületi zöldkérdéseket nem kellően járta volna körül. Azt gondolom, önök is vehetnék a fáradságot időnként, hogy részletkérdésekről tájékozódnak, ne pedig egy ilyen politikai alapszöveget nyomjanak a parlamentben, mert egy idő után ez olyan sablonossá válik, hogy nem fogják elérni azt a hatást se, amit szeretnének vele, hogy a választóik vagy akik önökre szavaztak, értsék, hogy miről is beszélnek.
Nekem nem tisztem megvédeni a jobbikos képviselők felszólalásait, de Lukács Zoltán szavaira mindenképpen reflektálnék. Tehát a Jobbik a Jobbik ellenzéke? Nem. Azt gondolom, a mai két törvényjavaslat kapcsán, mind az olimpia, mind a vizes vb kapcsán konstruktív ellenzéki magatartást láthattunk a Jobbik részéről. (Lukács Zoltán: Mondom, nagy a barátság!) Az ellenzék ellenzéke éppen önök voltak, Lukács képviselő úr, az MSZP, aki viszont érthetetlen pálfordulást tanúsított az olimpiai törvény kapcsán, most pedig egy technikai törvényjavaslat esetében mindenféle korrupciós összefonódásokról beszélnek (Lukács Zoltán: Miért nem volt pályázat?), amihez semmi köze nincs egy ideiglenes lelátó telepítéséről szóló törvényjavaslatnak. (Lukács Zoltán: Miért nem volt pályázat?) Nem probléma ez sem, megtehetik nyilvánvalóan, azt gondolom, nem idetartozik, ez nem a mai nap kérdése volt. (Lukács Zoltán: Miért nem volt pályázat? Arról lehetne két szót?)
Egy dolog kétségtelen tény (Lukács Zoltán: Nem lehetne.): ha hiszünk abban, hogy ezt a beruházást rekordidő alatt meg tudjuk valósítani, azt gondolom, az Magyarország presztízse szempontjából újabb mérföldkő lehet.
Két dátumra szeretném még felhívni a figyelmüket: 2017. augusztus, amikor lezárul a vizes vb, illetve az ehhez kapcsolódó szenior világbajnokság, és utána pedig 2017. szeptember 15., amikor pedig a Nemzetközi Olimpiai Bizottság Limában dönt a 2024-es olimpia rendezési pályázatairól. Azt gondolom, egy sikeres vizes világbajnokság nagyon nagy mértékben tud hozzájárulni egy olimpiai pályázat sikeréhez is, ezért is kérném önöktől, hogy amennyire lehet, úgy igyekezzenek felülemelkedni a kicsinyes pártérdekeken, és tényleg össznemzeti ügyként kezeljék a vizes világbajnokság megrendezését is, mert azt gondolom, ezzel a sikerrel jelentősen tudjuk segíteni az olimpiai pályázatunk eredményességét.
Köszönöm szépen a figyelmet, és kérem, támogassák ezt a törvényjavaslatot. (Taps a kormánypártok soraiban.)