IKOTITY ISTVÁN (LMP): Köszönöm szépen. Tisztelt Országgyűlés! Jó lenne, ha arról beszélhetnénk, hogy Magyarország az erejét meg nem haladó és átlátható módon képes megrendezni egy világversenyt. Onnan kezdve azonban, hogy Magyarország megkapta a lehetőséget arra, hogy megrendezze a 2017-es vizes vb-t, mozgásba lendült a kormányzati gépezet, hogy egyre nagyobb ködbe burkolja a szervezést, és minél nagyobb hasznot hajtson néhány jól ismert oligarchának.
A parlament sorozatban tárgyalja a vizes vb-hez szükséges törvényjavaslatokat. A kormányoldal sorozatban ad felmentést a garanciális szabályok alól, lassan már a kivételekhez is kivételeket rendelnek. Mára teljesen egyértelmű, hogy a vb nem a sportról, nem az egyenlő feltételek melletti küzdelemről szól, hanem arról, hogy a kormány biztosítsa a számára kedves vállalkozók erőfölényét egy olyan beruházás során, amely maradandó károkat fog okozni az országnak. Károkról pedig sajnos bőven beszélhetünk.
Beszéljünk először is azokról a természeti károkról, amelyeket az átgondolatlan beruházások okoznak. A vb helyszínének választott Dagály strand platán- és nyárfáinak kivágása nyilvánvalóan csak a kezdet. Mi másra lehetne ugyanis számítani akkor, amikor ismét egy olyan törvénymódosítást tárgyalunk, amely nem csupán az átláthatóság szabályai alól mentesíti a beruházást, de bővíti a természeti értékek figyelmen kívül hagyását is. De nem számítanak a régészeti értékek sem, ezt is tudhatjuk már a korábban hozott módosítókból. De a várható károknak ez csak az egyik csoportja.
A természetkárosításra ugyanis teljesen követhetetlen pénzügyi feltételek mellett ad lehetőséget a kormánytöbbség. Teljesen megdöbbentő, de már alig meglepő módon a vizes vb költségei hirtelen megkétszereződtek, és világossá vált, kik is húznak majd hasznot a beruházásból. A jelenlegi ismereteink szerint közel 50 milliárdos építkezés környékén máris feltűntek Garancsi István és Mészáros Lőrinc kapcsolatai és érdekeltségei. A vizes vb első győztesei ezzel már meg is vannak. A verseny feltételeit a kormány határozta meg, a versenyzők a kormánytól kaptak segítséget, és a díjakat is a kormány osztotta ki.
(12.30)
Hogy a nyeremények értéke nő-e, az szintén csak a kormány döntésén múlik. Arról nem is beszélve, hogy amennyiben a nyilvánosságra került dokumentumok igazak, a szerződést úgy kötötték meg a nyertes Market Zrt.-vel, hogy a beruházásokról szóló kormányhatározat még meg sem jelent. A közzétett dokumentumok szerint ugyanis május 11-én hirdettek eredményt, és másnap már meg is kötötték a szerződést. De a kormányhatározat csak május 26-án jelent meg a Magyar Közlönyben, ami lehetővé tette volna ezt az aláírást. A beruházás alapkőletételére pedig május 18-án került sor.
Ez a káosz jellemzi a vizes vb-vel kapcsolatos teljes jogalkotást. Annak sem örülnénk, ha ennek az alkalmatlanság lenne az oka, de erős a gyanú, hogy a homály a háttérben meghúzódó nyers érdekeknek köszönhető. Nyilván a kormány is érzi, hogy mennyire gyanús ez az egész beruházás, ezért hoztak létre egy beruházást ellenőrző testületet. Rejtélyes oknál fogva a beruházást kezdettől fogva ellenző LMP-t ebbe elfelejtették meghívni, aminél árulkodóbb jelet nem is találhatnánk. Az önök elképzelései szerint ezek szerint ugyanis csak az gyakoroljon ellenőrzést, aki eleve egyetért, akinek nincsenek fenntartásai, aki előre elfogadja az ellenőrzés eredményeit. A sportban ezt bundának hívják, és elég szomorú, hogy ezt a helyzetet évekkel a rendezvény előtt már képesek előállítani. Aggasztó előjelek ezek az olimpiai pályázatot tekintve is.
Tisztelt Országgyűlés! Az átláthatatlan szabályozás, a folyamatosan emelkedő költségek, a haverok helyzetbe hozása, valamint a környezetkárosító tervek miatt az LMP eddig sem támogatta a kezdeményezést. Szerintünk egy világverseny célja nem az, hogy extraprofithoz juttassa a kormány közeli oligarchákat. Szerintünk egy vizes vb sem magyarázat arra, hogy a természeti értékeket sodorjuk veszélybe. Szerintünk nem szabad tízmilliárdokat átláthatatlan módon elkölteni. Nem biztos, hogy erre a beruházásra most és így van szüksége Magyarországnak. Az ország ezt nem engedheti meg magának.
Jó lenne persze, ha Magyarország büszke lehetne arra, hogy képes megrendezni egy világszínvonalú sportrendezvényt, jó lenne itthon örülni a sportolóink sikereinek. Ezt az élményt azonban a kormány máris tönkretette, és ebben ezért nem szeretnénk partnerek lenni. Köszönöm a figyelmet.