IKOTITY ISTVÁN (LMP): Köszönöm a szót. Tisztelt Ház! Rögtön az elején szeretném leszögezni, hogy a Lehet Más a Politika egyáltalán nem olimpiaellenes, és nagyon szeretnénk azt, hogy Magyarországon is sor kerüljön olimpiák megrendezésére.

Nagyon jó lenne, ha egyszer, belátható időn belül eljutnánk oda, hogy olimpiát rendezzünk. Sajnos, ez nem néhány éven belül lesz. A 2024-es budapesti olimpia megrendezésének tervét elutasítjuk.

Nem támogatjuk azt, hogy a jelenlegi feltételek és körülmények között olimpiát rendezzünk kilenc év múlva. Jelentős részben azért sem támogatjuk, mert a Fidesz-KDNP-kormány alkalmatlan ennek előkészítésére. Az ötkarikás játékok megrendezése valóban egy történelmi lehetőség lehet egy ország, egy nemzet számára. Nagy jelentősége van a nemzeti összetartozás-érzés szempontjából. Egy sikeres rendezés és sikeres szereplés büszkeséggel tölt el mindenkit. Erre nagyon nagy szüksége van a magyar nemzetnek.

Az olimpiai eszme örök érvényű gondolatait megvalósítani nagyszerű dolog, sajnos azonban az elmúlt időszak ötkarikás játékai igencsak eltávolodtak az olimpia eredeti eszmeiségétől. Az olimpia óriási üzleti gépezetté vált, amely sok szempontból fenntarthatatlan, persze ott van a Nemzetközi Olimpiai Bizottság közgyűlése által tavaly decemberben elfogadott Agenda 2020 reformprogram. Ez a koncepció az eredeti olimpiai gondolatot erősítené, és kimondja többek között, hogy ‑ idézem ‑ az olimpiai játékok rendezésének, tervezésének minden szintjén érvényre kell juttatni a környezeti, a gazdasági, pénzügyi, szociális, jogi… ‑ és a fenntarthatóság alapelvét is.

De hiába ír le a kormány ilyen szép alapelveket az előttünk fekvő határozati javaslatban, ha az elmúlt öt év totálisan az ellenkezőjéről szól, totálisan az ellenkezőjét valósították meg. A Fidesz-KDNP beszél a fenntartható fejlődésről, amikor Paks II.-t építtet az oroszokkal?! Környezettudatosságról, amikor kiárusítja a nemzeti parkokat? A közpénzek hatékony és törvényes elköltéséről, amikor a saját oligarcháit akarja lépten-nyomon adóforintokból támogatni? A szakmai és civil szervezetek bevonásáról, amikor ezt a javaslatot is rendkívüli sürgősséggel tárgyaljuk? A vidék fejlesztéséről, amikor a megvalósítani szándékozott koncepció az ország főváros-központúságát erősítené? Akik eddig semmibe vették a fenntarthatósági és környezettudatossági szempontokat, a jövő nemzedékek érdekét, akik állandóan felesleges gigaberuházásokat indítanak? Akik fittyet hánynak az átláthatóságra? Tőlük semennyire sem hiteles az, amit ebben a határozati javaslatban leírtak.

Hogy mik is a legfőbb aggályaink? Nézzük először a gazdasági szempontokat! Az olimpiai beruházásnak nyilván van pozitív hatása, számos pozitív hatását elsorolták előttem a vezérszónokok, de az ötkarikás játékok megrendezése pontszerű, lökésszerű fellendülést hozna csupán. Nem látjuk a tartós és kiegyensúlyozott gazdasági fejlődés lehetőségét ebben a koncepcióban. Még a példaként, pozitív példaként említett országokban is ritkán lehet hallani. Salt Lake Cityről mikor hallottunk azóta? ‑ csak példaként.

Ez egy gigaprojekt egy gigászi költségtúllépéssel. Hiába beszélnek most 774 milliárd forintról, a rendezés teljes költsége ennek többszöröse, egyetértek az előbb elhangzottakkal, a Szilágyi képviselő úr által mondottakkal, hogy 3-4 ezer milliárd forint is lehet a szükséges egyéb beruházások miatt. Ráadásul az utóbbi olimpiák esetében is igen gyakori, hogy sokszorosára ugrik a számla végösszege. Lebegjen akár a görög példa a szemünk előtt; Görögországot konkrétan megroppantotta a 2004-es olimpia, ennek most a napokban is mutatkozik még a hatása.

De ne menjünk ilyen messzire: gondoljunk a hazai vizes vb-re, aminek kezdeti 25 milliárdos költségigénye pár hét alatt hirtelen a kétszeresére hízott. Egy olimpia esetében ez kibírhatatlan növekedést jelentene, mintha Paks III.-at is meg akarnák építeni. Röviden és tömören: az LMP szerint a következő tíz évben nincs 3-4 ezer milliárd forintunk olimpiai gigaberuházásokra.

Fenntarthatósági szempontból sem támogatható az országgyűlési határozati javaslatba csomagot szándéknyilatkozat. A megvalósíthatósági tanulmány nyilvános, 100 oldalas összefoglalójából teljesen hiányzik a környezeti feltételekkel, következményekkel, környezeti kockázatok csökkentésével foglalkozó rész. Hiába dobálóznak ezekkel a célkitűzésekkel a határozati javaslatban, egyáltalán nem törődnek a negatív környezeti hatás kivédésével, holott egy olimpia irdatlan környezeti terheléssel jár. Ehhez a 100 oldalas nyilvános határozathoz tudtunk hozzáférni, mi sem tartozunk azon csókosok közé, akik megkapták az 1300 oldalas teljes tanulmányt. Úgy látszik, ez ugyanúgy csak a támogatóknak jár, mint ahogy a vizes vb esetén is csak azokat hívják meg az úgynevezett ötpárti egyeztetésre, akik támogatták azt. Nem derül ki az sem, hogy mennyi meglévő zöldfelületet pusztítanának el, mi lenne a rendezvények hatása az élővilágra.

Gondoljunk például a Csepel-sziget északi részére, amelyre befektetésként és nem természetvédelmi szempontból is érdekes területként tekintenek! Nem szeretnénk további jelentős beépítéseket sem. Bizonyára tudják, hogy a környező országokban vagy akár a térség távolabbi országait nézve is Budapesten a legalacsonyabb a zöldfelületek aránya. Gondoljunk a Dagály példájára! A vizes vb előkészületeit is jelentős mennyiségű fakivágással kezdték. Az LMP nem szeretne olyan olimpiát, amely veszélyezteti a környezetet, veszélyezteti a városszerkezetet.

Egyáltalán, a budapesti lakosság jelentős része ma is az egészségügyi határértéket meghaladó zaj- és koromszennyezésben él, emiatt kötelezettségszegési eljárás is folyik a magyar kormány ellen. Persze, a Fidesz-KDNP-t ez nem zavarja. Épp most fogadtak el egy olyan törvénymódosítást, amely az egészséges környezethez való alkotmányos alapjogot negligálva megengedi, hogy világörökségi területeken élőknek és tartózkodóknak az egészségügyi határértéknél nagyobb zajszennyezést kelljen elviselniük, méghozzá jogorvoslat lehetősége nélkül.

Mit csinál az olimpia a főváros-vidék kérdéssel? Magyarországon ordítóak a területi különbségek. A hazai vidéki térségek óriási problémákkal szembesülnek. A vidéki Magyarország lendületes leszakadásának egyenes következménye a drámai népességvesztés. Rengetegen költöztek a központi régióba, Budapestre vagy sokkal inkább már külföldre. Ha nem állítjuk meg a vidék leszakadását, a vidék népességfogyását, ez tragikus következményekkel jár. Egy felelős kormányzatnak ezzel is szembe kell néznie, és a fejlesztési források jelentős részét a főváros-vidék szakadék megszüntetésére kellene hogy fordítsák.

Ezzel szemben megrendeznének egy Budapest-központú olimpiát, ami tovább növelné az ordító különbségeket. Hiába írják le a szándéknyilatkozatban, hogy a vidéki helyszínek minél szélesebb körű bevonása fontos lenne, mégiscsak egy döntően fővárosi gigaprojektről lenne szó. Óhatatlanul elodázásra kerülnének az égetően fontos, nem az olimpiával kapcsolatos vidéki fejlesztések is. És egyébként is: milyen vidékpolitikát láttunk az elmúlt öt évben? Ugyancsak hiteltelen a Fidesz-KDNP-kormány ebben a kérdésben is.

(11.50)

Az LMP szerint megengedhetetlen felelőtlenségnek számítana, ha a következő tíz évben fejlesztési források felhasználásánál az olimpia megrendezése lenne az első számú szempont. Azt gondoljuk, hogy itt rangsorolni kell, és nem ilyen szempont alapján.

Nem is beszélve a területek fejlesztési igényeiről. Ha lenne 3-4 ezer milliárd forintunk, de akár csak a szűken vett rendezési költségből kiindulva 774 milliárd, azt azonnal oktatásra, egészségügyre, szociális ellátásra, kultúrára kellene költenünk. Az elmúlt évek megszorításai után rendkívül forráshiányos területekről van szó.

A korrupciós kockázatokról kell még szót ejtsek. Láthattuk a 2017-es vizes vb kapcsán is, hogy az a projekt is teljes egészében a korrupció mocsarába kezd elsüllyedni, egyre inkább Orbán Viktor barátainak érdekeltségi körébe tartozó cégek határozzák meg, hogy ott mi fog történni, ők nyerik ezeket a beruházásokat.

Végezetül nézzük egy kicsit a realitásokat is! Kedves Képviselőtársaim! Gondolom, hogy ugyanazokat az adásokat néztük, amikor az olimpiai közvetítéseket követtük, és ott szurkoltunk, és bizonyos szituációk előbukkantak, amikor egy hajszálon múlt a magyar csapat vagy a magyar versenyző győzelme, és az a hajszál sajnos mindig egy nagyobb ország javára döntött. Ilyenkor keserűen mondjuk, hogy ejnye, ez a magyar sportdiplomácia már megint mit csinált!

Hogyha a magyar sportdiplomácia most a helyzet magaslatán lenne, és látnák a realitásokat, végignéznék az olimpiák sorát, tudnák azt, hogy vannak bizonyos törvényszerűségek, vannak olyan törvényszerűségek, hogy mikor melyik kontinensen, melyik országban kerülhet megrendezésre egy olimpia, akkor látják, hogy most nem Európa következik. Az, hogy ezzel délibábot tesznek a magyar emberek elé… (Közbeszólás a Fidesz soraiból: Ki következne? Rio!) 2024-ről beszélek, bocsánat! Tudjuk, hogy Rio, majd utána Tokió következik. És nagyon jól tudjuk, hogy ezek után nem európai ország fog következni. (Közbeszólások a Fidesz soraiból.) 28 éve rendezett Észak-Amerika olimpiát. Boston beadta a pályázatát, egy szép kerek pályázat, már ott figyel az asztalon. Ilyen országgal kell szembeszállnunk. Hogyha Európa nyerne mégis: (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az idő leteltét.) Párizs, amely éppen száz éve, tehát 1924-ben rendezett utoljára olimpiát, ő is pályázik erre, az ő pályázatuk is ott van. Hát ilyen realitásokkal futunk neki egy olimpia megrendezésének!

Azt gondolom, hogy nem kellene ilyenekkel vadítani az országot, nem kellene ilyen délibábot állítani és nem egy ilyen gumicsontot dobni most, amikor például az infotörvényt módosítják az ellenkező irányba, nem ilyenekkel kellene… (Kikapcsolják a mikrofonját.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage