LUKÁCS ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm a szót. Tisztelt Hölgyeim és Uraim! Abban nincs köztünk vita, hogy az olimpia eszméje az egyik legnemesebb gondolat a világon, és természetesen abban sincs köztünk vita, hogy mint rendezvény is rendkívül vonzó, mint esemény is rendkívül vonzó. Abban sincs köztünk vita, hogy az olimpiát rendező országra jó ideig odafigyel az egész világ, beruházásokat, munkahelyeket teremt, és hosszú távon hatással lehet a turizmusra. És ezeket a pozitívumokat mind-mind fel tudjuk sorolni. Aztán természetesen mindenki egyetérthet abban, hogy jó azoknak az országoknak, akik olimpiát rendezhetnek. Jó azoknak az országoknak, akik vannak abban a helyzetben, hogy olimpiát rendezhetnek. De természetesen, ha hosszabban kibontjuk ezeket a kérdéseket, akkor már nem ennyire vidám a dolog, mert nem nagyon tudunk olyan országot mutatni, illetve olyan olimpiát az elmúlt időszakból, ami pozitív szaldóval zárt volna, sőt láthatunk olyan országot is, akinek gyakorlatilag a csődjében is jelentős szerepet játszik az, hogy megrendezte ezt az olimpiát.

Hölgyeim és Uraim! Elhangoznak itt szép szavak nemzeti összefogásról és nagy együttgondolkodásról és arról, hogy az olimpia az, ami összehozhatja a nemzetet. Én pedig azt szeretném mondani, hogy nem kéne ám ahhoz olimpia, hogy össze lehessen hozni a nemzetet, és azok a kormánypárti képviselők, akik most az olimpia kapcsán nagy nemzeti összefogásról beszélnek, azok ugyanazok a kormánypárti képviselők, akik a törvényhozás mindennapjaiban pedig a kirekesztés politikáját képviselik; azok, akik az ellenzék jogait megcsorbítják, akik olyan törvényeket fogadnak el, amelyek nagyon sok társadalmi csoportnak a kisemmizésével és megkülönböztetésével járnak, és azok, akik nem hajlandók szinte egyetlenegyszer sem meghallgatni a más véleményen lévők szavait. Eközben pedig nemzeti összefogásra és nagy összefogásra hivatkoznak.

Legyenek önök a nemzeti összefogás és a különböző csoportok integrációjának hívei a mindennapokban is, a törvényhozásban is, az önkormányzatokban is meg mindenütt másutt, és akkor lehet, hogy hitelesebben hangozna ez a szájukból. Mint ahogy Németh úr is itt elmondta, hogy mennyire tiszteli Hegedűs Csabát a sportmúltja miatt, ehhez képest egyetlen mozdulattal puccsolta meg őt a Birkózó Szövetségben, és a rendkívül nagy múltú sportembert úgy vágták ki onnan, hogy csak úgy durrant, itt meg feláll, és elmondja, hogy mennyire tiszteli. Innentől kezdve nekem nem tud hiteles lenni ez az ember. Hát akkor most tiszteli Hegedűs Csaba sportmúltját, vagy kirúgatta őt a Birkózó Szövetségből? Ezt el kéne dönteni, mert ez a kettő együtt nem működik.

Tisztelt Hölgyeim és Uraim! A bizalomra is épülne az, hogy önök azt kérik, hogy mi most szavazzuk meg ezt. A bizalomra! Az az igazság, hogy a bizalom önökkel szemben nem áll fönn ebben az ügyben. A bizalom fönnállt néhány hete is, mi megelőlegeztük a bizalmat önöknek a vizes vb kapcsán. Minden fenntartás nélkül megszavaztuk a vizes vb-ről szóló előterjesztést, mert volt bizalmunk. Akkor önök azt mondták, hogy a vizes vb körülbelül 20 milliárdba fog kerülni, azt mondták, hogy pályázaton fogják kiválasztani azt, aki a létesítményeket megépíti, és azt mondták, hogy az akkor elmondott területeket nem növelik, az ott elmondott területekre van igényük. Nem telt el három hét, 20 milliárdról 50 milliárdra nőtt az összeg, már odaadták a Garancsi nevű haverjuknak pályázat nélkül a kivitelezést, az 50 milliárdos kivitelezést, és már halljuk, hogy különböző területeket fognak elvenni a XIII. kerülettől még tovább. Miközben mi megszavaztuk ezt, és bizalommal fordultunk önök felé, és két hét alatt éltek vissza ezzel a bizalommal.

Ugyanez a problémánk most is, hogy ha mi bizalommal fordulunk önök felé, és megszavaznánk ezeket a kéréseiket, akkor, ha egy vb kapcsán ez történik, el sem tudom képzelni, hogy egy olimpia kapcsán mi történne.

Szóval, hölgyeim és uraim, az a baj, hogy önök egy olyan országot hoztak itt létre öt év alatt, ami, attól tartok, hogy nem fog olimpiai rendezést kapni azért, mert az ország nemzetközi kapcsolatai padlón vannak, az ország belső társadalmi viszonyai ziláltak, ha úgy tetszik, és hát természetesen az az ország, amelyik évről vére egyre följebb mászik a ranglétrán, azon a ranglétrán, ami a korrupciós indexet jelenti, ma már elég előkelő helyen vagyunk, ha mindezt összevetjük, akkor a nemzetközi közösség nem tudom, hogy nagyon könnyedén adná-e oda nekünk a nyári olimpiai játékok rendezését.

A költségekről sok szó esik, 30 milliárdtól 2000 milliárdig. Istenigazából most nem az olimpia megrendezésének a költségeiről beszélünk, csak a pályázat költségeiről, ebben van egy 19-20 milliárdos olyan tétel, ami tulajdonképpen csak a pályázat benyújtásának és az elbírálásának a költsége. Csak ez 20 milliárd forint, amit mindenképpen ki kell fizetni, és még a pályázat egyéb költségeiről nem beszéltünk, és akkor a lebonyolítás költségeiről meg végképp nem beszéltünk.

De ha már bizalomról beszélünk meg nemzeti összefogásról, és önök azt mondják, hogy egy össztársadalmi összefogásra van szükség, akkor az is egy érdekes tény, hogy csináltatnak egy sok száz vagy ezer oldalas tanulmányt a PwC-vel, és ahogy ez a tanulmány elkészül, abban a pillanatban titkosítják. Ehhez a tanulmányhoz nem lehet hozzájutni, mert titkos. Titkos tanulmány alapján akarnak pályázni vagy olimpiát rendezni, majd pedig azt mondják, hogy össztársadalmi összefogás kéne. Akkor hozzuk ezt nyilvánosságra, lehessen felkészülni a politikusoknak, a döntéshozóknak, de a társadalomnak is arra, hogy miről van szó. Rögtön elmegy a bizalom, ha egy tanulmány elkészül erről, és azonnal titkosítják, rögtön az lesz a kérdés, hogy vajon miért titkosították ezt.

(11.20)

A bizalom annak is szól, hogy, tisztelt hölgyeim és uraim, a legszebb szavak is meg a legjobbnak, itt legjobbnak beállított ügyek is végül mindig odajutottak, hogy valaki az önök környezetéből eltette zsebre a pénzt, és az a problémánk, most is nagyon úgy néz ki, hogy errefelé megyünk.

Az elmúlt öt évben önök sajnos azt tanították meg nekünk, hogy nem nagyon lehet bizalommal fordulni önökhöz, és nem nagyon tud másról szólni az önök politikája, mint a zsákmányszerzésről. Nem akarok megbántani senkit itt a teremben ülők közül, nyilván hiszek abban, hogy vannak, akik szívből gondolják ennek az olimpiának a megrendezését, és valóban azt gondolják, de eközben nem tudjuk nem látni a pártjuk körül ott lévő oligarchákat, akik állandóan mindenből lehúzzák a sápot, és nyilvánvalóan, mondom, a vizes vb-nél is az történt, hogy máris ott van Garancsi úrnál 50 milliárd forint. A gázbeszerzéseknél, a trafikrendszernél, a földbérleteknél mindig az történt, hogy itt nagyon szép szavakkal elmondták, hogy miért kell: nem szabad, hogy dohányozzanak a fiatalok, ez egy nagyon fontos nemzeti ügy, átalakítjuk a trafikrendszert. Mi lett a vége? Az, hogy ellopták a pénzt, és nem a fiatalok dohányzási szokásairól volt szó. Ez csak egy példa, de százat lehetne sorolni.

Azt mondják, hogy kis- és közepes vállalkozásokkal fogják megépíttetni, mert őket támogatni kell. És ha nincs olimpia, akkor miért nem kell őket támogatni? Ha csak az olimpiával tudjuk őket támogatni, az nagyon érdekes. Tessék őket támogatni olimpia nélkül! Vagy azt mondják, hogy az olimpia hasznából lesz majd egyébként az egészségügy rendbe téve? Hát, akkor addig nagyon sokan fognak ebben az országban meghalni, mire ennek az olimpiának a hasznából az egészségügyet rendbe teszik. Tessék először talán rendbe tenni az egészségügyet, és akkor utána lehet ezen gondolkodni. Én nagyon fontosnak tartanám ennek a sorrendjét, ez egészen biztos, hogy előremenne.

Rogán Antal azt ígéri, hogy átlátható lesz minden, az a Rogán Antal, akinek azt sem tudjuk, meg ő maga sem tudja, hogy mekkora a nappalija, mert naponta 3-4-5 négyzetmétert nő. Az a Rogán Antal ne ígérjen átláthatóságot, aki saját magát nem tudja átláthatóvá tenni! Önök folyamatosan titkosítanak mindent, úgy fogadták el Paks II.-t, hogy titkosították ‑ ez nem az átláthatóság felé hat. Aztán most hoztak be pont egy törvényjavaslatot, amely szinte lehetetlenné teszi, hogy közérdekű adatokat mindenki szabadon kikérhessen és hozzájuthasson, és közben pedig arról beszélnek, hogy majd az olimpiát meg átlátható módon fogják csinálni.

Önök eddig sem csináltak semmit átlátható módon, önök általában titkolóznak, titkosítanak, és általában az önök körül lévő oligarchák pedig ezeknek a pénzeknek a lenyúlásán dolgoznak. Attól tartok, hogy ha önök rendeznék az olimpiát, akkor mire a megnyitóra érnénk, addigra az öt karikából három maradna, mert egyet elvinne a Garancsi, egyet meg elvinne a Mészáros, és azért nem kettő maradna, mert a Simicskát már kirúgták ‑ körülbelül így nézne ki az önök olimpiája, az az én problémám. (Kucsák László közbeszól.)

Úgyhogy, tisztelt hölgyeim és uraim, az olimpiai eszme fontos, nagyon-nagyon jó lenne olimpiát rendezni, nagyon-nagyon jó lenne, ha önök csináltak volna itt egy olyan országot, amely valóban képes olimpiát rendezni, ha egy olyan társadalmi helyzetben lennénk, amikor az emberek legnagyobb része nem a saját nyomorával kellene hogy elfoglalva legyen, hanem valóban őszintén odaállhatna e mögé az idea mögé, és azt mondhatná (Az elnök csenget.), hogy igen, álljunk össze, és rendezzük ezt meg. De ma erre Magyarország az önök hibájából nem alkalmas. Köszönöm. (Taps az MSZP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage