KONTRÁT KÁROLY belügyminisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselő Úr! Legelőször is szeretném megköszönni, hogy ezt a nagyon fontos kérdést a parlament nyilvánossága elé tárta. Szeretném ismertetni a legfrissebb adatokat (Zaj.), és megköszönném Schiffer András képviselő úrnak és a többi baloldali képviselőnek, ha figyelmével megtisztelne.
A legfrissebb adatok a következők. A tegnapi nap folyamán 457 illegális határátlépőt fogtak el, és a január 1-jével kezdődő év adatai szerint a mai napig összesen 53 295 menedékkérő érkezett Magyarországra. Ezek a menedékkérők Görögországnál léptek be az Európai Unióba, és akik Szerbián keresztül érkeznek Magyarországra, ők nem politikai menekültek, mert nem olyan országból jöttek, ahonnan el kellene menekülni. Nekik meg kell érteniük azt a döntést, hogy Magyarország kit enged be közülük, ezt a döntést nekünk, magyaroknak kell meghozni.
A Magyarországra érkező menekültek, akárhonnan is jönnek, először Görögországba mennek, ahol nincsenek már életveszélyben, onnan továbbmennek Macedóniába, ahol nyugalom van, majd Szerbiába. Ezekben az országokban nincsen politikai üldözés. Olyan országból jönnek Magyarországra, ahonnan nem minősülnek menekültnek, ahonnan nem kell elmenekülni.
(9.00)
Tisztelt Országgyűlés! Akik Magyarországra érkeznek, ezek a menekültek megélhetési bevándorlók. Mindenkinek a saját országhatárait kell megvédeni, a Magyarországra érkező gazdasági bevándorlók dolgát is Magyarországnak kell megoldani.
Szeretném felhívni a figyelmet arra, hogy ez milyen következményekkel jár, azon túlmenően, hogy ‑ még egyszer mondom ‑ már több mint 53 ezer menedékkérő érkezett Magyarországra. Az európai uniós szabályokat ‑ amelyekről bebizonyosodott, az élet bebizonyította, hogy nem alkalmasak a menekültprobléma megoldására ‑ meg kell változtatni. Nemzeti hatáskörbe kell adni (Folyamatos zaj. ‑ Az elnök csenget.) a menekültügy kezelését. A nemzeti konzultációra beérkezett válaszok, a kérdőívekben megfogalmazott válaszok világosan megfogalmazzák az embereknek azon igényét, hogy határozottabb fellépést kérnek a magyar hatóságoktól, és szigorúbb szabályokat kell alkalmazni.
A jelenlegi uniós szabályok, az úgynevezett dublini eljárás keretében ebben az évben 15 ezer megkeresés érkezett a tagállamoktól menedékjogot kérők visszavétele érdekében. Tehát egyrészt van az 53 ezer menedékkérő, akik itt vannak Magyarországon, beléptek, és van a 15 ezer, dublini eljárás szerint menedékjogot kérők visszavételének problematikája. Ez a szám, ez az eddig beérkezett 15 ezer megkeresés többszöröse a tavalyiaknak és az elmúlt évieknek, tehát ez hatalmas nagy terhelést jelent Magyarország számára. Több tagállam megkeresésében bejelentette, hogy a visszaküldést charterjáratok szervezésével kívánja megoldani, tekintettel arra, hogy a visszaküldésre tervezett létszám meghaladja a kereskedelmi járatokon utaztatható visszaküldendő személyek számát. Németország, Svájc és Luxemburg jelezte ezeket az igényeket.
Szeretném arról is tájékoztatni a tisztelt Országgyűlést, hogy Ausztria az elmúlt héten úgy döntött, hogy felgyorsítja azon menekültek ügyének elbírálását, akik korábban más uniós tagállamban menedékkérelmet nyújtottak be. Ezt az osztrák belügyminiszter és az osztrák bevándorlási hivatal vezetője közös sajtótájékoztatón jelentette be. Ez két országot érint, tisztelt Országgyűlés, elsődlegesen Magyarországot, továbbá Bulgáriát. Az illetékes osztrák hatóságok azt is bejelentették, hogy terveik szerint amikor ezeket a kérelmeket elbírálták, amelyeket, még egyszer mondom, gyorsított eljárás keretében végeznek el, azokat a menekülteket, akik nem jogosultak menedékre, buszokkal vagy repülőgépen szállítanák vissza az adott országba, tehát részben Magyarországra. Még egyszer mondom: Németország mellett Ausztria, Svájc és Luxemburg is jelezte, hogy nagy létszámú menekültet kíván a dublini eljárás keretében visszaküldeni. Tehát ez egy olyan problematika, amelynek ilyen méretű súlyával eddig nem kellett szembenéznünk.
Ami pedig a plakátok rongálását illeti: Magyarország demokratikus jogállam, ahol a törvények mindenkire kötelezőek, ezért a rendőrség eljárást indít azok ellen, akik rongálás szabálysértést követtek el. A baloldali pártok, ahogy a képviselő úr is jelezte, kettős mércét alkalmaznak: a 2014-es választások során ‑ a parlamenti, önkormányzati, európai uniós választások során ‑ 12 alkalommal tettek büntetőfeljelentést plakátrongálás miatt, mert az ő érdekeit az sértette, most pedig, amikor a nemzeti érdekeket fejezzük ki ezeken a plakátokon, azokat megrongálják, jogsértést követnek el.
Tehát azt tudom mondani, hogy a hatóságok (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) eljárnak a jogsértőkkel szemben. Köszönöm a megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)