GŐGÖS ZOLTÁN (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Ház! Tisztelt Államtitkár Urak! Lezárult az MVH-n belül működő, támogatáslenyúló maffia büntetőeljárása, nyomozati eljárása, és 84 gyanúsítottal szemben vádat emelt az ügyészség. Ezt én 2013. október 8-án egy sajtótájékoztatón jelentettem be, hogy nagyon-nagyon komoly szervezett bűnözés van az egyik minisztériumi alrendszerben, konkrétan a kifizető ügynökségnél. Két nap múlva a fő gyanúsítottak már előzetesben voltak.
Ez a nyomozás zárult le, amire annak idején azt mondta az akkori államtitkár, Budai Gyula, hogy ez egy bagatell ügy, itt nem volt kár. Hát, ahhoz képest az elkövetési érték, ami konkrétan kifizetésre került, az 117 191 767 forint. Ezt 5 cégnek sikerült fölvennie 2012-ben. Ez volt a teszt, szeretném jelezni.
Majd utána ez a hálózat, ezen felbuzdulva elindított egy újabb próbálkozást: 20 624 hektárra szedett össze fiktív igénylőket, és 1 436 779 713 forintra nyújtott be fiktív támogatási igénylést. Ezt sikerült megakadályozni a kifizetés előtt néhány nappal elindított büntetőüggyel, ugyanis ennek a felét nagyjából ‑ pontosabban nem ennek, mert időközben csökkentették ezt az igényt, hiszen végül is jelentek meg mégis valós igénylők ezen a területen ‑, de nagyjából 400-500 millió forint lett volna az, amit ez a társaság, ez a 37 magánszemély és 46 cég elvitt volna a mezőgazdaság szereplői elől. Hiszen ez a pénz nyilván, ha nem kerül más módon kifizetésre, akkor a többi jogos területen kifizetésre került volna.
Ebben az ügyben nagyon komoly, magas beosztású emberek is érintve vannak: Drajkó Miklós, az MVH akkori elnökhelyettese az első számú vádlott, és szintén, aki már később ugyan az agrárkamaránál töltött be vezető beosztást, Hörömpő Nándor, ő pedig a másodrendű vádlott. A többieket azért nem mondom, mert ők ketten olyanok, akik közszereplők, hiszen magas állami hivatalban, illetve köztestületnél dolgoznak, és mindkettőnek nagyon komoly kapcsolatrendszere van a kormánypárttal; Hörömpő Nándor mindig a Kis Miklós államtitkárral való nagyon szoros kapcsolatára hivatkozik.
A másik érdekessége ennek a nyomozásnak, hogy az alacsonyabb rendű vádlottak többször említik, hogy azért kellett olyan magas jutalékot visszafizetni Drajkó úrnak, amit 50 százalékban állapított meg, merthogy ebből az elnököt is ki kell fizetnie. Ez a szál, úgy látszik, ebben a nyomozásban valahogy elmaradt; Palkovics úr nem került bele az ügybe. Vagy azért maradt el, mert nyilván nem tudták bizonyítani, vagy pedig azért, mert nem akarták. Egyébként jellemző ez a magyar nyomozati rendszerre, hogy annak ellenére, hogy például egy borsodi földügynél Kanyok Attilával szemben a nyomozó hatóság megállapította, hogy nagyon nagy összegre elkövette a csalás bűntettét is, nem csak okirat-hamisítást, ennek ellenére panaszt tett, és az ügyészség úgy döntött, hogy elfogadja ezt a panaszt, és példátlan módon ebben az ügyben nem emelt ellene vádat.
Én erre csak azt szeretném mondani, és figyelmeztetni a nyomozásban érintett szerveket, hogy 2018-ban a hivatalos személy által elkövetett bűnpártolás még nem évül el, tehát senkinek kétsége ne legyen: kormányváltás után ezek az ügyek újra lesznek nyitva, és minden földmutyis ügy újra lesz nyitva.
Azt is szeretném, ha már ez a rohadtkrumpli-ügy is lassan le lenne zárva, ami kettő éve zajlik, ahol nyilvánvalóan az akkori minisztériumi közigazgatási államtitkár a saját eladhatatlan, rohadt vetőmagját adta el az egyik hozzá beosztott cégnek 1 milliárd forintos összegben. Nagyon remélem, hogy annak a vége is ugyanaz lesz, mint ennek a mostani nyomozásnak.
Ezenkívül még több ügy van ‑ valamiért, úgy látszik, a minisztérium nyilván vonzza a bűnözőket -; Kiss Szilárd már lakat alatt van; és azt is látjuk, ami nem a minisztériumot érinti közvetlenül, de állítólag Tarsoly Csabának is vannak bizonyos feljegyzései nagyon magas beosztású állami tisztségviselőkről. Ezeket én csak azért mondom el, mert ebből látszik, hogy itt mindenképpen rendszerszerű korrupció van, és ezt a rendszerszerű korrupciót csak világos, átlátható szabályokkal lehet megfogni.
Az MVH-nál, úgy tűnik most, ez azóta sikerült. Igaz, hogy nagyon megnehezíti a termelők életét, mert sokkal szigorúbb lett a jogosultság-ellenőrzés. Pont ebben készülünk majd valamit enyhíteni, mert ugyanis nem a tisztességes emberekkel van baj sem itt, sem a földbérleteknél, hanem azoknál a gazembereknél, akik politikai kapcsolataikat kihasználva veszik el mások elől a jogos javadalmazásukat.
Ebben mindenképpen változás lesz, ezt határozottan állíthatom, de addig is jó lenne ezeknek az ügyeknek alaposan a végére járni. Például a Hortobágy-ügy ilyen, ahol hasonló maffia működik, csak a földpályázatok ügyében. Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps az MSZP padsoraiban.)