DR. NAGY ISTVÁN földművelésügyi minisztériumi államtitkár: Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Kedves Képviselőtársam! Teljesen egyetértünk abban, hogy a környezet- és természetvédelem a XXI. század egyik legfontosabb problémája. Hangsúlyosan és hangsúlyozottan kell vele foglalkozni, a jövőnk érdekében mindent meg kell tenni azért, hogy azok a feladatok, amelyek erre a generációra hárulnak, elvégzésre kerüljenek a következő generáció érdekében.

Hangsúlyozom, hogy Magyarországon a környezet- és természetvédelem területén jelenleg soha nem látott mértékű fejlesztés zajlik. Az elmúlt években rendkívül sok forrást fordított a kormány az ország környezeti állapotának javítására. Ennek köszönhetően több száz természetvédelmi és turisztikai célú beruházás valósult meg. A 2007-től 2013-ig tartó időszakban a környezet és energia operatív program keretében valósultak meg elsősorban ezek a környezeti fejlesztések. A KEOP alapvető célja Magyarország fenntartható fejlődésének elősegítése, hazánk környezeti problémáinak mérséklése, javítva a társadalom életminőségét és a gazdasági-környezeti folyamatokhoz történő alkalmazkodását.

A programok ugyanilyen intenzitással zajlanak majd a jövőben is, mivel a következő öt évre, 2020 végéig a kormány 46 milliárd forintot különített el a természetvédelmi fejlesztések finanszírozására. A 2016. évi költségvetési törvény tervezetének mellékletei között szerepel az úgynevezett funkcionális tábla, amelynek alapján valóban látható vagy az olvasható ki belőle, hogy a környezetvédelmi funkciókra jutó forrás 2016-ban csökken a 2015. évihez képest.

Az ön által fölvetett kérdéskörök azonban csúsztatásokat tartalmaznak. Ugyanis a 2016-ban csökkenő források oka az, hogy a funkcionális beosztásban számtalan előirányzatot soroltak egy-egy funkció alá. A környezetvédelemmel is ez a helyzet. A csökkenés oka átmeneti, és az uniós források alakulásával indokolható. Ugyanis 2015 a 2007-től 2013-ig tartó uniós támogatási időszak záró éve. Az uniós finanszírozási rendszer természetéből adódóan alakult ki az a helyzet, hogy a kifizetési összegek az idén jelentősen megnőttek. Ez év végén kell ugyanis elszámolni a 2007-2013 közötti forrásokkal, így a támogatási kifizetések 2015-ben jelentős mértékben növekedtek annak érdekében, hogy a még fel nem használt források ne vesszenek el. Tehát 2015-ben fokozott támogatási intenzitás tapasztalható.

Mindezeken túl az idei év a KEHOP 2014-2020-as időszak induló éve, és a KEHOP-ból a kifizetések folyamatos emelkedése várható az elkövetkező években.

(8.40)

A mostani uniós költségvetési ciklus végéig, vagyis 2020. december 31-éig az ágazatban több mint 1100 milliárd forint jut majd környezet- és természetvédelmi beruházásokra. Ez az összeg pedig eddig még soha nem látott mértékű fejlesztést tesz lehetővé ezen a területen. A környezetvédelem területén az előttünk álló időszak átfogó célkitűzéseit a nemzeti környezetvédelmi program tartalmazza. A fejlesztések forrását elsősorban az Európai Unió társfinanszírozásával, a magyar költségvetés hozzájárulásával tudjuk biztosítani. A költségvetési törvénytervezet 19. fejezete tartalmazza az uniós fejlesztési projektek társfinanszírozását. A rendelkezésre álló EU-s források 15 százalékát, mintegy 1118 milliárd forintot környezetvédelmi és energiahatékonysági célokra fordítunk majd, ami jelzi a terület fontosságát.

A természetvédelemre a következő 7 év során mintegy 46 milliárd forintot terveztünk. Ez főként élőhely-fejlesztési, fajmegőrzési beavatkozásokat, a szükséges kezelési infrastruktúrát, azaz gép- és eszközbeszerzést, monitoringot és a természetvédelmi őrszolgálat fejlesztését foglalja magában. Nagy hangsúlyt helyezünk a természeti értékek bemutatására és szemléletformálásra is.

A hulladékgazdálkodás területén az országos hulladékgazdálkodási terv foglalja össze az elkövetkező időszak legfontosabb tennivalóit. A hulladékgazdálkodás fejlesztésére mintegy 95 milliárdot fordítunk a 2014-20-as időszakban. A kármentesítési célokra, amit említett képviselőtársam is, 22,7 milliárd forint áll rendelkezésre a következő 7 év során.

A KEHOP-ban folytatódik az állami felelősségi körbe tartozó kármentesítési feladatok elvégzése. Ennek keretében lehetséges a szennyezett felszíni és felszín alatti vizek, továbbá a szennyezett földtani közeg megtisztítása „a szennyező fizet” elv betartása mellett.

A Földművelésügyi Minisztérium irányítása alatt álló költségvetési fejezet esetében tájékoztatom: a 2015. évihez képest a 2016. évi költségvetési törvény tervezetében a Földművelésügyi Minisztérium fejezetén belül a környezetvédelem támogatása 268 millió forinttal nő, és mivel kiemelt feladat a védett természeti területek és értékek állapotának megőrzése és javítása, ezért a nemzeti parki igazgatóságoknak 2016-ban 700 millió forinttal több támogatás jut, mint 2015-ben.

Köszönöm megtisztelő figyelmét. (Taps a kormánypárti padsorokban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage