RIG LAJOS (Jobbik): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! Örülök, hogy még államtitkár úr is bent maradt a teremben, és bízom benne, hogy a reflektálásomra újabb válasz fog érkezni.
2012 júliusában a tapolcai kórházban, mint tudjuk, megszűntek az aktív fekvőbetegosztályok, a tapolcai kórház is a struktúraváltó kórházak közé lépett, a lakossági elégedetlenség ellenére is. Tudjuk mindannyian, hogy a struktúraváltás fő indoka gazdasági ok volt elsősorban, másodsorban a lakossági igények figyelembevétele.
Ha a gazdasági szempontokat nézzük, meg kell említenünk azt a tényt, hogy a struktúraváltás után a tapolcai kórház adósságállománya elérte a 100 millió forintot, amiből 70 millió a város két gazdasági társaságát sújtotta. Az egyik gazdasági társaság a Tapolcai Diákétkeztető Kft., amely a kórházi betegélelmezés ellátását biztosította abból az 500 forintos fejkvótából, amit az előzőekben az államtitkár úr is említett. A gazdasági igazgató átküldte nekem azokat az adatokat, amelyek azt mutatják, hogy egy beteg élelmezését ebből az 500 forintból ki lehet hozni. Hát ez nagyon karcsú, és csak a normaellátásra elég, de a diétás, például a Giordano-Giovanetti étrend vagy a 180 gramm szénhidráttartalmú ételek árát bele se vette, mivel azt jóval magasabban lehetett volna kihozni.
2015. március 31-én a kormány ugyan kifizette a kórháznak ezt az adósságállományát, de annak csak a tőkerészét. Az egyéb dolgokat a kormány még nem rendezte, de még csak egyeztetést sem kezdeményezett. Ebből a tényből látszik, hogy az átalakítás gazdaságilag megbukott. Ugyanakkor az ajkai kórház terhei megnőttek, adósságállománya elérte a nehezen kezelhető stádiumot. Ugyanakkor a várólista az említett intézményben megnőtt. Az ajkai kórház terhei is visszaigazolják azokat a jogos lakossági igényeket, amelyek több mint két éve akár a sajtóban, akár a lakossági fórumokon is elhangzottak.
2015 áprilisában időközi választás volt a 3-as számú választókerületben, és a kampány során elhangzott dr. Zombor Gábor államtitkár sajtótájékoztatóján az aktív belgyógyászati ágyak részleges visszaállítása. Az államtitkár közlése szerint a rehabilitációs fejlesztésekhez szervesen kapcsolódik egy olyan, viszonylag kis aktív ágyszámmal működő belgyógyászat működtetése is, amely progresszív módon sürgősségi belgyógyászati esetek ellátására is képes. Az egészségügyi pénztár finanszírozni fogja, hogy a jövőben minden hétköznap lehessen a tapolcai kórházban egynapos sebészeti ellátást nyújtani, ehhez a megfelelő műtő és egy tíz aktív ággyal rendelkező sebészeti osztály szolgáltatja majd a hátteret.
Nézzük meg akkor a lakossági igényeket! Önök nem vették figyelembe, hogy rosszul mérték fel, hiszen nem a lakosság érdeke az, hogy az aktív fekvőbeteg-ellátás megszűnjön. 90 aktív ággyal rendelkezett a tapolcai kórház, 50 belgyógyászati és 40 sebészeti ággyal. Hozzá kell tenni, hogy ez 55 ezer lakos ellátását biztosította, a nyári időszakban 72 ezerre duzzadt ez fel az idelátogató turisták miatt. Ezzel szemben önök ennek a töredékére tettek ígéretet ‑ 15 belgyógyászati mátrix és 5 szubintenzív ‑, összemosva a definíciókat. Az egynapos sebészet nem azonos az aktív sebészeti osztállyal, sem a profilja, sem az ellátandó betegségcsoportok miatt. Az egynapos sebészeti ellátáson belüli ellátási formának számos olyan feltételnek kell megfelelnie a betegnek, ami nagyban leszűkíti az ellátásformában operálhatók terét. Itt előzetes vizsgálatokon kell túlesniük a betegeknek, egy ASA-besorolást kapnak, de az ASA III-at és IV-et már nem lehet egynapos sebészet keretén belül operálni úgy, hogy neki egy egyszerű sérve van.
(16.00)
Nem elhanyagolható az a tény sem, hogy ha egy beteget megoperálnak reggel, délután az állapota romlik, reoperációra van szükség, akkor azt a beteget ebben az intézményben már nem tudják ellátni, mivel sem műtős, sem anesztes, sem aneszteziológiai asszisztens nincs, mivel munkaidejük lejárt. Így a beteget átviszik egy olyan intézménybe, ahol van aktív sebészeti osztály.
Ebben az elképzelhetetlen állapotban szenved minden olyan kórház, köztük a tapolcai is, amit a struktúraváltás oly módon érintett, hogy megszűnt az aktív fekvőbeteg-ellátás.
Mikor lesz az ígéretből valóság? Mikor kapják vissza a tapolcaiak, ami az övék? Mikor kerülnek vissza az önök által beígért aktív ágyak, vagy csak ígéret szinten marad? A tapolcai polgárok nem hagyják szó nélkül soha azt, amit elvettek tőlük; ők csak azt kérik vissza, ami az övék volt, és nem felejtik el, hogy ki vette el tőlük.
Köszönöm a szót. (Taps a Jobbik soraiból.)