DR. KOVÁCS ZOLTÁN, a Miniszterelnökség államtitkára: Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Most olyan tárgykörben hallottunk egyébként napirend előtti felszólalást, amely egyébként is napirenden van, hiszen a költségvetést most tárgyalja az Országgyűlés.
De mindezek ellenére szívesen válaszolok a képviselő asszonynak, mert amit ön mondott, az egyszerűen így nem igaz. Nem csurran-cseppen, hanem ha végignézzük, 2010 óta, amióta az Orbán-kormány megalakult, először a bérek megőrzésére volt szükség. Gondoljon bele, ahol IMF-megállapodást kötöttek, akár Görögország, akár Románia, ott csökkent a közszférában a bér. Mi megőriztük ezt a bért, és ezt elkezdtük életpályamodellek tekintetében tovább fejleszteni. (Dr. Szél Bernadett fejével nemet int.) Akármennyire is rázza a képviselő asszony a fejét, ez így van. Gondoljon bele, 2013-tól a pedagógus-életpályamodell, amely során 60 százalékkal emelkedett a bérek nagyságrendje, majd ezt követően 2018-ig évente 10 százalékponttal növekedik. Ez több száz milliárd forint évente a költségvetésben.
Ha megnézzük, a fegyveres szervek tekintetében elkészült az új életpályamodell, és e tekintetben mind a rendőrség, mind pedig a honvédjeink ez év július 1-jétől (Bangóné Borbély Ildikó: A szociális ágazatban dolgozókról kérdezték!) 44 milliárd forintos béremelésben részesülnek összességében. Ez személyenként is meglátszik, hiszen fontos a kormány számára a szolgálati életpályákkal az ott dolgozók segítése.
Szeretném azt is elmondani, hogy nemcsak a Honvédség, a rendőrség, a pedagógusok esetében, hanem az államigazgatásban is elkezdődött az életpályamodell kidolgozása. Ebben a költségvetésben, amit éppen most tárgyalunk, 25 milliárd forint szerepel az életpályamodell elindítására 2016. január 1-jétől. Ha ön ezt csurran-cseppennek nevezi, akkor téved, én ezt egészen másnak nevezem, ez egy konkrét, jelentős béremelés. Mondjuk, a járási hivatalokban, amit ön említett, ott 30-40 százalékos kézzelfogható béremelésre kerül sor 2016. július 1-jétől, amely, mint ahogy már említettem, szerepel a költségvetésben.
Tisztelt Képviselő Asszony! Tisztelt Ház! Éppen az elmúlt héten döntött a kormány a szociális szférát illetően, 7,6 milliárd forint pótlék ügyében, illetve… (Bangóné Borbély Ildikó: Hol a másik fele?) Köszönöm szépen, Bangóné képviselő asszony, biztos nyom majd gombot, ne kiabáljon be, legyen kedves, aztán majd elmondja a maga mondandóját. (Dr. Szél Bernadett közbeszól.) Tudom, hogy ez a szokása (Folyamatos zaj. ‑ Az elnök csenget.), és úgy gondolja, hogy ezzel a felszólalót meg lehet zavarni (Közbeszólás az MSZP soraiból: Az ülésvezetést kritizálja az államtitkár! ‑ Az elnök ismét csenget.), de engem ez nem zavar, csak szeretném elmondani, lehet, hogy másokat zavar.
Tisztelt Képviselő Asszony! Folytatnám. Tehát a szociális szféra 7,6 milliárd forint pótlékot kap (Dr. Harangozó Tamás: Mire elég?), és 15,3 milliárd forint kerül jövőre. A bölcsődében is plusz 2 milliárd forint van a költségvetésben, és ha úgy nézzük, a közszférába tartozóknak, hiszen ön említette, a közmunka is 70 milliárd forinttal többet fog kapni 2016-ra.
(11.10)
Ami a közigazgatás átalakítását illeti: ezen belül az államigazgatási szférában valóban csökkentek a vezetői illetmények. 2 ezer fő került át a területi közigazgatásba, ott 1800 fő 5 százalékpontos illetménynövekedést kapott április 1-jével. Ennek kiszámolhatja egyébként az egész éves hatását is.
Ami pedig a vezetői szférát illeti, egyszerűsítettük azt az államszerkezetet, amely a területi közigazgatásban volt, így nincs szükség annyi vezetői álláshelyre. Egy vezetőn nagyobb a felelősség, több munkát fog végezni, és ők ilyen tekintetben a szakigazgatási rendszer átalakításával nyilván főosztály-vezetői bérre lesznek jogosultak. De a következő esztendőben elinduló életpályamodell, illetve akár az egészségügyit is említhetném: noha nem vagyok egészségpolitikus, szeretném elmondani, hogy a rezidensek tekintetében 100 ezer forint ösztöndíjrendszer került kialakításra, amit megőrzünk, és ugyanezt tovább folytatjuk a 2016. esztendőben is. A szakápolók már 2012-13-ban az ország lehetőségeitől függően szintén béremelésben részesültek, ugyanúgy, ahogy a fiatal orvosok is és azok a rezidensek is, akik leteszik a szakvizsgát.
Összességében több százmilliárd forintot fordított a kormány béremelésre, nem beszélve az szja átalakításáról, amely egyébként csökkentette a jövedelemadó mértékét is. És az infláció alacsonyan tartásával a közszféra nem cselédsorban van, a lehetőségei kitágulnak az elkövetkezendő időszakban.
Kérem, hogy ezt vegye tudomásul akkor is, ha mást szeretne mondani (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) a közszféráról. Köszönöm szépen. (Taps a kormánypárti padsorokban.)