DR. VARGA ISTVÁN (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Ha a századfordulóra tekintünk és a történelmi Magyarország térképére, akkor egy virágzó települést látunk ott Nagyszalonta mellett, Nagyváradtól nem messze, azt a nagyközséget, Gesztet, amely miniszterelnököket adott e hazának. Tisza Kálmánra és gróf Tisza Istvánra gondolok, de természetesen nem feledkezhetünk meg Tisza Lajosról sem, aki a szegedi árvíz utáni újjáépítésében oly nemes feladatot látott el.

Én 1994-ben jártam először ezen a pici településen, amely a gyalázatos trianoni békeszerződés óta a határszélre szorult; egy zsáktelepülés, nehezen megközelíthető úttal. Megdöbbenve tapasztaltam, hogy az akkori szocialista-szabad demokrata kormány idején ebek harmincadjára volt nemcsak a kastély, hanem az az ősi temetkezési hely is, ahová évszázadokon keresztül a Tiszák temetkeztek.

Hála az első Orbán-kormánynak, 1998-ban - hathatós támogatással és természetesen a Tisza-család segítségével is - sikerült a temetkezési helyüket, a Tisza-kriptát helyreállítani, azonban a Tisza-kastély, amely 1776-ban épült - az államtitkár úr is biztosan emlékszik, és a képviselőtársaim is tudnak róla -, és amelynek parkjában Tisza István kormányüléseket is tartott, ma sincs jó helyzetben és jó körülmények között. Ezért a nyári uborkaszezonban örömmel olvastam az 1483. kormányhatározatot, amely a geszti Tisza-kastély felújításával kapcsolatosan fontos, új helyzetet teremt. (Az elnök csengetéssel jelzi az időkeret leteltét.) Ez azt jelenti, hogy Gesztet, a települést is meg lehet közelíteni majd jó úton, és biztos vagyok benne, hogy az államtitkár úr megnyugtató választ fog adni arra, hogy a Tisza-kastély is régi fényében fog ragyogni. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage