DR. SALAMON LÁSZLÓ, az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság elnöke, a napirendi pont előadója: Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Képviselőtársaim! Mint ismeretes, az állampolgári népszavazási kezdeményezések tekintetében, miként a más irányú népszavazási kezdeményezések tekintetében is alaptörvényünk rendelkezése szerint a népszavazás elrendeléséről az Országgyűlés dönt. A népszavazási kezdeményezéssel kapcsolatos döntés kialakítása és az ezt megelőző vita lefolytatása az eddig kialakult gyakorlat és házszabályi rendelkezések értelmében úgy történik, hogy az Országgyűlés alkotmányügyekkel foglalkozó bizottsága országgyűlési határozati javaslatot terjeszt az Országgyűlés elé.

Ennek az országgyűlési határozati javaslatnak a tárgyát képezi az a döntés, hogy az Országgyűlés az országos népszavazást elrendeli-e vagy sem. Ennek a kötelezettségének az alkotmányügyi, igazságügyi és ügyrendi bizottság ezúttal is eleget tett, az Országgyűlés elé terjesztette ezt az országgyűlési határozati javaslatot, amelyben - miként az ülésvezető elnök úr előbbi felvezető szövegéből hallottuk - az alkotmányügyi bizottság két változatot terjeszt az Országgyűlés elé mind a négy népszavazási kérdésben. Az a) változat akként szól, hogy az Országgyűlés a népszavazást elrendeli, a b) változat pedig akként szól, hogy az Országgyűlés a népszavazást nem rendeli el. Vagyis az országgyűlési határozati javaslat voltaképpen nem dönti el ezt a témát, az alkotmányügyi bizottság nem tekintette hatáskörébe tartozónak azt, hogy prejudikáljon a döntést illetően, hanem, ha szabad így mondanom, technikai szerepre vállalkozott, technikai értelemben abba a helyzetbe hozta az Országgyűlést, hogy a népszavazási kezdeményezést az Országgyűlés megvitathassa, és annak elrendeléséről vagy el nem rendeléséről a döntését kialakíthassa.

Voltaképpen a határozati javaslat indoklásaként ennél többet nem is kell mondanom. Nyilván képviselőtársaim majd az érdemi álláspontjukat a vita során ki fogják fejteni. Azzal zárom ezt az ismertetőt, a határozati javaslatnak ezt az előadását, hogy az Országgyűlés a határozati javaslatokat vitassa meg, és ennek eredményeként hozzon döntést.

Talán még utolsó utáni szóként jelzem, hogy az állampolgári kezdeményezések száma nem érte el a kötelezően elrendelendő népszavazáshoz szükséges állampolgári számot. Mint tudjuk, a kezdeményezéshez legalább 100 ezer állampolgár aláírása szükséges, ez megvan, ahhoz azonban, hogy az Országgyűlés kötelezően rendelje el a népszavazást, vagyis hogy az Országgyűlésnek ne legyen önálló valóságos döntési, választási lehetősége, 200 ezer állampolgári aláírás lett volna szükséges. Ennyi aláírás nincs, ebből adódóan az Országgyűlést szabad mérlegelés illeti meg a tekintetben, hogy milyen döntést fog hozni.

Még egyszer kérem, hogy az Országgyűlés az országgyűlési határozati javaslatokat, illetőleg az annak hátterét képező népszavazás-kezdeményezési kérdéseket vitassa meg, és hozzon döntést az ügyben.

Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage