DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársam! Szeretném mondani, hogy találkoztam ilyen élethelyzettel, és nemcsak magánemberként, hanem ügyvédként is találkoztam ilyennel. Méghozzá úgy ügyvédként, hogy a sértettet képviseltem, azt, akit zaklattak, és egyébként ennek a sértettnek különböző civil szervezetek, a nők érdekeit védő civil szervezetek is próbáltak segítséget nyújtani.
Épp ezért merem azt mondani - és zárójelben mondom, nem egy ilyen eset volt, amiben eljártam ügyvédként -, hogy pontosan azt láttam, hogy ezek és az ehhez hasonló jogszabályok, még azok is, amelyek adott esetben jobban kerültek megfogalmazásra, nem jelentettek megoldást a kapcsolati problémákat illetően. Nem jelentettek megoldást annak a két embernek, akik egymással képtelenek voltak kijönni. Nem jelentettek megoldást annak az asszonynak, akit valóban zaklatott a férje. Nem jelentettek megoldást!
Ugyanis ezek az eljárások hosszú évekig húzódnak a bíróságokon, és általában, ahogy képviselőtársam mondta, bizonyíthatatlanok. Ez a tényállás különösen olyan lesz, nem lesz olyan bíróság, amely előtt hatékonyan lehet majd képviselni, és valóban bizonyítani lehet, hogy ez a bűncselekmény megtörtént, és ezt a bűncselekményt elkövették, és minden egyes tárgyalás, minden egyes olyan esemény, ami a büntetőeljárásokkal kapcsolatos volt, újabb és újabb traumát okozott a sértettnek.
(16.10)
Azt tudom mondani sajnos, hogy a családon belüli problémákat, legyen az erőszak, lelki bántalmazás vagy fizikai bántalmazás, ha az nem csap át valóban komoly testi fenyítésbe, testi bántalmazásba, akkor nagyon nehezen lehet jogi úton kezelni. Ez sajnos az én tapasztalatom, és higgye el, képviselő úr, és higgyék el, képviselőtársaim, ha lenne olyan megoldás, ami tényleg célravezető, akkor az elsők között jelentkeznék támogatónak, csak azt gondolom, ez nem olyan, és tapasztalatból mondom, hogy nem olyan.
Köszönöm.