DR. GAUDI-NAGY TAMÁS (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Bevallom őszintén, most ezt a konkrét felnégyelésre vonatkozó részt illeti a dolog. Itt kialakult egy - hogyan mondjam - egy erőteljes szóváltás, nyilván a világnézeti árkaink mentén, legalábbis a jogról alkotott véleményeink mentén. Kétségkívül én is alkalmaztam egy picit ilyen ironikusnak nevezhető fordulatot, lehet, hogy az elnök úr az előzményeket nem észlelte, nem látta pontosan. Mindegy, nem az én feladatom, hogy megítéljem az ő levezetési munkáját, mindenesetre köszönöm, hogy megvédett, bár én is meg tudom védeni magamat, ezt majd mindjárt meg is teszem itt részletesebben.

Én most több olyan módosítóról szeretnék beszélni, amiről most még nem volt szó, és egyébként ettől függetlenül sajnálom, hogy Schiffer András képviselőtársunk nem szólalhat fel, de most ennél többet sajnos én sem tudok tenni, mert a végén még rosszul járok.

(Az elnöki széket Balczó Zoltán, az Országgyűlés
alelnöke foglalja el.)

Akkor próbáljunk megnézni néhány olyan rendelkezést, ami azért értékes, fontos, és nem képezte még vita tárgyát. A különös részben vagyunk, és sok olyan ötlet merül fel folyamatosan, amelyeket meg kellene fontolni. Az ajánlás 141. pontjához szólnék hozzá, annak fenntartásával, hogy tudom, itt készült egy frissebb ajánlás, de nekem most ez áll rendelkezésemre, ebből dolgoztunk eddig két napon át, éjjel-nappal, tehát lehet, hogy nem leszek pontos. Ez a mi azon módosító javaslatunk, amely a vérfertőzés jelenlegi büntető törvénykönyvi tényállását és a büntetési tételét is szeretné megtartani. Eddig 5 éves szabadságvesztés büntetéssel volt fenyegetett ez a cselekmény, és ezt most a javaslat leszállítja 3 évre. Nem értjük ennek az okát, tehát magyarázatot kérünk, akár azt is lehet mondani, tényleg rövid úton kérem is az államtitkár urat, ha most egy pillanatra ide tudna koncentrálni, bár tudom, hogy itt van ő, és ismeri az érveinket. (Dr. Répássy Róbert: Ismerem az egész témát.) Tudom, hogy a szexuális bűncselekményrendszerbe ágyazták be s a többi, elmondta, de valahogyan ez nekem most sem meggyőző. Akkor egyértelműen nyilvánítsa ki, hogy nem az a cél, hogy tulajdonképpen enyhítsék azt a büntetési fenyegetettséget, ami egy egyenes ági leszármazóval való szexuális bűncselekményre vonatkozik, mert bizony ez nem jó és nem helyes dolog, tehát élesen elszaporodott, és élesen elítélendő. Úgyhogy nagyon javaslom, ezt fontolják meg, és támogassák mint javaslatot.

Aztán itt jönnek a 151., 152., sőt a 153. ajánlási pontok szerinti családon belüli erőszak lelki bántalmazási formájáról szóló módosító javaslatok. Ezek a következőről szólnak. Ez számomra egy megdöbbentő dolog egyébként, ebben az MSZP, a KDNP és a Fidesz is egyetért, hogy kerüljön ki a törvényjavaslatból az együtt élők közötti lelki bántalmazásnak a javaslatban egyébként szereplő törvényi tényállása. Ez nekünk azért is felháborító vagy bosszantó, hogy így fogalmazzunk, mert mi elköteleztük magunkat egy nagyon értékes mozgalom mellett, az Élet-Érték Alapítvány mozgalom mellett - akinek képviselője, Halász Pálma itt is ül a páholyban, és figyeli, hogy az ezt esetleg védő vagy a minket cáfoló képviselők vajon miket szólalnak fel, a teljesen kiszolgáltatott nőtársadalom és az alávetettek képviseletében -, tehát vajon mi változott, ezt mondják meg nekünk! Benyújtották a javaslatot így, amely azt mondja, hogy a sértettnek lelki szenvedést okozó, nagyon kiemelt, tartós, erőszakos magatartás, tehát több összetett tényálláselemet tartalmazó elkövetési magatartás kell, hogy valaki ki tudja ezt meríteni. Ugye, nyilván nem kell hosszan mondani, ennek a témának, a családon belüli erőszak témájának könyvtárnyi irodalma van, és számomra nagyon megütközést keltő volt, hogy tegnap az emberi jogi bizottság vitájában Gáva helyettes államtitkár úr finoman fogalmazva nem mutatkozott felkészültnek ebben a témában, például nem ismerte az erre irányuló szakirodalmat, amikor megemlítettem, hogy Morvai Krisztina munkássága révén vált a magyar közjogban és egyáltalán a rendészeti jogban ismertté, elismertté ez a fogalom. Bevezették a távoltartás intézményét, illetve az Országgyűlés korábban már egy határozatot is elfogadott a fellépés érdekében. Ennek szellemében most volt egy népi kezdeményezés, amelyet az Élet-Érték Alapítvány megindított, ezt a Jobbik-frakció támogatta, úgy tudom, több más frakció is támogatta. Egyszerűen nem értjük az okát, és azt gondolom, Salamon képviselő úr akkor majd meg fogja indokolni, miért gondolják úgy, hogy ezt egy egyszerű tollvonással ki kell húzni a Btk.-ból.

(15.40)

Tudom az érveket, hogy ez bizonytalan fogalom, a jogalkalmazást elnehezíti s a többi. Akkor találjunk egy olyan megoldást, ami jobbá teszi, de ne vegyük ki, tehát ne hagyjuk védtelenül! Gáva államtitkár-helyettes úrnak tegnap az volt az egyik érve, hogy az elévülési időt meghosszabbítottuk, tehát ha felnő a bántalmazott, akkor ő még hosszabb ideig feljelentheti az elkövetőt. De könyörgök, addig meg tűrje el? Legyen alávetettje ennek a bántalmazássorozatnak? Mondjuk azt, hogy súlyos lelki szenvedés, vagy találjunk valami olyan fogalmat, ami jobbá teszi ezt a javaslatot. De ennek a kiirtása a rendszerből azokat az embereket sérti, akik évtizedek óta azon dolgoznak, hogy végre egy tisztességes büntető törvénykönyvi tényállással lehessen megvédeni a családban élő kiszolgáltatott embereket.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik és az LMP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage