DR. IPKOVICH GYÖRGY (MSZP): Köszönöm a szót, tisztelt elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Lehet, hogy az okozza, hogy én évekig foglalkoztam a munkám során fiatalkorú bűnözőkkel. Szóval másképp látszik ám ebből a teremből ez a kérdés, és megint másképp, amikor a tárgyalóteremben látja az ember azokat az elkövetőket, akikről szó van. A praxisomban ez is megadatott.

Azért mondom, amit mondok, hogy a büntetési tételek puszta szigorítása az a társadalom kapitulációja a probléma előtt. Nem oldja meg a problémát. Komplexen kell kezelni, amiket az előbb elmondtam. Valóban, ha fiatalkorúakkal kapcsolatos problémáink vannak, nézzük meg az egész rendszert; nézzük meg azt a gyámhatósági, gyámügyintézési, intézeti rendszert, a védő-óvó intézkedések rendszerét, ami egy komplex rendszert alkot, és ne menjünk bele olyan botor módon, már elnézést kérek, hogy fellazítjuk azt az igazán szigorú jogszabályi rendszert, ami a büntethetőséget jelenti a társadalomban.

Hogy azt bűncselekmény fajtáitól tegyük függővé, szakértői véleményektől tegyük függővé, és mindezt komplexen kezeljük, ez nem vezet jóra, higgyék el, képviselőtársaim! Ez csak problémákat okoz a konkrét ítélkezések során.

Én azt tudom mondani, hogy az oktatást viszont meg kellene kímélni attól, hogy lépten-nyomon rendőrök vigyék el az általános iskolás nebulókat. Szóval, nem vezet az jóra, higgyék el nekem, ennek is van azért olyan gerjesztő hatása, ami esetleg pontosan az ellenkező hatást váltja ki azzal szemben, mint amit el kívánunk érni ezzel. Maradjunk meg az intézkedések területén, maradjunk meg az egyéb területeken!

A közvetett tetteseknél pedig járjunk el szigorúan! Tehát aki rávesz gyermekkorút arra, hogy bűncselekményt kövessen el, annak legyen olyan vége, amit ő nem szeretne. Vannak erre egyébként elképzeléseink, de ez most nem ennek a vitának a tárgya. Ellenezzük a 12 éves korhatárt. (Taps az MSZP padsoraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage