DR. GYÜRE CSABA (Jobbik): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Elsősorban Bárándy képviselő úrra válaszolnék. Ő azt mondta el, hogy a társadalmi hatása nulla lesz annak, hogyha lejjebb visszük a büntethetőségi korhatárt. Álláspontunk szerint nem lesz nulla. De ha visszanézzük, hogy volt nyolcévnyi lehetőségük arra, hogy kidolgozzanak egy olyan rendszert, amely a büntető törvénykönyv hatályán kívül nem büntetőjogi eszközökkel, hanem másfajta eszközökkel próbálta volna háttérbe szorítani a gyermekkorúak, a 12-14 éves korúak vagy a 12 év alatt, vagy összességében a 14 éven alattiak bűnelkövetését, akkor azt mondanám, hogy legalább ők megpróbáltak valamit, és vagy bevált, vagy nem vált be, de megpróbálták.
De itt nem arról van szó, itt azt látjuk, és Ipkovich úr is azt mondja, hogy nem tudjuk, hogy elszaporodtak-e ezek a cselekmények. Na de hát mit látunk? Azt látjuk, hogy ma már olyan erőszakos bűncselekményekről hallunk és viszonylag gyakran, amelyek az egész ország közvéleményét megdöbbentik.
Egy picit visszatérve az államtitkár úr által elmondottakra is, hogy átfogja-e a tudata ezeknek a gyermekkorú elkövetőknek, hogy ők mit tesznek, illetve belátják-e a társadalomra való veszélyességét. Én azt gondolom, hogy egy kirívóan erőszakos bűncselekménynél már egy 10 éves gyermeknek is be kell látnia, hogy nem szabad, mondjuk, késsel levágni a másik gyerek ujját - ez most egy rossz példa, de egy példa -, tehát hogy ilyenfajta erőszakos bűncselekményeket nem lehet elkövetni. Tehát ezt mindenképpen átfogja a tudata a 12 éves korúnak is, hogy ő a társadalomra való veszélyes cselekményt követett el. Márpedig az elmúlt tíz évben semmiféle olyan garanciát nem kaptunk, ami alapján javulna a helyzet a 14 év alatti bűnelkövetők esetében, és ebben az esetben pedig álláspontunk szerint szükséges az, hogy ők is büntethetőek legyenek 12 éves kortól legalább.
Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik padsoraiból.)