DR. BÁRÁNDY GERGELY (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Egy megjegyzésként, azért, hogy a jegyzőkönyv ezt rögzítse, szeretném a mi nemtetszésünket kinyilvánítani a vonatkozásban, hogy a levezető elnökön, a jegyzőn és természetesen az államtitkár úron kívül, aki a kormányt képviseli, egyetlenegy fideszes képviselő sem tartózkodik a teremben a Btk. részletes vitájánál. Egy új kódex részletes vitáján nincs olyan fideszes vagy KDNP-s képviselő, aki itt a teremben ülne, hogy meghallgassa a vitát vagy hozzászóljon ahhoz. (Taps.)

(11.10)

Tisztelt Képviselőtársaim! Először az összes módosító javaslattal kapcsolatban, illetve a részletes vita menetével kapcsolatban jegyeznék meg pár gondolatot, majd természetesen szólok egy-két konkrét javaslatról bővebben, a jelen felszólalásomban a 15., az 59. és a 60. ajánlási pontokban szereplő módosító javaslatokról.

A büntető törvénykönyv kodifikációs folyamatában kaptunk egy olyan ígéretet a kormány részéről, hogy majd komolyan veszik a véleményünket, komolyan fogják venni a módosító javaslatainkat. Mi előzetes álláspontot küldtünk be a szakmai vita szakaszában is. Tegnapig a törvényalkotás menete úgy folyt, ahogy annak folynia kellett, mi is konstruktívan vettünk részt a vitában, a kritikai megjegyzéseink mellett kiemeltük a törvénykönyv erényeit, szakmai indítványokat fogalmaztunk meg, és kinyilvánítottuk, hogy szívesen veszünk részt az egyeztetés folyamatában.

Tegnap azonban ez a folyamat megbicsaklott az alkotmányügyi bizottság ülésén. A javaslatok körülbelül kétharmad részét még rendes menetben tárgyaltuk, valódi szakmai vita bontakozott ki, azonban ekkor Vas Imre képviselőtársunk azt javasolta, hogy frakciónként összesen két perc álljon rendelkezésre a vitában való részvételre, a hozzászólásra. Vas Imre egyébként természetesen most sincs itt, hogy érdemi hozzászólásokat tegyen, akkor sem tette, de a Fidesz ügyeletes ügyrendkirályaként - ahogy ezt egyébként szokta, amikor ő vagy fideszes képviselőtársai megunja a vitát - most nem a vita lezárására tett indítványt, hanem a képviselői hozzászólások korlátozására. Úgy tűnik, a Fidesz eddig bírta a vitát, hiszen a képviselők megszavazták ezt az indítványt, megszavazták annak ellenére, hogy a bizottság kormánypárti elnöke kifejezetten kérte képviselő urat arra, hogy vonja vissza ezt a javaslatát. Képviselőtársaim, ez természetesen a mi hozzáállásunkat is meg fogja változtatni a vitában.

A bizottsági ügyrendi javaslat bizonyította azt, hogy önök valójában nem kíváncsiak a véleményünkre, még meghallgatni sem akarják azt, nemhogy megfogadni. Államtitkár úr ígéretet tett arra, hogy a kormány komolyan veszi majd a módosító javaslatainkat, ennek megfelelően nyújtottuk be, azt gondolom, jó színvonalon azokat. Ehhez képest a közel hatvan ajánlási pontban foglalt szocialista javaslatok közül egy olyat támogatott a kormány a tegnapi bizottsági ülésen, amely egyébként szó szerint megegyezik egy fideszes képviselő javaslatával - teljes értékű kompromisszumkészségnek azért ezt nem tudnám tekinteni -, illetve egy másikat, amely egy részletkérdést szabályoz - ez a 60. ajánlási pontban szerepel, Ipkovich képviselőtársam javaslata -, amely kitiltás esetén nemcsak egy településről, hanem egy település részéről is lehetővé tenné, hogy kitiltsa a bíró az elítéltet.

Azt gondolom, tisztelt képviselőtársaim, hogy ez azért soványka gesztus a legnagyobb ellenzéki pártnak abban az esetben, amely esetben a kormány hangoztatja azt, hogy a kompromisszumra kész és nyitott. Egyetlenegy módosító javaslatunkat támogatta, egyetlenegy olyat, ami marginális jelentőségű, de egyetlen számunkra igazán fontos javaslatot sem; olyat sem, megjegyzem, amely egyáltalán nem ellentétes a Fidesz által megfogalmazott büntetőjog-politikai elvekkel. Hogy csak egy példát mondjak arra, mennyire kompromisszumképtelen a kormány. Nem hiszem azt, hogy például - és tényleg egy példát emelek ki, ami nekünk és a választóink egy részének igen fontos - az 59. ajánlási pontban szereplő, állattartástól eltiltás nevű szankció bevezetése ellentétben áll a Fidesz büntetőpolitikai elveivel, de még ezt sem támogatták.

Azt gondolom, tisztelt képviselőtársaim, hogy a módosító javaslatokon túl a Fidesz egyetlen szakmai érvünket sem fogadta el a bizottsági ülésen. Az ígéretekkel ellentétben egy javaslatot leszámítva arra sem kaptunk biztatást, hogy esetlegesen egy kapcsolódó módosító javaslattal javított változatot támogatnának. Lehet ezt csinálni, képviselőtársaim, lehet ezt csinálni, tisztelt államtitkár úr, lehet erőből politizálni, csak akkor azt mondja meg, legyen szíves, hogy miért kell az ellenzéktől konstruktivitást kérni, miért kell hitegetni azzal, hogy hajlandók az egyeztetésre. Ez a Fidesz konstruktivitása és kompromisszumkészsége. A további munkához mi is ennek szellemében állunk hozzá. Egy képviselővel biztos bővült azoknak a köre, akik a jövőben nem hiszik majd el, hogy valódi egyeztetést akarnak, s aki ennek szellemében végzi majd a képviselői munkáját.

Tisztelt Államtitkár Úr! A kormány megint átverte az ellenzéket és az MSZP-t támogató embereket, ezért mi a továbbiakban nem hiszünk önöknek. Egy módosító javaslatunkhoz sem kérünk támogatást, de beszélni fogunk róla, mert az érvek segítséget nyújtanak majd munkatársainknak, amikor eljön annak az ideje, hogy a miniszteri indokolást megírják. Egy dolog biztos, tisztelt államtitkár úr... (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret leteltét.) Egy perc hosszabbítást kérek, elnök úr.

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage