DR. VARGA LÁSZLÓ (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Frakcióm képviselői több módosító indítványt is beadtak a törvénytervezethez. Én a 70., 71., 78., 83., 84. ajánlási pontok alatt szereplő javaslatokra szeretnék utalni első körben, amelyek mind-mind azt a célt szolgálják, hogy a munkaerőpiac rugalmasságát ne csak a munkáltatók szempontjából lehessen értelmezni, ahogy önök tették ezt a munka törvénykönyvének a vitája során és most e jogszabály kapcsán is. Ezek a javaslatok a próbaidő igazságosabbá tétele, a munkavállaló szempontjából is megfelelővé tételére vonatkoznak, a szabadság kiutalására vonatkoznak, illetve a szakszervezeti tisztségviselők védelmével kapcsolatosak.

E módosító javaslatok indokaként el lehet mondani azt, hogy a világon mindenhol a munkaügyi szabályozás, a munka törvénykönyve tulajdonképpen azért létjogosult és azért létezik, merthogy a munkaerőpiacon a munkáltatók és a munkavállalók viszonya kiegyensúlyozatlan. Egy munkáltató nyilván a helyzetéből kifolyólag fő szabály szerint előnyösebb helyzetben van, az érdekérvényesítése erőteljesebb, és a munkaügyi szabályozás célja az, hogy a munkavállalók is legalább valamelyest egy egyenlőbb helyzetben mindenféle védelmet megkapjanak az állam segítségével, a jogalkotás eszközével. Na, most az a folyamat, amit önök már a munka törvénykönyve elfogadása során, láthattuk, hogy felvállaltak, nem ezt a célt szolgálja. A rugalmasságot a munkáltatók szempontjából értelmezi kizárólag, és a magyar munkavállalókat nehezebb helyzetbe hozzák.

Nem hallottuk még az önök érveit ebben a vitában. Én arra kapacitálnám önöket, hogy szálljanak be a vitába, és védjék meg a szabályozásukat.

Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage