PÁL BÉLA (MSZP): Köszönöm szépen az elnök úr nemes gesztusát. Valóban így történt, mint ahogy említette. Hadd köszönjem meg Kara Ákosnak is azt a javaslatát, amely a kapcsolódó módosító indítványra vonatkozik. Fontos törvényjavaslatról van szó, tényleg egyáltalán nem mindegy, hogy meddig lehet ezeket az indítványokat benyújtani.

Néhány dologgal még hadd foglalkozzam, amire az előbb nem volt idő, ez az ajánlás 6., 7., illetve 8. pontjait érinti. Az ajánlás 6. pontjában képviselőtársaimmal együtt a törvényjavaslat 3. § (1) bekezdésének elhagyását javasoljuk, azért, mert úgy ítéljük meg, hogy a munkáltató és a munkavállaló között a tájékoztatásnak folyamatosnak kell lennie. Ebből kiindulva viszont ez a 15 napos munkáltatói tájékoztatási kötelezettség véleményünk szerint igen szűk, és nem minden esetben biztosít kellő felkészülési időt a munkavállalók számára.

Az ajánlás 7. pontjában a 3. § (2) bekezdésének az elhagyását javasoljuk, mert a munkavállalókra nézve abban az esetben, hogyha a gazdasági egység átvételére kerül sor, aránytalanul nagy sérelemmel járna ennek a paragrafusnak az elfogadása.

És ugyanígy a törvényjavaslat 3. § (3) bekezdését is ezért javasoljuk elhagyni, mert átvétel esetén nem védi kellő mértékben a munkavállalói érdekeket.

(9.30)

Az ajánlás 27. pontjában olyan rendelkezés található, amely a munkavállalók egyes csoportjainál keresetcsökkenést is eredményezhet, éppen ezért itt a 9. § (1) bekezdésének a teljes elhagyását javasoljuk ebben a pontban. Ugyanúgy a 9. § (2) bekezdésének elhagyását is javasoljuk, hiszen itt is ugyanaz a helyzet állhat elő, ha a munkavállalók egyes csoportjainál ez a paragrafus érvényben marad, keresetcsökkenést eredményezhet, valamint ez a 9. § (3) bekezdésére is vonatkozik, amely az ajánlás 30. pontjában szerepel. Itt tehát szintén a hivatkozott bekezdés elhagyását javasoljuk, mivel nagyon fontos, hogy a munka törvénykönyvének ezen rendelkezései ne járjanak automatikusan keresetcsökkenéssel a munkavállalók esetében. Ugyanez vonatkozik a 9. § (4) bekezdésére is.

Az ajánlás 40. pontjában pedig a szakszervezeti tisztségviselők védelme érdekében nyújtottunk be módosító indítványt. A szakszervezeti tisztségviselők védelméről szóló rendelkezések között itt például a törvényjavaslat 14. § (1) bekezdésénél indokolatlannak ítéljük, hogy a védettségük ilyen formában szűnhessen meg vagy alakulhasson át, amelyre a törvény 2012. június 30-a napját alkalmazza határidőnek, és ennek az elhagyását javasoljuk.

Úgy, ahogyan Kiss Péter képviselő úr az előbb már hosszan és megfelelő alapossággal beszélt róla, indokolatlannak tartjuk a kollektív szerződés hatályának a korlátozását is. A kollektív szerződések lejárta után tartanánk csak szükségesnek és indokoltnak azok újratárgyalását. A törvényjavaslatban itt az szerepel, hogy 2013. január 1-jenapján hatályát veszítik azok a kollektív szerződések, amelyeket korábban kötöttek. Erre az a javaslatunk, hogy a szerződéskötés lejártáig maradjanak ezek érvényben, hiszen indokolatlan a kollektív szerződés hatályának ilyen tartalmú módosítása.

Köszönöm szépen képviselőtársaim megtisztelő figyelmét. Ezek a módosító indítványok, amelyeknél felsoroltam az ajánlási pontokat, és természetesen utaltam a tartalmukra is, mind-mind azokat a témákat erősítik és támasztják alá, amelyekről Kiss Péter képviselőtársam beszélt. Így tehát tisztelettel kérem önöket, hogy a vita és a szavazások során támogatni szíveskedjenek.

Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps az MSZP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage