PÁL BÉLA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Fontos javaslatot tárgyal a tisztelt Ház, és mint ahogy a törvényjavaslat indoklásában is szerepel, a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi törvény rendelkezései értelmében a munka törvénykönyvéhez kapcsolódó módosító és átmeneti rendelkezésekről önálló törvény rendelkezik. Ez a javaslat pedig a törvényi rendelkezés végrehajtását szolgálva tartalmazza mindazokat a szabályokat, amelyek részben a 2012. július 1-jén hatályba lépő, az új szabályozásra való áttérés menetét, részben pedig a munka törvénykönyve által érintett egyéb törvények módosítását célozzák. Utóbbi körében - folytatja az indoklás - összesen 66 érintett törvény módosítása szükséges, azzal, hogy számos törvény esetén csak szövegcserés módosításra vagy az új jogszabályi hivatkozások megjelölésére kerül sor.
Két előzetes megjegyzésem hadd legyen, még mielőtt a módosító indítványainkkal foglalkoznék. Az egyik megjegyzésem arra vonatkozik, hogy abban a tekintetben következetes a kormány, hogy ezen törvényjavaslat benyújtását sem előzte meg egyeztetés az érdek-képviseleti szervezetekkel, úgyhogy olyan módon került benyújtásra, hogy ezt nem egyeztették széles körben, mint ahogy ez szükséges lett volna.
Hiszen az, hogy milyen munka törvénykönyve születik és milyen rendelkezéseket tartalmaz, azt gondolom, hogy nagymértékben kihat majd a gazdaság szereplőire is, nemcsak a munkavállalókra, hanem a munkáltatókra is, hiszen a jelenlegi körülmények között, amikor gazdasági válság sújtja Magyarországot is, egyáltalán nem mindegy, hogy a munkavállalók mennyiben érzik védettnek magukat, és mennyiben erősödik bennük az az érzés, hogy munkáltató és munkavállaló együtt érdekelt egy-egy cég, egy-egy vállalkozás sikerében. Azt gondolom, hogy ez a gazdasági növekedés kulcsa, hiszen nálunk fejlettebb gazdaságok példája is azt mutatja, hogy ott sikerül elindítani a növekedést, ahol erős a tulajdonosi tudat, nemcsak a munkáltató, hanem a munkavállaló részéről is. Tehát ebben a tekintetben vizsgáltuk a törvényjavaslatot.
Ezért tehát támogatjuk azt a módosító javaslatot is, amely arra vonatkozik és azt célozza, hogy ez a módosítás, amely június 1-jén került a tisztelt Ház elé, és július 1-jétől máris hatályba lép, ez egy nagyon gyors hatályba léptetés, itt érdemesebb lett volna több időt hagyni.
Képviselőtársaimmal együtt az ajánlás 1. pontjában pontosítást fogalmaztunk meg, amely szerint a törvényjavaslat 2. §-ának (1) bekezdése pontosításra kerülne. Hiszen ez a bekezdés, azzal ellentétben, amelyről szóltam, azt tartalmazza, hogy a munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvényt a törvény eltérő rendelkezése hiányában a hatálybalépésekor fennálló jogviszonyokra tekintettel is alkalmazni kell. Úgy tűnik, minthogyha a munka törvénykönyve rendelkezéseit a hatálybalépése után létrejövő jogviszonyok tekintetében nem kellene alkalmazni, ezért szükséges tehát az a szövegpontosítás, amelyet az ajánlás 1. pontjában megfogalmaztunk.
Fontosnak tartjuk azt is, amelyet a 10. pontban fogalmaztunk meg képviselőtársaimmal együtt, amely a próbaidő meghosszabbításával kapcsolatos. Már a munka törvénykönyvének a vitája során és most az általános vita során is elmondtuk azt, hogy a próbaidő meghosszabbításának lehetősége a munkavállalókra nézve kedvezőtlen hatást is kiválthat, és egyes esetekben bizony-bizony alkalmas lehet a munkáltatói visszaélésekre. Így tehát a törvényjavaslat 4. §-ának (2) bekezdését az alábbiak szerint módosítanánk: a próbaidő csak a munka törvénykönyve hatálybalépését követően kötött munkaszerződés esetén köthető ki határozott időre.
Fontosnak tartjuk azt a módosító indítványunkat is, amely a tanulmányi szerződésekkel kapcsolatos, és amely arra vonatkozik, hogy az új munka törvénykönyve hatálybalépése előtt megkötött tanulmányi szerződések tartalmát nem célszerű a megkötésük után módosítani, hiszen ez az intézkedés szintén bizonyos esetekben akár negatívan is érintheti a munkavállalókat. Erről szól az ajánlás 12. pontjában megfogalmazott módosító indítványunk.
Azt gondoljuk, hogy az ajánlás 11. pontjában szereplő módosító indítványunk, amely azt célozza meg, hogy a törvényjavaslat 4. § (3) bekezdésének elhagyását javasoljuk, azért, mert ez a jelenlegi hatályos munka törvénykönyvét visszamenőleges hatállyal módosítja, és a rendelkezés elfogadása a polgári törvénykönyv szerinti szerződésszabadság megtartását, betartását kérdőjelezné meg.
Végezetül - még az idő lejárta előtt - két paragrafus, két bekezdés elhagyását javasoljuk, a 7. § (1) bekezdését, amely visszamenőleges hatállyal módosítaná a munka törvénykönyvét a munkaviszony megszűnésének feltételeire és jogkövetkezményeire, valamint a 6. § (1) bekezdését, amely az ajánlás 14. pontjában szerepel, amely a hátrányos jogkövetkezmények alkalmazására a munkavállaló kötelezettségszegésének időpontjában hatályos rendelkezésekkel foglalkozik, mindezt annak érdekében, hogy pontosabb és a munkavállalókra nézve kedvezőbb legyen a szabályozás.
Köszönöm megtisztelő figyelmüket, kérem az idézett módosító indítványokat támogatni szíveskedjenek. Köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiban.)