DR. SZALAY PÉTER (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! Az előterjesztés kitűnő, alapos, szakszerű, és nagyon örülök én is ellenzéki képviselőtársaimhoz hasonlóan, akik kifejezték örömüket, miszerint konszenzus tűnik kibontakozóban az előterjesztéssel kapcsolatban.

Az előterjesztést illetően egy keskeny szeletre szeretném felhívni a figyelmet: a GMO-szennyezett élelmiszerek vonatkozásában szeretnék szólni. Ugyanis, mint tudjuk, ezek a szennyezett élelmiszerek, ha bekerülnek az állatok szervezetébe, amikből aztán készítenek különféle élelmiszer-készítményeket, vagy a szójába belekerülnek, amit szintén feletetnek állatokkal, az ezekből készült készítmények, élelmiszer-készítmények tartalmazzák a GMO-szennyeződést.

A GMO-szennyeződésről volt Kanadában egy olyan kutatás, ami kimutatta, hogy a méhlepényen keresztül is átmegy, tehát a következő generáció is megkapja a szervezetében a szennyeződést. Minden példa végül is egy kicsit túlzó, de ha figyelembe vesszük, hogy a Monsantónak és társainak milyen hihetetlen pénzösszegek állnak a rendelkezésére, nagyon könnyű találni olyan tudóscsoportot, amelyik kimutatja, hogy az illető termék nem káros hatású az emberi szervezetre. Erre a példa az, hogy ha veszünk 30 fehér egeret, és etetjük őket több generáción keresztül, és egyik sem pusztul bele ebbe, akkor ki lehet mondani, hogy kérem szépen, akkor ember ezt nyugodtan fogyaszthatja, ez nem káros termék. Viszont, ha arra gondolunk, hogy a vietnami háború idején a dzsungelt bombázták olyan szerrel, ami kiirtotta a növényzetet, akkor abban a pillanatban senki nem merte volna kimondani, hogy ez a szer, amit most a dzsungel kapott és amitől a növények kipusztulnak, a generációk során nem okoz semmiféle fejlődési rendellenességet az embereknél. Ezt senki nem merte volna állítani. Tehát igazából nagyon nehéz azt mondani ilyen kutatásokkal, hogy olyan szerek, amelyek átmennek a méhlepényen és öröklődnek, azok a következő generációknál semmit nem okoznak. Ezt lehet, hogy 10 vagy 15 év múlva merhetjük csak kimondani.

Igazából itt nagyon fontos a határérték kérdése. Államtitkár úr szíves figyelmét arra hívnám fel: úgy tűnik, jó lenne, ha lehetne csökkenteni azt a határértéket, amit a törvény előír. Ez nagyon kívánatos volna, és akár ezt is kötelezően feltüntetendőnek tartanám, hogy akár nyomokban is az élelmiszer tartalmaz-e GMO-szennyeződést, tudniillik a fogyasztónak jogában áll tudnia azt, hogy van-e, az élelmiszerben van ilyen, és ehető vagy nem ehető, és legyen joga választani, hogy akar-e GMO-szennyezett terméket fogyasztani vagy nem óhajt.

Tehát azt kívánnám, hogy az ellenőrzést fokozott mértékben terjesszük ki erre is, és igenis, szigorú büntetéseket kell kiszabni a GMO-szennyezett termékek vonatkozásában, és azokra, akik ezeket a határértékeket túllépik, nem tartják be, avagy a fennálló törvényi rendelkezésekkel ellentétesen működnek.

Köszönöm szíves figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage