VARGHA TAMÁS (Fidesz): Köszönöm a szót. Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A Belügyminisztérium 2012. február 17-én terjesztette be az Országgyűlés elé az egyes migrációs tárgyú törvények módosításáról szóló T/5948. számú törvényjavaslatot. Az előterjesztés szükségességét a 2011. május 11-i európai parlamenti és tanácsi irányelv átültetéséből fakadó jogharmonizációs teendők indokolják. A fenti irányelv a harmadik országok huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező állampolgárainak jogállásáról szóló tanácsi irányelv módosításával kiterjesztette az irányelv személyi hatályát a nemzetközi védelmet élvező személyekre. Az elérni kívánt cél tehát mindezek alapján az, hogy a nemzetközi védelmet élvező személyek számára, amennyiben egy másik uniós tagállamban már huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkeznek, lehetővé váljon a huzamos tartózkodói jogállást biztosító engedély, az EK-letelepedési engedély, illetve az ideiglenes letelepedési engedély megszerzése.
A huzamos tartózkodói jogállást igazoló letelepedési engedély birtokában gyakorolható, az Unión belüli mobilitás esetén kiállítandó ideiglenes letelepedési engedély jelenleg is megszerezhető engedélytípus a harmadik országbeli állampolgárok számára. Az irányelv hatályának azonban a nemzetközi védelmet élvező személyekre, menekültekre vagy oltalmazottakra történő kiterjesztése az idegenrendészeti nyilvántartás, valamint a személyi adat- és lakcímnyilvántartás fejlesztését vonja maga után. Az irányelv magyar jogrendbe történő átültetésének határideje 2012. május 20-a. A módosítást az is indokolja továbbá, hogy az Európai Bizottság 2011. szeptember 28-án jelentést fogalmazott meg az Európai Parlamentnek és Tanácsnak a harmadik országbeli, huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező állampolgárainak jogállásáról szóló 2003/109/EK tanácsi irányelv alkalmazásával kapcsolatosan is. Ebben néhány ponton, így például a büntetlen előélet igazolása és az erkölcsi bizonyítvány mint befogadási feltétel meghatározása vonatkozásában a magyarországi átültetés tekintetében hiányosságokat fogalmaz meg. Mindezek alapján az idegenrendészeti jogszabály módosítása is szükségessé váló feladat.
Tisztelt Országgyűlés! Az Európai Bizottság a harmadik országok illegálisan tartózkodó állampolgárainak visszatérésével kapcsolatban elkészítette a jogszabály hazai átültetését vizsgáló jelentését. A tagállamokban használt közös normákról és eljárásokról szóló úgynevezett visszatérési irányelv jogharmonizációja vonatkozásában bizottsági jelentés készült, amely szintén indokolja a hazai szabályozás korrekciójának szükségességét. A tavalyi év során Magyarországon megvalósult a harmadik országbeli állampolgárok magas szintű képzettséget igénylő munkavállalás céljából történő belépésének és tartózkodásának feltételeiről szóló 2009. május 25-i 2009/50/EK számú tanácsi irányelv átültetése. Az átültetés során, az Európai Bizottság felé elküldendő megfelelési táblázat véglegesítésekor azonban bizonyos esetekben megállapítást nyert a hazai rendelkezések egyes hiánya, amely miatt az átültetés tartalmi felülvizsgálata során készült jelentésében hazánkat az Európai Bizottság elmarasztalta. Ennek megfelelően ugyancsak szükségessé vált a feltárt hiányosságok mielőbbi orvoslása és egyben az előttünk fekvő törvényjavaslat mihamarabbi elfogadása.
Tisztelt Képviselőtársaim! Összefoglalóan tehát elmondhatjuk, hogy a javaslat az európai uniós jognak történő megfelelés mellett javítja a magyar migrációs joganyag koherenciáját, növelve ezzel a jogbiztonságot és megkönnyítve a legális migrációt, ezen belül is különös tekintettel a huzamos tartózkodási engedéllyel rendelkező, nemzetközi védelmet élvező személyek tagállamokba történő beilleszkedését. Ez utóbbi szemponton keresztül a törvényjavaslat erősíti a gazdasági és a társadalmi kohéziót is. A jogharmonizációs célú előterjesztés elmaradása vagy késedelmes megvalósítása az uniós jog megsértését és végeredményben a Magyarországgal szembeni kötelezettségszegési eljárás megindítását is eredményezheti.
Mindezek alapján a Fidesz-KDNP-frakciószövetség nevében a jogharmonizációs célú módosításra vonatkozó törvényjavaslatot támogatásra alkalmasnak találom, és a tisztelt Háznak elfogadásra javasolom.
Köszönöm megtisztelő figyelmüket. (Taps a kormánypártok soraiban.)