ÉKES ILONA, az emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottság előadója: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyűlés! Ezúton tájékoztatom a tisztelt Házat, hogy az Országgyűlés emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottsága a T/5948. számon benyújtott egyes migrációs tárgyú törvények jogharmonizációs célú módosításáról szóló törvényjavaslatot megtárgyalta, és azt általános vitára alkalmasnak tartotta.
A menekültügy hangsúlyos emberi jogi kérdés, amely egyben Magyarországnak történelmi kötelezettsége - gondolok itt elsősorban az 1956-os magyarok külföldi országokba történő befogadására -, hogy példamutatóan járjon el. Az alapjogok lehető legteljesebb mértékű tiszteletben tartásával, ahogyan az alaptörvény fogalmaz, az ember sérthetetlen és elidegeníthetetlen alapvető jogait tiszteletben kell tartani, védelmük az állam elsőrendű kötelezettsége. A megfogalmazás egyértelmű: ezen alapvető jogok tekintetében nemcsak a magyar állampolgárokról, hanem minden emberről rendelkezünk, mint ahogyan a "Szabadság és felelősség" rész IV. cikke is: mindenkinek joga van a szabadsághoz és a személyi biztonsághoz.
A menedékjogról pedig az alaptörvény ugyanezen fejezetének XIV. cikke rendelkezik, ha úgy tetszik, ezen alapelvek mentén kell eljárnunk a törvényhozás során; a Magyarország területén tartózkodó külföldit csak törvényes határozat alapján lehet kiutasítani; tilos a csoportos kiutasítás. Senki sem utasítható ki olyan államba, vagy nem adható ki olyan államnak, ahol az a veszély fenyegeti, hogy halálra ítélik, kínozzák vagy más embertelen bánásmódnak, büntetésnek vetik alá. Magyarország, ha sem származási országuk, sem más ország nem nyújt védelmet, kérelemre menedékjogot biztosít azoknak a nem magyar állampolgároknak, akiket hazájukban vagy a szokásos tartózkodási helyük szerinti országban faji, nemzeti hovatartozásuk, meghatározott társadalmi csoporthoz tartozásuk, vallásuk, illetve politikai meggyőződésük miatt üldöznek, vagy az üldöztetéstől való félelmük megalapozott.
Természetesen vannak olyan országok, ahol ezek az üldözések mindennaposak, ezekből az államokból menekülők közül sokan reményként tekintenek Magyarországra, tényszerűen egy helyre, ahol a demokratikus elvek és az emberi jogok érvényesülnek. Ezt, úgy vélem, a kanadai bevándorlási hivatalnak is a figyelmébe ajánlhatnánk, ahogyan a mostani törvénymódosítást is, amely jogharmonizációval az alapjogok még szélesebb körű érvényre juttatását szolgáljuk. Ehhez kérem az Országgyűlés képviselőinek támogatását.
Köszönöm, hogy meghallgattak. (Taps a kormánypártok soraiban.)