DR. BUDAI GYULA vidékfejlesztési minisztériumi államtitkár: Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársam! A mi kettőnk igazsága nem áll messze egymástól, úgy gondolom, és ha ön is úgy gondolja, akkor szerintem egy dologban megállapodhatunk: évek óta én vagyok az a személy, aki valóban kíméletlen harcot folytat mind a földspekuláció, mind pedig a jogszabályellenes földértékesítés ellen. Én nem parlamenti képviselőként kezdtem el ezt a munkát. Képviselőtársam tudja, de sokan nem tudják, hogy az elmúlt kormányzati ciklusban én voltam az a személy, akit a Magosz az NFA ellenőrző bizottságába delegálhatott, és ott közvetlenül beleláthattam azokba a földértékesítésekbe, illetőleg a spekulatív célú pályázati kiírásokba, amelyek, azt gondolom, az elmúlt időszakban jelentős vihart, illetve port kavartak Magyarországon. Abban is egyetértünk, hogy Magyarországon valóban a mezőgazdaság a kitörési pont. Én magoszos vezetőként évek óta azt mondom, hogy a magyar agrárium az, amely a válságból ezt az országot kivezeti és kihúzza.
Természetesen azokat a szabályokat, amelyek ebben a körben meghozandók, együtt kell megalkotnunk. Én itt tegnap több felvetett kérdésre elmondtam, hogy soha nem szeretnék olyan földértékesítési gyakorlatot, soha nem szeretnék olyan pályázati rendszert, mint amelyet az előző kormányzat idején az NFA folytatott. Ez a pályázati rendszer, amely az előző kormányzat idején meghonosodott, kifejezetten egy klientúrához kapcsolható, célirányosan meghirdetett földterületek értékesítésére, illetve bérbeadására vonatkozott. Olyan, eddig számunkra ismeretlen fogalmakat hoztak létre, amelyek valóban azt eredményezték, hogy a helyben lakó, élethivatásszerűen mezőgazdasággal foglalkozó családi gazdálkodók nem juthattak földhöz. Kitalálták a pályázati egység fogalmát, amely azt jelenti, hogy ha két-három személy összeáll, akkor egy nagyobb területre tudnak pályázni, ezáltal kizárják a helyben lakó családi gazdálkodókat, aminek egyébként számomra egyetlen racionális érve volt az, hogy jelen pillanatban 300 hektár az a maximum, amelyre egy pályázó pályázhat, ha az értékesítési egységek során minél többen álltak össze, annál nagyobb területre tudtak pályázni. Olyan strómanokon, anonim személyeken keresztül nyertek meg több ezer hektáros területeket, amely vonatkozásában az elmúlt időszakban valóban ádáz küzdelmet folytattunk, és képviselőtársamnak abban valóban igaza van, hogy ezeket a problémákat, vagyis a mezőgazdaságnak ezt a részét csak jogi eszközökkel tudjuk szabályozni.
(9.40)
Én egyet tudok önnek innen garantálni: én eddig is megtettem mindent, és ezután is meg fogok tenni mindent azért, hogy a magyar termőföld ne lehessen spekuláció, és ne lehessen egyéb olyan ügyeskedés célja, mint amit az előző kormányzathoz kapcsolódóan rendszeresen feltártunk.
Én ezért azt gondolom, hogy az elmúlt kormányzati ciklusban születtek olyan döntések, amelyek jó irányba vitték ezt a dolgot. De ne felejtsük el, 2010-ben a földtörvény módosításával az államnak elővásárlási joga lett azokra a területekre, amelyeket a jogszabály meghatározott. Ezzel azt a spekulatív földszerzést próbáltuk kivédeni, hogy a külföldi befektetők, akikről képviselőtársam beszélt, hogy ugrásra készen állnak... - valóban léteznek ilyen külföldi befektetők, akik csak spekulatív céllal szeretnének földet vásárolni Magyarországon, és majd amikor a moratórium megszűnik és a föld ára az európai uniós földárakhoz kapcsolódva kiegyenlítődik, akkor jelentős extraprofittal kívánják ezt továbbadni.
Hogy az államnak elővásárlási joga van, ez jelentősen csökkenti ezen spekulatív céllal földet vásárolni kívánó személyek körét. Ugyanakkor azt gondolom, hogy az a 3 éves moratórium, amelyet az Európai Bizottságnál sikerült kiharcolnunk, amely lehetőséget ad arra, hogy a földnyilvántartást végre rendbe szedjük, tisztázzuk az eddig kétes viszonyokat (Az elnök a csengő megkocogtatásával jelzi az időkeret lejártát.), akár az osztatlan, akár más vonatkozásában, egy nagyon jó iránynak mondható.
Igen, képviselőtársam, egyetértek, hogy mind a földértékesítési, mind pedig az ehhez kapcsolódó szabályokat együtt kell megalkotnunk. Én úgy gondolom, hogy ebben a ciklusban a parlament elé kerülő új földtörvényben erre lehetőség van, és ott le tudjuk rögzíteni azokat a főbb sarokpontokat, amelyek azokat az ön által felvetett problémákat ki fogják zárni.
Köszönöm szépen. (Taps a kormányzó pártok padsoraiból.)