OSZTOLYKÁN ÁGNES (LMP): Köszönöm szépen, elnök úr. Tisztelt Képviselőtársaim! Tisztelt Ház! A Lehet Más a Politika népszavazást kezdeményezett. Eljött a pillanat, hogy visszaszerezzük a munkavállalók, munkanélküliek, diákok és nyugdíjasok jogait. Nemet kell mondanunk a kormány megszorító intézkedéseire. A népszavazás egy komoly lehetőség, egy olyan eszköz, amivel igazi beleszólást biztosíthatunk az állampolgároknak az őket érintő döntésekbe. Az LMP népszavazási kérdései arról szólnak, hogy merre menjen az ország. Fontos kérdés, hogy kiszolgáltatottan akarunk-e élni munkavállalóként, vagy mi lesz a gyermekeink jövőjét biztosító oktatással.
Az elmúlt időszakban szakmai szervezetek, civilek, szülők, diákok és hallgatók tömegesen kritizálták a kormányt azért, mert szétveri az oktatást, tovább fokozza a hátrányokat, a rendszer pozitívumait pedig megsemmisíti. A közoktatást érintő számtalan negatív intézkedés egyike a tankötelezettség 16 éves korra való leszállítása. A mi egyik népszavazási kérdésünk a 18 éves korra való visszaállításról szól. A szakmai szereplők és mi magunk is mélyen meg vagyunk győződve arról, hogy súlyosan káros társadalmi következményekkel jár a kormány meggondolatlan, lobbiérdekek által vezérelt lépése. Az a kormányzati szlogen, miszerint így majd hamarabb munkába mehetnek a fiatalok, akik amúgy csak feleslegesen nyűglődnének még két évet az iskolapadban, nem több, mint puszta hazugság; de egyébként jól jellemzi a kormány hozzáállását az oktatási problémákhoz.
Komolyan gondolja bárki is, hogy 16 évesen, érettségi és megfelelő képzettség nélkül lesz esély elhelyezkedni a legális munkaerőpiacon? A gazdasági válság miatt és az előző és a mostani kormányzat tevékenységének köszönhetően ez még érettségivel sem egyszerű. Magyarázattal szolgál viszont az oktatási kormányzat eltitkolt, de pár napja mégis nyilvánosságra került hatástanulmányának egy részlete.
Tisztelt Államtitkár Asszony! Ez az a tanulmány, amit tavaly ön letagadott, egészen addig, amíg ki nem derült, hogy ezt ön is aláírta. Ez a dokumentum többek között végigveszi az oktatást érintő megszorító lépéseket, hogy mi mekkora pénzkivonással és mekkora pedagóguselbocsátással jár. Ilyen elem a tankötelezettség leszállítása is, amitől önök 2015-ig 73 milliárd forint megtakarítását várják. Az anyag szerint ugyanis ez a lépés közel 70 ezer diák érettségi előtti lemorzsolódásával jár, ami 5 ezer tanár munkáját tenné feleslegessé. Gyerekek lemorzsolódásán és tanárok kirúgásán spórolna a kabinet? 70 ezer diákról mondanának le, és engednék őket ki a nyílt munkaerőpiacra, a biztos munkanélküliségbe. Ezzel szemben ön a napokban, brüsszeli magyarázkodása során többek között azt találta mondani, idézem: "Ennek a lépésnek nem lesz hatása az iskolaelhagyók számára, és ezt a statisztikák is bizonyítják." Akkor melyik statisztika hazudik, tisztelt államtitkár asszony? Az ön által aláírt tanulmány statisztikája, vagy az, amire éppen Brüsszelben hivatkozott?
Elég volt a kettős beszédből! Az LMP egy diákról sem mondana le 18 éves kora előtt. A mi népszavazásunk megakadályozná az ezzel járó forráskivonást a közoktatásból, az 5 ezer pedagógus elbocsátását. Továbbá a népszavazás megelőzné azokat a súlyosan káros társadalmi folyamatokat is, amiket ez a rossz lépés generálhat. Az, hogy a Fidesz-KDNP tálcán kínálná a 16 éves diákoknak az oktatásból való kilépést, hosszú távon súlyos kiadásokkal jár. Az államtitkár asszony által szignált hatástanulmány is felhívja a figyelmet arra a veszélyre, ami akkor fenyeget, ha több tízezer iskolázatlan diákot zúdítunk a munkaerőpiacra. Ezeknek a fiataloknak a döntő többsége nem fog tudni elhelyezkedni. Az ő segélyezésük, illetve értelmetlen közmunkákban való részvételük éves szinten több tíz milliárd forintjába kerül majd az adófizetőknek. Emellett hasonló nagyságrendű bevételtől esik el a költségvetés, hiszen érettségivel és megfelelő képzettséggel nagyobb eséllyel tudnának elhelyezkedni, és tudnának szerepet vállalni a közterhek viselésében is.
Éppen ezért mi eltökéltük, hogy népszavazással állítjuk vissza a 18 éves korhatárt. Nem is tehetünk mást, hiszen egy modern, tudásalapú társadalomban az életben való boldogulás és érvényesülés kulcsa a minél magasabb szintű képzettség megszerzése. Kérem, értsék meg, itt az ország jövőjéről van szó! Mi hiszünk ebben, a népszavazásunk erről szól, és ehhez kérem a magyar emberek támogatását.
Köszönöm, hogy meghallgattak. (Dr. Harangozó Tamás tapsol.)