SZABÓ REBEKA (LMP): Köszönöm szépen a szót, elnök úr. Tisztelt Képviselõtársaim! Néhány módosító javaslathoz, amit a Lehet Más a Politika terjesztett be, szeretnék magyarázatot fûzni, illetve indoklást, és kérni önöket, hogy majd támogassák ezt a szavazás során.

Az egyik az ajánlás 2. pontja, ahol azt javasoljuk, hogy az Országgyûlés a nemzeti energiastratégiát mint kiindulási alapot vegye tekintetbe akkor, amikor majd az energiastratégiát megalkotja. Azért tartjuk fontosnak ezt hangsúlyozni, mert bár elmondtuk, hogy a nemzeti energiastratégia jóval alaposabb és nagyobb volumenû munka, mint amiket eddig ilyen témában a kormány letett az asztalra, mégis súlyos sebekbõl vérzik. Vannak benne feloldatlan belsõ és külsõ ellentmondások, és nyilvánvalóan egy elõre megadott kormányzati szándék felé húz. Egy olyan energiatermelés felé, ami tulajdonképpen egy elõre megadott szándék, cél volt, és hiába hoz a stratégia bizonyos szempontból más következtetéseket, a végén mégis kvázi az derül ki belõle, hogy gyakorlatilag az atomenergia a megoldás az energiaproblémánkra, persze kissé leegyszerûsítve. Ezért azt gondoljuk, hogy nem lehet rá egy értelmes, konzisztens kormányzati intézkedéscsomagot alapozni. Ezért javasoljuk azt, hogy mint egy kiindulási alapot vegye tekintetbe ezt az Országgyûlés.

Az ajánlás 3. pontjában szeretnénk azt hangsúlyozni, hogy a fenntartható energiagazdálkodásnál nem elég, ha csupán azt mondjuk, hogy alacsony szén-dioxid-kibocsátású energiaellátási és felhasználási technológiákon alapuljon, hanem ehelyett azt javasoljuk, hogy megújuló energiaforrásokon alapuló technológiák elterjedését támogassuk. Itt ez egy nagyon fontos különbség. Ugye, az atomenergiát nem tekintjük megújuló energiának, illetve azt sem tartjuk elfogadhatónak, hogy fosszilis energiákat használjunk el, és utána a szén-dioxidot adott esetben tároljuk valahol, és ezért ezt alacsony szén-dioxid-kibocsátásúnak tekinthessük. Tehát mi nagyon fontosnak tartanánk itt a megújulók hangsúlyozását.

És azt is, hogy amennyiben az erdõgazdálkodás szóba jöhet bármilyen tekintetben mint biomasszaforrás bármiféle, akár lokális energiatermelésre, mindenképpen fontos az, hogy ez csak fenntartható erdõgazdálkodás, természeti mûvelési módokkal járó erdõgazdálkodás legyen.

(22.50)

Tehát nem szeretnénk hatalmas energiaültetvényeket látni az országban, mert ez fenntarthatósági szempontból kifejezetten káros. Összességében a 3. ajánlási pontban a módosító javaslatunk azt célozza, hogy egy helyen jelenjenek meg a fenntarthatósági szempontok a gazdaságossági és a versenyképességi szempontokkal, mert meggyõzõdésünk az, hogy hosszú távú energiastratégiát csak úgy lehet alkotni, ha a fenntarthatósági szempontokat legalább olyan fontosságban vesszük tekintetbe, mint mondjuk, a versenyképességi szempontokat.

És szintén az ajánlás 3. pontjában van az a módosításunk, amikor szeretnénk azt hangsúlyozni, hogy egyébként ha már versenyképességrõl beszélünk és egy energiastratégia mindig hosszú távú, azért évtizedekre kell hogy elõre tekintsen, akkor azt gondoljuk, hogy egy vonzó befektetõi környezetet akkor tudunk teremteni, ha kiszámítható és stabil szabályozási környezet valósul meg, a szabályozók átláthatóak, és ezek megalkotását széles körû iparági és társadalmi konzultáció elõzi meg. Tehát a részvételt és a nyilvánosságot úgymint a társadalom és a szakma részérõl nagyon fontosnak tartjuk ahhoz, hogy létrejöhessen egy olyan stabil szabályozói környezet, ahol számíthatunk arra, hogy mondjuk, a megújulóenergia-ipar szereplõi befektetnek és beruházásokat hoznak létre, ami nagyon fontos lehet az ország energiaellátásának szempontjából.

Úgyhogy ezekre akartam felhívni a figyelmet, és kérem, majd a szavazásnál vegyék tekintetbe, amiket mondtam, és támogassák ezeket a módosító javaslatokat. Köszönöm szépen.

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage