VOLNER JÁNOS (Jobbik): Köszönöm szépen, elnök úr. (Az elnök csenget.) Néhány szót szeretnék a benyújtott törvényjavaslattal kapcsolatban szólni, de elöljáróban csak annyit, hogy természetesen támogatjuk.

El szeretném mondani képviselõtársaimnak, hogy is jutott idáig ez a törvényjavaslat és hogyan jutott idáig ez az ügy. Tisztelt Képviselõtársaim! Ha megnézik most a laptopjukon a T/384. számú törvényjavaslatot, ezt még én nyújtottam be tavaly június 14-én. Ebben ugyanazt indítványoztam, amit most kimondott az Európai Bíróság, ugyanis nem történt egyéb, mint a Jobbik szakértõi csoportjával megnéztük az Európai Unió hozzáadott értékadó irányelvét, és megállapítottuk, hogy a magyar áfatörvény ezzel ellentétes rendelkezéseket tartalmaz, megállapítottuk azt, hogy ezt a jogharmonizációt, amivel az egymást váltó kormányok folyamatosan tartoztak a népnek, tartoztak a vállalkozóknak, ezt valamikor meg kell tenni.

Mirõl is van szó? Arról, hogy amikor benyújtottuk ezt a költségvetési bizottsághoz, akkor a fideszes kétharmad rendkívüli arroganciával lesöpörte ezt a javaslatot, azokat a szakmai érveket, amelyeket megfogalmaztunk ennek kapcsán, nem vették figyelembe. Aztán teltek-múltak a hónapok, Magyarország ellen akkor már zajlott egy kötelességszegési eljárás, amikor Yves Bot fõtanácsnok asszony, aki közvetlenül az Európai Bíróság ítéletét megelõzõen sajtótájékoztatót tartott, és az ajánlásait megfogalmazta a bíróság részére, ugyanazokat az indokokat sorolta föl, mint amiket én a törvényjavaslatomba beletettem. Sajtótájékoztatót tartottunk, fölszólítottuk a kormányt, hogy tegyen eleget a bizottság ajánlásának, tegyen eleget a fõtanácsnok asszony véleményében foglaltaknak, hiszen jól látható, hogy nagyon-nagyon ritka az, amikor a fõtanácsnok véleményén - amely már több bizottságon, egyéb testületen túljutott, szakmai egyeztetések tömkelegén -, nagyon ritka az, hogy a fõtanácsnok véleményén az Európai Bíróság a késõbbiek folyamán változtasson.

Az önök részérõl semmi nem történt, tisztelt képviselõtársaim. Eljött most az a történelmi idõszak - és csak azért mondom, hogy mindenkiben tudatosodjon, hogy mirõl is szavazunk jelenleg -, Magyarország ellen olyan kötelességszegési eljárás még nem volt, amelyben Magyarországot elmarasztalták volna. Önöké a dicsõ elsõbbség, és miért? Azért, mert olyan arrogáns módon kormányoznak, mint eddig, hogy nem hallották meg a javaslatainkat, nem voltak hajlandóak megérteni, még ide az Országgyûlés elé sem juthatott el, hogy egyáltalán vitázzunk róla. Akkor, amikor a kormány képviselõjét megkérdezték a költségvetési bizottságban, hogy mi errõl a véleménye, hebegett-habogott, el sem olvasta a javaslatot, az egész témáról fogalma nem volt. Gyakorlatilag beültethettek volna a büfés kislányok közül bárkit ennyi erõvel abba a székbe, hogy véleményezze az elé került anyagot, õ sem lett volna egyébként sokkal outsiderebb.

Mirõl is szól most ez a javaslat? Gyakorlatilag arról, hogy az APEH, most már NAV az új nevén, olyan pénzeket szeretne, olyan áfát szeretne a vállalkozóktól behajtani, aminek csak áfán létezik az ellenértéke, a vállalkozó az ellenértékét ténylegesen még nem kapta meg, a pénzügyi teljesítése még nem történt meg. Miért is probléma ez? Azért, mert Magyarországon köztudomásúan a kis- és középvállalkozói szektor tõkehiányos, pénzügyi hiányban fuldoklik, a lehetõségei alatt él, folyamatosan eladósodással küzd, és ez az egész magyar gazdaság fejlõdését, többek között a foglalkoztatási kilátásokat is aláássa Magyarországon. Ezért kellett volna megoldani ezt a kérdést, a kormány pedig azért söpörte le, mert bár szavakban támogatja a magyar kis- és középvállalkozói szektort, gyakorlatilag azt az évi több száz milliárd forintos terhet, amit az áfa ilyen módon történõ követelése jelent, áthárította a vállalkozókra, és tõlük kérte. Gyakorlatilag önök, egymást váltó kormányok, a szocialisták és a fideszesek is egyaránt egy béklyót raktak a vállalkozókra, és ezt akkor sem voltak hajlandóak levenni, amikor bevittük a bizottságuk elé ezt a törvényjavaslatot, szakmai indokokkal alátámasztottuk, rávilágítottunk arra, hogy a hozzáadott értékadó irányelve az Európai Uniónak milyen rendelkezéseket tartalmaz, és ehhez képest a magyar áfatörvény hogyan van megfogalmazva.

Én azt kérem önöktõl, fontolják meg azt, hogy talán érdemes lenne ezen a szakmai javaslatokat lesöprõ, meglehetõsen arrogáns stíluson változtatni. Én egyébként azért is csodálkozom, mert több fideszes képviselõvel, érdekes módon, a bizottsági üléseken, folyosói és egyéb szakmai beszélgetéseken teljesen korrekt módon el tudunk beszélgetni, de valahogy, amikor kormányzati pozícióból történik ezeknek a javaslatoknak a fogadása, mintha magas kõfalak elõtt állnánk, semmi nem jut át, és semmi nem jut eredményre.

(20.30)

Azt szeretném tehát képviselõtársaimtól kérni, hogy az eddigi kormányzási gyakorlaton változtassanak, okulásul pedig ez az eset álljon és az a presztízsveszteség, amit Magyarország azért szenvedett el, mert elmarasztalták egy kötelességszegési eljárásban, amire nem került volna sor, ha a javaslataink nyitott fülre és meghallgatásra találnak.

Köszönöm szépen. (Taps a Jobbik soraiban.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage