VÁGÓ GÁBOR (LMP): Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Ház! A mai napon ebben a vitában hatodszorra teszem föl a kérdést, de ha kell - még van 8 percünk -, többször is föl fogom tenni: mégis, hány emberre számítanak azokban a titkos hatástanulmányokban, amelyekrõl beszélnek? Hogy hány ember fogja igénybe venni ezt a végtörlesztéses javaslatot? Ha sem az elõterjesztõ, sem a Fidesz-frakcióból senki, akkor majd a Fidesz-frakció független magyar hangja tud választ adni, de jó volna tisztán látni ebben a kérdésben, hogy akkor mégis mi történik.

Másrészt szeretnék reflektálni: legalább akkor mi, ellenzéki pártok vitatkozzunk, ha a kormányzat nem is veszi a fáradságot erre, hogy azért álljunk meg egy szóra. A Lehet Más a Politika nemegyszer tette le nemcsak a garast, hanem ugyanúgy a törvényjavaslatokat is amellett, hogy a bankrendszert szabályozni kell.

Na már most, amíg a bankrendszert nem szabályozzuk, hanem csak terheljük, a bankok óhatatlanul ezt a terhet tovább fogják a betétesekre, a hitelesekre áthárítani. Tehát akkor van értelme egy ilyen végtörlesztéses javaslatnak, ha mellette ugyanazzal a svunggal - pedig volt rá egy hetük - akár ezt a javaslatot is benyújthatták volna, benyújtják a parlament elé, mondjuk azt, hogy a költségeket csupán forintban lehessen elszámolni, mondjuk, a kamatplafon javaslatát. Ezeket a javaslatokat ugyanúgy Orbán Viktor mondta el a múlt héten. Akkor teljesen más hozzáállásunk lehetett volna ehhez, mert akkor nem látnánk biztosítva azt, hogy 100 ezer ember pluszpénzét 900 ezer emberrel fizettetik meg, végsõ soron az egész magyar költségvetéssel.

Nagyon várnám ezekre a felvetésekre a válaszokat, és még csak annyit a gazdasági miniszterünk hozzáértéséhez, hogy valószínûleg azért akarják leszûkíteni a felsõoktatásban a közgazdászképzést, hogy mindenki annyit értsen a gazdasághoz, mint Matolcsy György.

Köszönöm szépen. (Taps az LMP padsoraiban.)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage