DR. RÉTHELYI MIKLÓS nemzeti erõforrás miniszter: Tisztelt Elnök Úr! Tisztelt Országgyûlés! Tisztelt Képviselõ Úr! Tisztában vagyunk azokkal a nehézségekkel, napi gondokkal, amelyek az ápolás mindennapi gyakorlatában tevékenykedõ szakdolgozókat közvetlenül érintik. A tárcánk prioritásként kezeli az ágazatban dolgozók helyzetét. A szakmai, érdekvédelmi és civil szervezetek bevonásával megkezdtük az egészségügyi dolgozók humánerõforrás-stratégiájának tartalmi elemeit meghatározó szempontok felülvizsgálatát és a szükséges intézkedések elõkészítését.

Olyan állami egészségügyi ágazati humánerõforrás-stratégiát dolgozunk ki, amely elsõ lépésben a humánerõforrás-krízis kezelését jelenti, ezt követõen pedig egy átfogó, összetett, hosszú, közép- és rövid távú intézkedésekbõl álló, az állami egészségügyi szolgáltatóknál foglalkoztatottak elõmeneteli és minõsítõ rendszerét tartalmazza. A stratégia végrehajtása fokozatosan felmenõ rendszerben valósítható meg, figyelemmel a mindenkori költségvetésben meghatározottakra. Ezt erõsíti meg és deklarálja az a kormányhatározat is, amely a Semmelweis-tervben meghatározott feladatok végrehajtásához szükséges intézkedéseket írja le.

A most folyamatban lévõ intézkedések három fõ területet érintenek. Kiemelten fontosak a tervezett azonnali kríziskezelõ, jövedelmi viszonyokat is javító intézkedések; ezek megvalósításának forrását a népegészségügyi termékadóból befolyó költségvetési jövedelembõl tervezzük biztosítani. Valamennyi egészségügyi dolgozót érintik a képzés, továbbképzés fejlesztését elõsegítõ intézkedések. E területen elsõdleges célunk a képzések jelenlegi tartalmának felülvizsgálata, a gyakorlati képzés elõtérbe helyezése, az egyes területek közötti átjárhatóság megteremtésének biztosítása, valamint a minõségi és hatékony továbbképzési rendszer megteremtése.

A képzési módszertanok kidolgozása európai uniós forrásokból valósul meg. A megfelelõ szakdolgozói létszám biztosítását segíti a közelmúltban 40 millió forint összegben meghirdetett pályázati felhívás az ápolói, asszisztensi képesítésre épülõ ráépített szakképesítések megszerzésének támogatására. A felhívás az Egészségügyi Közlöny 2011. július 27-i számában meg is jelent. Jelenleg folyamatban van az egészségügyi dolgozók, orvosok és szakdolgozók továbbképzését szabályozó miniszteri rendeletek módosítása. A jogszabály-módosítás egyik legjelentõsebb ösztönzõ eleme, hogy valamennyi egészségügyi dolgozónak az ötéves továbbképzési ciklusban a kötelezõ elméleti továbbképzése térítésmentessé válik. Ennek költsége 2012-tõl állami finanszírozás révén kerül biztosításra.

Nem feledkezünk meg harmadrészt az egészségügyi dolgozók mentális állapotának és a munkakörülmények javítására irányuló feladatokról sem. Az egészségügyi ágazatban dolgozók kiemelkedõen veszélyeztetettek az úgynevezett burnout szindróma tekintetében. A kiégés megelõzésére és kezelésére a szakmai szervezetek bevonásával kríziskezelõ csoportok kialakítására vonatkozó modellprogram kialakítását tervezzük.

A rövid távú intézkedéscsomag teremti meg azt az alapot, amelyre építkezve ki lehet dolgozni az egészségügyi dolgozókra vonatkozó elõmeneteli és minõsítési rendszert, valamint meg lehet teremteni ennek jogszabályi, szakmai, valamint pénzügyi feltételeit.

Kérem a tisztelt képviselõ urat, hogy a válaszomat szíveskedjék elfogadni. Köszönöm a szót. (Taps a kormánypárti padsorokból.)

(15.30)

Elõzõ Következõ

Eleje Tartalom Homepage