DR. CSÉFALVAY ZOLTÁN nemzetgazdasági minisztériumi államtitkár: Tisztelt Képviselő Úr! Megpróbálom felsorolni, mi mindent hozott össze, amire, úgy gondolom, hogy öt percben sem lehet válaszolni: van itt kivándorlás, elszámoltatás, csicskáztatás, nem is lehet követni. Azért az elejére hozzátenném, hogy nagyon olcsó dolog visszaélni emberek tragédiájával, amit például példaként hozott. (Moraj a Jobbik soraiban.) Igen-igen, ez egy rettentő olcsó politika, sokkal nehezebb ennél a megoldások megkeresése és a megoldások kidolgozása.

(14.20)

Aztán felhívnám a figyelmét arra, hogy két dolgot kever. Amit említett példaként és amelyek példaként jelenleg elhangoznak a kilakoltatás ügyében, ott javarészt bérhátralék-tartozások vannak, vagy éppenséggel nem tudják fizetni a közüzemi díjakat. Ez egy teljesen más történet, mint azok, akik lakásépítésre hitelt vettek fel. Arra kérném, hogy ne keverjük össze a két dolgot. Ez esetben, ahol lakbértartozás van, ahol önkormányzati lakbértartozás van, úgy gondolom, hogy ott az önkormányzatok felelőssége és lehetősége a helyzet megoldása.

A kormány feladata és lehetősége, erről már többször volt szó, a devizahitelesek problémájának kezelése. Annak a problémának a kezelése, amit egyébként a korábbi kormányoktól örökölt, és itt hagytak hátra egy jelentős tehertételként. Utalnék arra, hogy ebben az esetben a kormány egy olyan megoldás mellett tette le a voksát és olyan megoldás született, amelyik gyakorlatilag valamennyi érintett réteg számára megoldást nyújt. Megoldást nyújt azok számára, akiknél a legnagyobb probléma az árfolyam ingadozása, itt az árfolyam rögzítésével; azok számára, akik szeretnének vagy úgy próbálják megoldani a helyzetüket, hogy a nagyobb lakásból kisebb lakásba költöznek, ott egy hitel nyújt lehetőséget; és azok számára, akik nagyon nehezen tudnak törleszteni vagy törlesztésre képtelenek, ott pedig az eszközkezelő nyújt majd segítséget, illetve az állam is úgy gondolja, hogy az eszközkezelőn keresztül hozzájárul majd szociális családi házak építéséhez. Tehát ez a lehetőség is fennáll.

És akkor felhívnám a figyelmét arra, hogy felesleges riogatni mindenfajta számokkal, szerintem a tényekhez célszerű ragaszkodni. Július 1-jétől október 1-jéig gyakorlatilag a kilakoltatás azokat a lakásokat érintheti, amelyeknél a felvett hitel a 20 millió forintot meghaladja, illetve a lakás értéke a hitelfelvételkor a 30 millió forintot meghaladja. Ez egyrészt egy nagyon szűk kör, kiszámítható, különféle számítások forognak a sajtóban is, ez nem több 160 lakásnál. Nem hinném, hogy egyébként akik ekkora lakást építenek, azoknak olyan nagy problémát okozna, hogyha akár bérlakást kellene nézniük.

Utána pedig teljesen logikus menetrend szerint halad, október 1-jétől az érintett lakásállomány 2 százaléka az, amelyik árverezésre kerülhet. Tehát ez egy szabályozott és korlátozott rendszerben folyik. Úgy gondolom, hogy felesleges riogatni ezzel a lakosságot.

Köszönöm a figyelmet. (Taps a kormánypártok soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage