DR. KUPCSOK LAJOS (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Az Állami Számvevőszékről szóló törvény 1989-es hatálybalépése óta eltelt huszonegy év, és már itt a hozzászólásokból is következik, hogy rámutatott az eltelt huszonegy esztendő is és a tapasztalatok is a jogszabály hiányosságaira.

A jelenleg érvényes szabályozás nehezíti a számvevőszéki jelentések hasznosulását. Jelenleg az ellenőrzöttek gyakorlatilag jogi következmények nélkül tagadhatják meg az együttműködést a Számvevőszékkel, illetve az sem jár szankciókkal, ha ajánlásait figyelmen kívül hagyják. Arra is volt példa, hogy a Számvevőszék munkatársai egyszerűen nem kapták meg az ellenőrzöttől a szükséges dokumentumokat, ami lehetetlenné tette az ellenőrzés lefolytatását.

A következmények nélküli ellenőrzések felszámolása azt követeli meg, hogy az ellenőrzési megállapítások súlyától függően szigorítani kell az ellenőrzött szervezet kötelezettségeit és felelősségét. Az új törvény szerint a közvagyon védelme érdekében szükséges, hogy a Számvevőszék megfelelő jogi eszközökkel rendelkezzen az ellenőrzött szervezet jogellenes magatartásának következményeként előállott kárveszély megelőzésére, illetve a már bekövetkezett kár enyhítésére.

Szükséges a jelenlegi szabályozás szigorítása annak érdekében is, hogy a számvevőszéki ellenőrzés megállapításai - most tessék figyelni! - ne csupán intézkedési lehetőséget, hanem cselekvési kényszert teremtsenek az ellenőrzött szervezet részéről a feltárt hiányosságok megszüntetésére.

Egyebekben meg elképedve figyelek itt néhány hozzászólást ellenzéki oldalról: a közpénzek felhasználásának az ellenőrzését, a nemzeti vagyon kezelésének ellenőrzését, a társadalmi és a gazdasági szféra elvárásának megfelelő ellenőrzés szigorítására, nyomon követhetőségére tett erőfeszítéseinket próbálják szétverni. Miért, uraim?

Köszönöm. (Taps a kormánypártok soraiból.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage