BERTHA SZILVIA (Jobbik): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Államtitkár Úr! Nem számít újdonságnak, hogy az érdekképviseletek, szakszervezetek jogosítványait, tevékenységét, ahol csak lehet, csorbítani igyekszik a kormány. Pedig ezek a szervezetek átfogó ismeretekkel bírnak az adott szakmát illetően. Többnyire megfontolandó, gyakorlati tapasztalatokra alapozott szakmai véleményt szolgáltathatnak az egyes, ágazatot érintő döntések előtt. Mégis úgy tűnik, minden lehető eszközzel próbálják gátolni ezeknek a csoportoknak a működését, érdekérvényesítését, sőt lassan már a létét is.
Azt csak önök tudják, hogy a szakszervezeti reprezentativitás megállapításának kötelező folyamatát szándékosan vagy pusztán egyszerű emberi mulasztás miatt gátolják, és így jött létre olyan abszurd helyzet, amelynek révén a közalkalmazottakat képviselő szakszervezetek érdekegyeztetés terén történő hivatalos tevékenysége gyakorlatilag megszűnhet. Ugyanis egy olyan honlapcímen kell a szükséges adatlapokat elektronikusan kitölteni és beküldeni, amely egyszerűen nem működik. A lassan lejáró határidőre való tekintettel gyakorlatilag lehetetlenné vált a reprezentativitás bejelentése és megállapítása, hiszen ennek folyamata, adminisztrációja olyan hosszadalmas, hogy például a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete már jelezte, hogy ha most azonnal megjavulna a portál, akkor sem tudnák időre teljesíteni a bejelentéseket.
Amennyiben a kormány valóban a társadalmi párbeszéd híve, annak javítására törekszik, úgy megfelelően kifejezheti ezt azzal a gesztusértékű intézkedéssel, hogy a honlap működőképessége mellett a reprezentativitás bejelentésére új, őszi határidőt szab. Ezzel egyben lehetőséget teremt a reprezentativitást meghatározó feltételek újragondolására is.
(12.40)
A kérdésem tehát: a honlap működőképessé tételével párhuzamosan meg kívánja-e őszig hosszabbítani a kormány a bejelentés lehetőségét, hogy minden érintett szakszervezet élhessen a jogaival és teljesíthesse a kötelezettségeit?
Várom a válaszát. (Taps a Jobbik soraiban.)