ÉKES ILONA (Fidesz): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Kedves Képviselőtársaim! Az Országgyűlés 2007. december 17-én fogadta el a bejegyzett élettársi kapcsolatról szóló törvényt. A törvényben bevezetésre kerülő úgynevezett regisztrált élettársi kapcsolat lehetőséget biztosított volna hetero- és homoszexuális pároknak, hogy párkapcsolatukat intézményes formában éljék meg. A törvényt az Alkotmánybíróság 154/2008. számú határozatával megsemmisítette, ám ezzel egyidejűleg kijelentette, hogy az azonos nemű pároknak bejegyzett élettársi kapcsolat létrehozása önmagában nem alkotmányellenes.

Az Alkotmánybíróság indoklásában kiemelte azt a már többször hivatkozott tényt, hogy amikor az alkotmány kimondja, hogy a Magyar Köztársaság védi a házasság és a család intézményét, nem csupán egy államcélt, állami feladatot deklarál, hanem egy objektív intézményvédelmi kötelezettséget állapít meg. Az Alkotmánybíróság hangsúlyozza, hogy a párválasztás szabadsága, a házasságkötés, valamint a családalapítás joga és a házasság mint társadalmi intézmény védelmére vonatkozó alkotmányi kötelezettség szoros összefüggésben állnak.

Az Alkotmánybíróság a továbbiakban az önrendelkezési jognak a párválasztási szabadságra vetített jelentőségét fejti ki. Álláspontja szerint az önrendelkezési jogból nem csupán a házasságkötéshez való jog vezethető le, hanem az élettársi kapcsolat létesítése is szorosan az önrendelkezési joghoz kötődik. Az a tény azonban, hogy a magyar alkotmány a nemzetközi egyezményekkel összhangban csak a házasság intézményének biztosít kifejezett alkotmányos védelmet, alapot teremt arra, hogy a törvényhozó a házastársak és a házasságkötést mellőző élettársak jogviszonyát eltérően szabályozza. Ugyanakkor az Alkotmánybíróság azt is megállapítja, hogy az alkotmányból nem a házassági kötelék mint együttélési forma egyedüli, azaz kizárólagos, hanem a különös, vagyis kiemelt alkotmányos szintű védelme vezethető le. Az alaptörvény tehát nem zárja ki más, a házasságtól eltérő kapcsolatok törvényi szintű oltalmát.

A jogalkotónak, figyelembe véve a különféle párkapcsolatok jogi rendezettség iránti igényét, lehetősége van a házasságon kívül más együttélési formákat is elismerni, és törvényi szintű védelemben részesíteni. A törvényhozónak lehetősége van egyfelől arra, hogy a rövidebb vagy hosszabb időtartamú, lazább vagy szorosabb, de facto élettársi viszonyban élők, a bejegyzett élettársak, másfelől a házastársak jogait és kötelességeit differenciáltan, eltérő módon és mértékben határozza meg. Mivel maga az alkotmány sem a házasfeleket megillető konkrét alanyi jogokat, sem pedig őket terhelő kötelezettségeket nem határoz meg, a jogalkotóknak ebben a tekintetben is nagy a szabadsága annak eldöntésében, hogy milyen eszközökkel, közvetlen vagy közvetett támogatások nyújtásával, milyen mértékben, illetőleg milyen kötelezettségek előírásával védi, erősíti a házasság és a család intézményét. Ugyanakkor egyfelől a házasság intézményének kiemelt védelmére vonatkozó absztrakt kötelezettség, másfelől a házasfeleknek nyújtott különböző konkrét támogatások és kedvezmények összessége közé nem tehető egyenlőségjel.

A törvényjavaslat áttekintése során mindazonáltal arra a következtetésre kell jutni, hogy a bejegyzett élettársi kapcsolat keletkezése és tartalma folytán sokkal jobban hasonlít a házasságra, mint az élettársi kapcsolatra. "Ha e törvény eltérően nem rendelkezik, vagy e törvény a rendelkezés alkalmazását nem zárja ki, megfelelően alkalmazni kell a házasságra vonatkozó szabályokat a bejegyzett élettársi kapcsolatra, a házastársra vagy házastársakra vonatkozó szabályokat a bejegyzett élettársra vagy bejegyzett élettársakra, az özvegyre vonatkozó szabályokat az elhunyt bejegyzett élettárs túlélő bejegyzett élettársára, az elvált személyre vonatkozó szabályokat arra a személyre, akinek bejegyzett élettársi kapcsolatát megszüntették, a hajadonra, nőtlenre vonatkozó szabályokat arra a személyre, aki még nem volt házas, és bejegyzett élettársi kapcsolatot még nem létesített, és a házaspárra vonatkozó szabályokat a bejegyzett élettársakra." - olvashatjuk a javaslatban. A bejegyzett élettársi kapcsolat létrehozására és megszüntetésére vonatkozó szabályok szintén teljes azonosságot mutatnak a házasságra vonatkozó rendelkezésekkel.

Ha végignézzük a törvényjavaslatot, megállapíthatjuk, hogy elfogadása esetén a bejegyzett élettársi közösség kvázi házassággá és valódi családjogi intézménnyé válhatna. Jelen törvényjavaslat azon túl, hogy a bejegyzett élettársi kapcsolatot csupán azonos nemű párok számára teszi lehetővé, nem sokat változtat az előző, megsemmisített törvény egyes rendelkezésein.

(12.10)

Márpedig ha az Alkotmánybíróság iránymutatását figyelembe vesszük, a törvényjavaslat által bevezetendő bejegyzett élettársi kapcsolatnak lényeges különbségeket kellene felmutatnia a házasság intézményéhez és a házasság által kiváltott joghatásokhoz képest.

A javaslat rendelkezései nemhogy erősítik a különbségtételt a házasság intézményéhez képest, hanem az előző, megsemmisített törvényhez képest is szorosabbra fűzik a hasonlóságot. Ezért gondoljuk, hogy visszautasítandó ez a törvényjavaslat, mivel ez a törvényjavaslat számos, homoszexualitást illető fontos tényt nem vesz kellőképpen tekintetbe; ez a törvényjavaslat fellazítja a családi modellt, ezáltal árt a társadalom jövőbeli fejlődésének; ez a törvényjavaslat egy sorba állítja azt, ami nem egyenlő; ez a törvényjavaslat hozzájárul a felnövő nemzedékek identitásbeli elbizonytalanodásához.

Tisztelt Országgyűlés! A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség álláspontja szerint ezért a bejegyzett élettársi kapcsolatról, az ezzel összefüggő, valamint az élettársi viszony igazolásának megkönnyítéséhez szükséges egyes törvények módosításáról szóló T/8847. számú törvényjavaslat nem felel meg az Alkotmánybíróság 154/2008. számú határozatában foglalt azon követelménynek, amely azt mondja ki, hogy ha a jogalkotó a társas kapcsolatoknak új intézményes formáját vezetné be, annak lényegesen különböznie kell a házasság tartalmi elemeitől.

Önmagában az a tény, hogy a bejegyzett élettársi kapcsolatot különneműek létesíthetnék, nem jelent tartalmi különbségeket a két eltérő jogintézményben élők jogai és kötelezettségei között. Ezen javaslat alapján a bejegyzett élettársi kapcsolat kiváltotta joghatások csak elenyészően különböznek a házasság joghatásaitól, ezért álláspontunk szerint bevezetése alkotmányellenes, így nem támogatjuk. Köszönöm a figyelmüket. (Taps a Fidesz és a KDNP soraiban.)

Előző Következő

Eleje Tartalom Homepage