TÓTH GYULA (MSZP): Köszönöm a szót, elnök úr. Tisztelt Országgyűlés! Tisztelt Államtitkár Úr! Dombóvár város képviselő-testülete 2007 áprilisában fogadta el négyéves munkaprogramját, amely részletesen foglalkozott az önkormányzati lakásoknál keletkező lakbérhátralékok felhalmozódásához vezető körülményekkel és ezek következményeivel.
A kezelhetetlen nagyságrendű hátralékok komoly problémát jelentenek az önkormányzat lakásgazdálkodásában, visszavetik, illetve lassítják a fejlődést az érintett területen, hatásuk a szociális szférában is érezhető. Az önkormányzati lakásban élők egy része kereső tevékenység hiányában állandó megélhetési nehézségekkel küzd, jövedelmük nem fedezi a bérlakások költségeit. Ez a csoport ezért sok esetben kerül részben vagy egészében fizetésképtelen helyzetbe, növelve ezáltal a hátralékosok számát.
A lakásprogramban kiemelt célként határozták meg a hátralékkal rendelkező lakáshasználók ügyeinek rendezését. Az érintetteket a fizetési morál szempontjából két csoportra osztották. Megoldatlan problémát jelent azoknak a hátralékosoknak a köre, akik a legjobb segítő szándék ellenére sem hajlandók kötelezettségeiknek eleget tenni, fizetésképtelenségük általában saját hibájukból következik be. A segítség többszöri megtagadása esetén ezért magatartásuk kényszerű módon a bérleti jogviszony megszüntetéséhez vezethet.
Az adósok nagyobb csoportját ezzel szemben olyan családok alkotják, akik önhibájukon kívül kerültek a bérleti díj rendszeres fizetését akadályozó helyzetbe. Részükről pozitív hozzáállás tapasztalható, fizetési szándékot jeleznek, lehetőség szerint teljesítenek, és ennek érdekében együttműködésre is hajlamosak.
A város új lakásgazdálkodási politikájával összhangban, a teljesítések folyamatos figyelemmel kísérése mellett, javult a bérlők felé történő fellépés minősége, felgyorsult a nem teljesítés esetén adott reagálás ideje, a bírósági ügyek pedig állandó jogi képviselő alkalmazásával váltak gördülékenyebbé.
Elsődlegesen azonban továbbra sem a bérlők tömeges utcára juttatása a cél, a kilakoltatásra a legvégső esetben kerülhet sor. A kitűzött célok mentén ezért arra keresték a választ, hogyan lehetne drasztikus beavatkozás nélkül, hatékonyabban csökkenteni a lakbérhátralékot. Olyan elképzelés született - ismereteim szerint az országban elsőként és eddig egyedüliként -, miszerint az együttműködésre hajlamos bérlők számára megoldhatóvá kell tenni az adósság ledolgozását. Olyan foglalkoztatási formát kerestek, amely a lehető legkisebb járulékos költséggel oldható meg.
A Pénzügyi és Költségvetési Iroda állásfoglalása alapján a Lakhatási Tanácsadó Testület az alkalmi munkavállalói könyvvel történő foglalkoztatást találta a legcélravezetőbb megoldásnak. Hátrányát csupán az jelenti, hogy időtartama havi és éves szinten is korlátozott.
A bérlői hozzáállás szempontjából a korábban részletezett tendencia mutatta, hogy a behívott 38 jelöltből mindössze 19 jelent meg, két újabb megbeszélés után is csak 7 hátralékos vállalkozott az együttműködésre. Ők már egy hónapja a szükséges egészségügyi és alkalmassági vizsgálatot, illetve a kötelező balesetvédelmi oktatást követően az útbaigazító utcanévtáblák tartószerkezetének újrafestésén dolgoznak, 400 forintos órabérrel, napi nyolc órában.
(23.00)
Az összes lakbértartozásuk közel 900 ezer forint. Van, aki 33 nap alatt, van olyan, aki 84 nap alatt dolgozhatja le lakbértartozását.
Tekintettel arra az eshetőségre, hogy néhányan nem kívánnak pluszjövedelemre szert tenni, azaz munkabérük teljes összegét kizárólag csak a törlesztésre fogják fordítani, néhányan pedig igényt tartanak annak 50 százalékára, továbbá várható még új résztvevők belépése is, a képviselő-testület a programra felhasználható keretet 2,5 millió forintban határozta meg.
A lakbérhátralék ledolgozását célzó foglalkoztatási program megszervezése nemcsak a bérlői adósságállomány csökkentésére ad módot, hanem átmenetileg jövedelem nélkül maradt családok számára kínál kiegészítő megélhetési lehetőséget. Dombóvár város önkormányzata számos országos visszhangot kiváltó kezdeményezése talált már eddig is követőkre. A kilakoltatás helyett az ösztönzés is minden bizonnyal ezek közé fog tartozni.
Elnök úr, köszönöm szépen. (Taps az MSZP soraiból.)