FONT SÁNDOR, a mezőgazdasági bizottság kisebbségi véleményének ismertetője: Köszönöm szépen a szót. Elnök Úr! Tisztelt Képviselőtársaim! A Fidesz-Magyar Polgári Szövetség elutasítja ezt a törvénytervezetet, mint jeleztük, a napirendről is javasoltuk levenni azt. Nagyon súlyos sérelmet okoz a mai adataink szerint 1 millió 800 ezer földtulajdonosnak.
Egyetlenegy indokot nem tudott megfogalmazni a kormány, hogy miért gondolja ezt bevezetni. Gyakorlatilag az Európai Unióra való hivatkozása két héttel ezelőtt megdőlt. Addig ugyanis azt mondta, hogy azért kell bevezetni, mert az Unió ezt követeli. Az Unió azonban pontosan érzékelte, hogy az Európában és világjelenségként megnövekvő élelmiszeráraknál nem egy termelést csökkentő, termeléscsökkentésre ösztönző rendszert, az SPS-rendszert kell bevezetni, hanem fenn kell tartani a termelés növelését támogató támogatási rendszert. A magyar kormány valami érthetetlen oknál fogva, de csak a kívülállók számára érthetetlen oknál fogva most vezeti be a termelést csökkentő támogatást, amikor a világban mindenkit arra ösztönöznek, hogy akinek kapacitásadottsága van, az termelést növeljen.
Teszi ezt úgy, egy olyan technikával, amelyben mintegy 1 millió 800 ezer földtulajdonost most már a jog segítségével fog végérvényesen kifosztani, tönkretenni. No, ez miatt mi már Alkotmánybírósághoz fordultunk, mint ahogy ezt jeleztük is az általános vitában. Miért mondom azt, hogy a jog segítségével vagyoni jogától fosztja meg a földtulajdonosokat? A rendszer egyik lényege, amiről nem szeretnek beszélni államtitkár úr és az előterjesztők, hogy a 2006-os évet jelölték meg bázisévnek. Ez azt jelenti, hogy aki akkor a földnek valamilyen szinten használója volt, legyen az bérlő vagy tulajdonos, az akkori bérlő vagy tulajdonos kapja meg az adott művelt föld után járó földalapú támogatást. Ez azt jelenti, hogy amikor a bérleti jogviszony lejár, a tulajdonos visszakapja a földjét a támogatási jogosultság nélkül, és ez a föld forgalomképtelen lesz. Maga a gazda nem fogja tudni művelni, hiszen támogatás nélkül nincsen rá esélye. Eladni vagy újra bérbe adni képtelenség, mert támogatás nélküli földet nincs olyan bolond, aki megvenne vagy újra bérbe venne.
Nos, ezen képtelenség ellen fordultunk már, mint említettem, Alkotmánybírósághoz az e törvényt felvezető rendelet miatt. Megjegyzem, annak a rendeletnek kellett volna törvényi szinten ide bejönni, és ennek a törvénytervezetnek meg rendeleti szinten. Tehát itt a lovas hátrafelé rohan, de ennek oka van. Ezzel a rendszerrel gyakorlatilag Magyarországon azokat a társas vállalkozásokat, akik döntő mértékben bérlik a termőföldet, rengeteg ilyen van, 5-10 ezer hektáros termőföldeket bérleti formában művelnek, ezeket a bérlőket örök érvényű jogosultsághoz juttatták, vagyoni joghoz a más tulajdona után járó támogatás átcsoportosításával, az ő nevükre való tulajdoni írásával. Ez a vagyoni értékű jog, mint említettem, és a törvény is erről szól, adásvétel tárgyát képezheti, ez eladható, örökölhető, és hogy továbbmenjek, a bankoknál ez faktorálható, fedezeti alapként lehet fölhasználni, tehát hitelt lehet fölvenni. Magyarul, a magyarországi társas vállalkozások, amelyek bérlik a magántulajdonosok földjét, egy hihetetlen nagy tőkejuttatáshoz jutottak a magántulajdonosok földjei után. (Gőgös Zoltán: Családi vállalkozás.) Ezt a rendszert most pedig törvényi szintre szeretné emelni a kormány.
Természetesen ezt a képtelenséget nem tudjuk elfogadni. Mint említettem, akkor vezetjük be az SPS-t, amikor az Unió felmentést adott az SPS bevezetése alól. Akkor vezetjük be az SPS-t, tehát a közvetlen farmalapú támogatást, amikor az Unió jelezte, hogy 2013 után a direkt támogatási rendszerre térünk vissza, mert termelésösztönzésre fogja sarkallni az európai termelőket, hogy mivel tudunk nagyon magas színvonalon nagy mennyiségben termelni, ezt a nagy mennyiségű élelmiszer-alapanyagot a most megnövekedett élelmiszer-alapanyagárakat kihasználva adjuk is el a világnak. Akkor vezetjük be ezt a rendszert, amikor egy komoly technikai átállással majd valamikor 2013-14-ben vissza kell állnunk.
Ezt a képtelenséget természetesen a Fidesz-Magyar Polgári Szövetség nem támogatja, semmi jogi alapja, most már tudjuk, semmi jogi alapja és jogi kényszere nincs az Európai Unióból, és egyetlenegy előnyét még be nem tudták mutatni ennek a rendszernek, viszont 1 millió 800 ezer földtulajdonost kifosztottak. Kifosztottak a rendelettel, és most az Unióból érkező támogatási pénzekből is, ha ebből a törvénytervezetből netán törvény születne.
Köszönöm szépen a figyelmüket. (Taps a Fidesz és az MDF soraiban.)